مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 9 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق روز بلک فرایدی 1400

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی 2021 اولین روز پس از جشن شکرگزاری، در فرهنگ آمریکایی به‌عنوان روز شروع فصل خرید کریسمس شناخته می‌شود. این فرهنگ از سال ۱۹۵۲ شروع شد؛ اما استفاده از نام بلک فرایدی برای روز مذکور از دهه‌های اخیر به‌ شهرت رسید.

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی (جمعه سیاه) روزی مخصوص فرهنگ آمریکایی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر، تحت‌ تأثیر جهانی‌‌سازی و تجارت الکترونیک قرار گرفته است.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه هر ساله به یک روز پس از تاریخ جشن شکرگزاری در ایالات متحده گفته می‌شود. جشن شکرگزاری یا روز شکرگزاری خود جشن و تعطیلاتی رسمی در ایالات متحده است که در آخرین پنجشنبه‌ی ماه نوامبر برگزار می‌شود؛ در نتیجه، تاریخ بلک فرایدی یا روز شکرگزاری هر سال با سال قبل تفاوت دارد. به‌ عنوان مثال، تاریخ روز شکرگزاری در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲، به‌ ترتیب ۲۹، ۲۷، ۲۶ و ۲۵ نوامبر است.

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی 2021
بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

اولین روز پس از جشن شکرگزاری، در فرهنگ آمریکایی به‌ عنوان روز شروع فصل خرید کریسمس شناخته می‌شود. این فرهنگ از سال ۱۹۵۲ شروع شد؛ اما استفاده از نام بلک فرایدی برای روز مذکور از دهه‌های اخیر به‌ شهرت رسید.

در روز جمعه سیاه، بسیاری از فروشگاه‌ها در سرتاسر ایالات متحده محصولات و کالاهای خود را با تخفیف‌های بسیار زیاد می‌فروشند و زودتر از روزهای عادی فروشگاه را باز می‌کنند و حتی برخی اوقات، فروشگاه‌ها از ساعت‌های پایانی روز شکرگزاری آماده‌ی خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

همین فرایندها و تمایل شدید مردم به خرید در بلک فرایدی باعث شد برخی از ایالت‌های آمریکا همچون کالیفرنیا، روز پس از شکرگزاری را هم به فهرست تعطیلات رسمی خود اضافه کنند.

تاریخچه‌ی بلک فرایدی

سابقه‌ی جمعه سیاه یا به تعریفی بزرگ‌ترین روز حراج در دنیا، به قرن بیستم باز می‌گردد؛ ولی اصطلاح Black Friday به قرن نوزدهم می‌رسد. کلمه‌ی «سیاه» در اغلب فرهنگ‌ها برای شرح مصیبت و بلا استفاده می‌شود. در فرهنگ آمریکایی نیز، این اصطلاح برای روزهایی استفاده می‌شود که مصیبت‌های عمومی رخ داده بودند. اولین ‌بار در سال ۱۸۶۹، اصطلاح جمعه سیاه برای روزی به‌ کار رفت که بازار طلا در ایالات متحده به‌‌ دلیل سوءاستفاده‌ی چند معامله‌گر، با نگرانی و ترس شدید سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد.

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی

اولین‌ باری که اصطلاح بلک فرایدی برای روز پس از جشن شکرگزاری به‌ کار رفت، در مقاله‌ای در سال ۱۹۵۱ و ژورنال Factpry Management and Maintenance بود. همین ژورنال مجددا اصطلاح را در نوامبر ۱۹۵۲ به‌کار برد و این‌بار هم اصطلاح جمعه سیاه ربطی به خرید و حراج نداشت.

در واقع، تعداد زیادی از کارگران در آن سال‌ها، به بهانه‌ی بیماری از رفتن به کارخانه پس از یک روز تعطیل رسمی امتناع می‌کردند. آن‌ها با این کار، تعطیلی چهار روزه برای خود مهیا می‌کردند. در همان دوران، اصطلاح جمعه سیاه را پلیس فیلادلفیا و راچستر هم استفاده کردند.

