مجله اینترنتی تحلیلک

پنجشنبه/ 3 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
بورس لندن

بورس لندن و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

یکی از بورس های معتبر جهان بورس اوراق بهادار لندن است. این سازمان در سال 1571 به طور رسمی تاسیس شد و می توان گفت یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان است.

آشنایی با بورس و شاخص بازار لندن

 

بورس لندن

یکی از بورس های معتبر جهان بورس اوراق بهادار لندن است. این سازمان در سال ۱۵۷۱ به طور رسمی تاسیس شد و می توان گفت یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان است.

بورس لندن اکنون در میدان Paternoster در نزدیکی کلیسای سنت پل شهر لندن است. البته این مکان بخشی از گروه بورس لندن است. گروه بورس لندن در سال ۲۰۰۷ با همکاری دو بورس میلان و لندن تشکیل شده است.

 

تاریخچه بورس لندن

بازار بورس لندن بزرگترین بورس اروپا و اولین بازار مالی انگلستان است. گرچه بورس‌های کالایی سنتی در انگلیس قدمتی چند صد ساله دارند، اما ایده اولیه راه‌اندازی بورس اوراق بهادار لندن به سال ۱۶۹۸ میلادی باز می‌گردد.

در آن زمان یک کارگزار جوان به نام جان کاستاین تصمیم گرفت که به صورت پیوسته قیمت سهام و سایر دارایی‎‌ها را جمع‌آوری کند. وی این کار را در قهوه‌خانه «جاناتان» انجام می‌داد که در نزدیکی تالار بورس (کالا و…) سطلنتی قرار داشت.

این قهوه‌خانه یکی از مهم‌ترین مکان‌های تجمع معامله‌گران اوراق بهادار در شهر لندن بود. معاملات قهوه‌خانه‌ای و غیر رسمی با مشکلات فراوان به مدت چندین سال همچنان ادامه داشت.

سرانجام در سال ۱۸۰۱ میلادی به منظور جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری برخی از فعالان بازار، برای اولین بار زمینه تشکیل بورس منسجم و سازمان‌ یافته اوراق بهادار در لندن به صورت جدی فراهم شد.

بورس اوراق بهادار لندن با پذیرش مجموعه قوانینی توسط کارگزاران و پرداخت حق عضویت مشخصی توسط آن‌ها به سازمان بورس آغاز به کار نمود.

همچنین این بازار در تاریخ بیست و سوم ژوئن سال ۲۰۰۷ با بورس میلان (Borsa Italiana) ادغام شد و از آن به بعد تحت عنوان گروه بورس لندن انگلیس (LSEG) فعالیت می‌کند.

به دنبال ادغام صورت گرفته، بورس انگلیس قدرت و اهمیت بیشتری در میان بورس‌های اروپایی پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بورس نیویورک (NYSE)

بیگ بنگ در بورس لندن!

در سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۵ میلادی مقامات دولتی تصمیم گرفتند که در قوانین بازار بورس انگلیس بازنگری نموده و تغییرات بنیادین ایجاد کنند. به دلیل سرعت بالای اجرا و گستردگی دگرگونی‌های ایجاد شده، این فرآیند اصطلاحاً «بیگ بنگ» نام گرفت.

اگر واقع‌بینانه به این تغییرات بنگریم، واقعاً همانند یک زلزله شدید اما با تأثیرات مثبت در رشد و توسعه همه‌ جانبه بازار بورس لندن بود.

خلاصه تغییرات اعمال شده شامل شروع معاملات الکترونیکی، حذف حداقل کمیسیون ثابت معاملات و امکان فعالیت کارگزاران خارجی در بازار بورس است.

این تغییرات عمده در نهایت منجر به افزایش حجم معاملات، ایجاد رقابت شدید بین کارگزاران و تبدیل بورس انگلیس به یک بازار مالی جهانی شد.

بورس لندن

 

با شاخص بورس لندن آشنا شویم

مهم‌ترین شاخص بورس لندن «Financial Times Stock Exchange 100 Index» است که به اختصار FTSE 100 یا FTSE خوانده می‌شود.

این شاخص بر مبنای ۱۰۰ شرکت بزرگ (از لحاظ ارزش بازار) حاضر در بازار بورس انگلیس ایجاد شده است. شاخص فوتسی توسط کمپانی FTSE Group (یک شرکت تابعه حاصل سرمایه‌گذاری مشترک بورس اوراق بهادار لندن و روزنامه فایننشیال تایمز) به صورت مداوم محاسبه شده و از طریق درگاه‌های اطلاع‌رسانی بورس انگلستان منتشر می‌شود.

علی رغم اینکه در بازار بورس لندن شاخص‌های دیگری نیز وجود دارند، FTSE 100 پر کاربردترین شاخص محاسباتی این بازار مالی است.