ترافیکی که با شروع فصل خرید کریسمس در خیابان‌ها ایجاد می‌شد، حکم مصیبت را برای نیروی پلیس داشت که به استفاده از اصطلاح جمعه سیاه و شنبه سیاه منجر شد. پس از مدتی که مدیریت ترافیک آسان‌تر شد، کارشناسان روابط‌عمومی اصطلاح‌هایی همچون Big Friday و Big Saturday را برای روزها پیشنهاد کردند که البته با استقبال چندانی مواجه نشد.

اصطلاح بلک فرایدی اولین‌بار در قرن نوزدهم در ایالات متحده آمریکا استفاده شد.

در دهه‌های بعدی، به‌ مرور استفاده از اصطلاح بلک فرایدی به‌عنوان شلوغ‌ترین روز فروش در ایالات متحده افزایش یافت. رسانه‌‌های با سابقه‌ای همچون نیویورک‌ تایمز و فیلادلفیا اینکوایر، در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ شهرت بلک فرایدی را افزایش دادند.

در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ۱۹۸۰، فروشندگان تعریف و توجیه جالبی برای جمعه سیاه ارائه کردند. آن‌ها ادعا می‌کردند در طول سال، از ژانویه تا نوامبر، در ضرر مالی فعالیت می‌کنند و گزارش آن‌ها همیشه با خسارت همراه است و اولین روز فصل خرید کریسمس، برای آن‌ها حکم شروع دوران سود را دارد.

ممیزان مالیاتی و حساب رسان از رنگ قرمز برای نشان‌ دادن ضرر مالی فروشنده و رنگ سیاه برای نشان‌ دادن سود استفاده می‌کردند. در نتیجه، جمعه سیاه همان روزی بود که رنگ گزارش درآمدی فروشگاه‌ها از قرمز به سیاه تغییر می‌کرد.

تاریخچه‌ی جمعه سیاه در فرهنگ ایالات متحده به رژه‌ی بابانوئل (Santa Claus Paade) هم مربوط می‌شود. آمریکایی‌ها برای جشن‌گرفتن روز شکرگزاری، رژه‌هایی هم برگزار می‌کنند که بابانوئل در انتهای رژه حرکت می‌کند.

این حرکت یعنی بابانوئل به‌زودی می‌آید و آماده‌شدن آمریکایی‌ها برای مهم‌ترین تعطیلات پس از روز شکرگزاری را نشان می‌دهد. در قرن‌های نوزدهم و بیستم، فروشگاه‌های بزرگی در آمریکا و کانادا از رژه‌های بابانوئل برای تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کردند و به‌نوعی پشتیبان مالی رژه هم بودند.

به‌ هر حال، این روند به‌ مرور ادامه پیدا کرد تا اینکه اولین روز پس از جشن شکرگزاری، به‌عنوان اولین روز فصل خرید در آمریکای‌ شمالی شهرت یافت.

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی 2021
بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی

فرهنگ آمریکایی همیشه مخالف تبلیغات فصل خرید کریسمس پیش از جشن شکرگزاری بود. با پدیدآمدن فرهنگ بلک فرایدی، فروشندگان مجبور بودند تبلیغات خود را زودتر شروع کنند.

این اقدام‌ حتی زمانی با مخالفت مستقیم رئیس‌جمهور آمریکا نیز همراه شد. به‌ هر حال در سال‌های اخیر و با رشد نفوذ تجارت الکترونیک در فرهنگ خرید، سنت‌ها نیز به‌ مرور فراموش شده‌اند. به‌عنوان مثال، آمازون در ژوییه‌ی ۲۰۱۵ روز تخفیفی به‌نام Prime Day برگزار کرد که تخفیف‌های بیشتری هم در مقایسه‌ با بلک فرایدی ارائه می‌داد.

این روند در سال‌های بعد هم ادامه داشت و حتی فروشگاه‌های بیشتری با غول تجارت الکترونیک همراه شدند که به تولد روز جدیدی به‌ نام «جمعه سیاه ماه جولای (Black Friday in July)» منجر شد.