بر اساس آمار ۱۰۰ شرکت مذکور حدوداً %۸۰ از ارزش بورس اوراق بهادار انگلیس را به خود اختصاص می‌دهند.

بیشتر بخوانید: شاخص نزدک (Nasdaq) چیست؟

بازارهای اصلی

خدمات صادرکنندگان به شرکت‌های مختلف از سراسر جهان برای پیوستن به بازار سهام لندن کمک می‌کنند. بورس اوراق بهادار لندن به شرکت‌های مختلف اجازه می‌دهد تا اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری و تحلیل کرده تا با استفاده از این اطلاعات به‌صورت هوشمندانه سرمایه‌های خود در بورس را مدیریت کنند.

بورس اوراق بهادار لندن چندین بازار را برای فهرست بندی کردن شرکت‌های مختلف در نظر گرفته است. در چنین شرایطی امکان حضور شرکت‌های کوچک و بزرگ در بورس لندن فراهم می‌شود.

شرکت‌های بین‌المللی می‌توانند تعدادی از محصولات خود در لندن را شامل سهام، سپرده‌ها و بدهی‌ها لیست کنند. در این صورت می‌توانند با ارائه راه‌های مختلف و مقرون‌ به‌ صرفه برای جمع‌آوری سرمایه به فعالیت خود در بورس ادامه دهند. این شرایط برای بسیاری از شرکت‌های غیر بریتانیایی مناسب است.

در سال ۲۰۰۴، بورس اوراق بهادار لندن یک دفتر در هنگ‌ کنگ افتتاح کرد. بیش از ۲۰۰ شرکت از منطقه آسیا و اقیانوسیه تا به‌ حال از طریق دفتر هنگ‌ کنگ بورس لندن، جذب بازار سرمایه بریتانیا شده‌اند.

برای بزرگ‌ترین شرکت‌ها بازار اصلی در نظر گرفته شده است. این روش کمک می‌کند تا شرکت‌های بزرگ حاضر در بورس بتوانند در کنار شرکت‌های دولتی و اثرگذار فعالیت کنند.

بزرگ‌ترین عرضه اولیه عمومی یا IPO در بورس لندن، در ماه می‌۲۰۱۱ توسط Glencore International plc تکمیل شد. این شرکت ۱۰ میلیارد دلار را در عرضه اولیه پذیرفت و به‌ عنوان یکی از رکورد داران جذب سرمایه شناخته شد.

بازار سرمایه‌گذاری جایگزین (AIM) به‌ عنوان مکانی برای عرضه سهام شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) در نظر گرفته شده است. برای شرکت‌های بین‌المللی که خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند، راهکاری برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده تا مشکلی بابت قوانین این اتحادیه وجود نداشته باشد.

علاوه بر بازار سرمایه جایگزین، دو بازار تخصصی نیز در بورس لندن وجود دارد:

بازار اوراق بهادار حرفه‌ای: این بازار باعث افزایش سرمایه از طریق صدور اوراق بهادار مخصوص یا DR به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای می‌شود. این بازار تحت شرایطی به‌ عنوان بورس سرمایه‌گذاری شناخته شده تا سرمایه‌گذاران مختلف را به خود جلب کند.

بازار دارایی‌های تخصصی: این بازار به‌ نوعی یک بازار اختصاصی در بورس لندن به شمار می‌رود. کاربرد آن برای پذیرش صندوق‌های سرمایه‌گذاری پیچیده‌تر، مدل‌های حکومتی و امن تعریف‌ شده است. این بازار فقط برای سرمایه‌گذاران سازمانی، حرفه‌ای و بسیار شناخته شده مناسب است.

بازار صندوق تخصصی، یک بازار تنظیم‌ شده در اتحادیه اروپا است. به همین دلیل اوراق بهادار پذیرفته‌ شده در این بازار، واجد شرایط قوانین سرمایه‌گذاری در این اتحادیه است.

 

بازارهای ثانویه

در بازار ثانویه بورس لندن دو بازار اصلی وجود دارد که شرکت‌های تجاری در آن مشغول به فعالیت هستند.

 

بازار اصلی

بازار اصلی مرکز تجمع بیش از ۱۳۰۰ شرکت بزرگ از ۶۰ کشور مختلف است. در طول ۱۰ سال گذشته ارزش این بازار بیش از ۳۶۶ میلیارد پوند از طریق مسائل جدید و بیشتر توسط شرکت‌های اصلی بازار افزایش یافته است. شاخص فوتسی که FTSE 100 شاخص سهام ۱۰۰ شرکت بزرگ انگلیس است در این بازار لیست شده است.

 

بازار سرمایه جایگزین (AIM)

بازار سرمایه جایگزین بازار بین‌المللی LSE برای شرکت‌های کوچک است. طیف وسیعی از کسب و کارها از جمله مراکز در حال توسعه، شرکت‌های سرمایه‌ گذاری مبتنی بر سرمایه و همچنین شرکت‌هایی که چند سالی از تاسیس آن‌ها می‌گذرد، به AIM می‌پیوندند تا به سرمایه‌هایی که برای رشد نیاز دارند دسترسی پیدا کنند.

AIM به‌ عنوان یک تسهیلات معاملاتی چندجانبه (MTF) تحت دستورالعمل MiFID 2004 طبقه‌ بندی‌ شده است. AIM در واقع یک بازار انعطاف‌پذیر با فرایند پذیرش ساده برای شرکت‌هایی است که مایل به حضور در فهرست عمومی هستند.

بیشتر بخوانید: در مورد بورس ژاپن (توکیو) چه می دانید؟

سیستم عامل‌های الکترونیکی

در بورس لندن چندین پلتفرم رایانه‌ای برای معاملات کالاهای مختلف در نظر گرفته شده که هر کدام از آن‌ها ساختار و کاربردهای خاص خود را دارند.

 • SETS (بورس اوراق بهادار الکترونیک): این پلتفرم در واقع گل سرسبد دفتر سفارشات و معاملات الکترونیک بورس لندن LSE است. در این پلتفرم اوراق بهادار فهرست شده معامله می‌شود. مثل کالاهای تجاری موجود در لیست بورس ایرلند و لندن، فوتسی ۱۰۰، فوتسی ۲۵۰ و فوتسی اسمال کپ (کلاه کوچک)
 • SETSqx: این پلتفرم شبیه به همان پلتفرم SETS است با این تفاوت که نسبت به آن معاملات در حجم و میزان کمتری برقرار می‌شود. این پلتفرم با استفاده از بازار مستقل و غیر الکترونیک، یک لیست برای خرید و فروش را به ازای هر ۴ ساعت به‌ روز رسانی می‌کند.
 • SEAQ: این پلتفرم نوعی بازار سرمایه غیر الکترونیکی است که اجازه فعالیت در AIM را داشته تا به روش‌های مختلف در این بازار به داد و ستد و ثبت پیشنهاد بپردازد.

 

ساختار کلی بورس انگلیس چگونه است؟

به طور کلی بورس انگلیس از نظر ارزش بازار، حجم معاملات و نقدشوندگی رقیب سنتی بورس نیویورک محسوب می‌شود. بازار مالی لندن میزبان طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف کسب و کار بوده و منبع بسیار مناسبی برای تأمین مالی شرکت‌ها است.

LSE را می‌توان بین‌المللی‌ترین بازار بورس در جهان نامید، زیرا شرکت‌هایی از ۶۰ کشور مختلف جهان در این بازار عرضه و پذیرش شده‌اند.

یکی از اهداف اصلی این رویکرد همکاری با بورس‌های جهانی در آسیا و آفریقا به منظور حذف هزینه‌های سرمایه‌گذاری و موانع تجارت بین‌المللی دارایی‌های مالی است.

همچنین بازار اصلی بورس انگلیس یکی از متنوع‌ترین بورس‌های دنیا است که حدوداً از ۴۰ بخش مختلف شامل Premium (سهام شرکت‌های بازرگانی)، Standard (اوراق بدهی و مشتقه) و… تشکیل شده است.

در حقیقت شرکت‌های پذیرفته شده در این بازار دارای نقدشوندگی بالاتر و قیمت‌گذاری شفاف‌تری بوده و همچنین شدیداً در کانون توجه رسانه‌های مالی و سرمایه‌گذاران هستند.

 

ساعات فعالیت بورس لندن

جلسات معاملاتی عادی در دفتر سفارش اصلی (SETS) از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰ به‌ وقت محلی هر روز هفته، به‌ جز شنبه‌ها، یکشنبه‌ها و تعطیلات اعلام‌شده انجام می‌شود.

برنامه دقیق به شرح زیر است:

 • گزارش معاملات: ۷:۱۵ تا ۷:۵۰
 • شروع به کار مزایدات: ۷:۵۰ تا ۸:۰۰
 • معاملات مداوم: ۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰
 • بسته شدن مزایدات: ۱۶:۳۰ تا ۱۶:۳۵
 • تعمیر و نگهداری: ۱۶:۳۵ تا ۱۷:۰۰
 • گزارش معاملات بورس: ۱۷:۰۰ تا ۱۷:۱۵

تعطیلات رسمی بورس لندن عبارتند از:

 • سال نو میلادی
 • جمعه خوبی
 • عید پاک دوشنبه
 • تعطیلات ماه می بانک
 • تعطیلات بهاری بانک
 • تعطیلات تابستانی بانک
 • روز کریسمس
 • روز بعد از کریسمس (Boxing Day)

همچنین اگر روز سال نو، روز کریسمس در تعطیلات آخر هفته باشد، روز کاری بعدی تعطیل است.

 

 

امیدواریم مطلب آشنایی با بورس و شاخص لندن انگلیس برای شما مفید بوده باشد.

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x