فروشگاه‌های آمریکایی با گذشت سال‌ها و افزایش تمایل مردم به خرید در جمعه سیاه،‌ تصمیم گرفتند فروشگاه‌های خود را در ساعت‌های ابتدایی روز باز کنند تا مشتریان با خیال راحت‌تری خرید کنند. این روند باعث شد حتی اصطلاح «پنجشنبه سیاه» متولد شود؛ هرچند روند مذکور آن‌چنان ادامه‌دار نبود و تقریبا شکست خورد.

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

 

تاریخ روز جمعه سیاه سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی برابر است با:

جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰(۱۴۰۰/۰۹/۰۵)

تاریخ روز جمعه سیاه سال ۱۴۰۰ در تقویم میلادی برابر است با:

(۲۰۲۱/۱۱/۲۶) | Friday 26 November 2021

تاریخ روز جمعه سیاه سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری برابر است با:

الجمعه، ۲۰ ربیع الثانی ۱۴۴۳ (۱۴۴۳/۰۴/۲۰)

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

جمعه سیاه در کشورهای مختلف

بلک فرایدی سنتی آمریکایی است، اما در کشورهای دیگری چون کانادا، سنگاپور، بریتانیا، برزیل، مکزیک، هند، فرانسه و بسیاری از کشورهای سراسر جهان نیز رواج دارد و میزان فروش اجناس در این روز حداقل دو برابر روزهای معمولی می‌شود.

برخی از کشورها هم بلک فرایدی مخصوص به خود را دارند. مثلا فروشگاه اینترنتی سوق در امارات نیز حراج‌های فوق‌العاده‌ای با عنوان جمعه سفید دارد. در بریتانیا نیز آخرین جمعه‌ی قبل از کریسمس، بلک فرایدی نام‌گذاری شده است.

اکنون خیلی‌ها جمعه سیاه را با فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ مانند آمازون می‌شناسند. این فروشگاه‌های اینترنتی از چند روز قبل تا چند روز بعد از بلک فرایدی، کالاهای خود را با تخفیف‌های ویژه به فروش می‌رسانند. طبق آخرین آمار، تقریبا نیمی از مردم آمریکا در حراجی Black Friday خرید می‌کنند و به همین دلیل، این رویداد اهمیت بسیار زیادی برای فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی دارد.

وسایل دیجیتال مانند گوشی موبایل و کنسول بازی، پوشاک، اسباب بازی و پکیج‌های مسافرتی از جمله محصولاتی هستند که هر ساله تخفیف‌های بسیار خوبی می‌خورند و به همین دلیل طرفداران زیادی در بلک فرایدی دارند.

کالاهایی که در این روزهای خاص حراج می‌شوند، تعداد زیادی ندارند و خیلی زود به فروش می‌رسند. پس اگر قصد خرید در این حراجی بزرگ را دارید باید سرعت عمل زیادی داشته باشید و تا جای ممکن، کالای مورد نظر خود را از قبل مشخص کنید تا وقتتان را برای بررسی مدل‌ها و مقایسه قیمت‌ها از دست ندهید.

ساعت شروع بلک فرایدی

در خیلی از کشورها به خاطر استقبال خوب مردم برخی فروشگاه ها از شب پنجشنبه حراج خودشان را شروع و تا شب جمعه ادامه می دهند.

بلک فرایدی چه روزی است؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی 2021
بلک فرایدی چه روزی است ؟ / تاریخ دقیق بلک فرایدی ۲۰۲۱

روز جمعه سیاه یا بلک فرایدی در ایران

در ایران نیز چند سالی است که خیلی از فروشگاه های آنلاین و حضوری روی بیشتر محصولاتشان تخفیف های ۵۰% می گذارند که با این کار رقابت فروشگاه‌ها باعث واقعی بودن بیشتر تخفیف‌ها شده ‌است و حتی برخی چند روز و یا هفته زودتر با تبلیغات و فرستادن ایمیل به مشتریانشان برای حراج های جمعه سیاه خودشان تبلیغ می کنند.

 

بیشتر بخوانید:

کریسمس چه روزی است؟ / تاریخ روز کریسمس

کریسمس چه فرقی با سال نو میلادی دارد؟!

مناسبت های آذر ۱۴۰۰

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x