تونر صورت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

تونر صورت چیست

تونرها باقیمانده اثرات مواد آرایشی و سلول های مرده را از روی سطح پوست پاک می کنند و باعث شادابی و طراوات پوست می شوند، اما نباید در استفاده آن زیاده روی کنید.

تونر صورت محصولی آرایشی بهداشتی و به‌ شکل مایعی رقیق است. این محصول مزایای زیادی برای پوست دارد.

تونرها معمولا بر پایه آب یا الکل هستند و بسته به نوعشان، می‌توانند حاوی اسیدها، گلیسیرین، آنتی اکسیدان ها و ضدالتهاب‌ها باشند.

 

تونر صورت چگونه عمل می‌کند؟

در واقع استفاده از تونر گام میانی بین شستن صورت و استفاده از محصولاتی مانند سرم یا مرطوب کننده پوست صورت است.

تونر با انواع محصولات آرایشی و مراقبت از پوست روزانه سازگار است. تونر خیلی سریع در پوست نفوذ می‌کند و می‌تواند تا حدودی سلول‌های مرده پوست را از سطح آن بزداید.

البته تونر را نباید جایگزینی برای شستن صورت بدانید. این محصول در اصل مانند یک مکمل پاک‌کننده می‌تواند مواد آرایشی، آلودگی‌ها و حتی باکتری‌هایی را از بین ببرد که پس از شستن و تمیزکردن صورت به‌ جا مانده است.

 

تونر صورت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

چه کسانی و با چه نوع پوستی می‌توانند از تونر استفاده کنند؟

حقیقت این است که همه می‌توانند از تونر استفاده کنند. تونرها برای انواع پوست ها طراحی شده‌اند. برخی از آن ها برای انواع پوست خشک مناسب‌اند و برخی دیگر برای پوست‌های چرب؛ اما تونرهایی هم هستند که برای پوست‌های آکنه‌دار و پرجوش کاربرد دارند.

برخی از تونرها حتی می‌توانند با پیری پوست مبارزه کنند. بنابراین با هر نوع پوستی می‌توانید از مزایای تونر بهره‌مند شوید.

به‌عنوان مثال پوست خشک به تونرهای دارای مرطوب‌ کنند‌ه‌های قوی مانند هیالورونیک اسید نیاز دارد، در حالی‌ که برای پوست چرب باید نوعی از تونر را بخرید که سبک باشد و نرم‌کننده کمتری در بافت آن به کار رفته باشد.

 

تونر پوست را از آلودگی پاک‌سازی می‌کند

گفتیم که تونرها یا بر پایه آب یا بر پایه الکل هستند. از آنجا که الکل با وجود مزایای زیادی که دارد، پوست را خشک و ملتهب می‌کند، امروزه بیشتر تونرها را بر پایه آب تولید می‌کنند؛ اما چطور تونر بدون الکل می‌تواند باکتری‌های ایجادکننده آکنه را پاک‌سازی کند؟

تونرهای بر پایه آب با روش‌های دیگری آکنه و جوش را پاک‌سازی می‌کنند.

برای نمونه تونرهایی که در آن ها از عصاره بره موم (یا پروپولیس که محصولی از زنبورعسل است و خاصیت ضدباکتری دارد) یا بابونه استفاده شده است، می‌توانند به‌ طور طبیعی و بدون اینکه pH پوست را تغییر دهند، با باکتری‌ها مبارزه کنند.

البته اگر آکنه فرد آن‌قدر شدید است که تونر توانایی کافی برای از بین‌ بردن باکتری‌های آن ندارد، می‌توان تونر مخصوص پوست آکنه‌دار را برای پاک‌سازی استفاده کرد.

همچنین می‌توان از محصولات دیگری هم برای از بین‌ بردن باکتری‌ها کمک گرفت.

تونر می‌تواند تمام ناخالصی‌ها و آلودگی‌هایی را پاک کند و از بین ببرد که حتی بعد از تمیز کردن پوست روی آن باقی مانده است.

تونر صورت با پیری پوست مبارزه می‌کند

تونرها در اصل خودشان برای پیری پوست تأثیری ندارند، اما باعث فعال‌شدن ترکیبات اصلی سایر محصولات مراقبت از پوست، از جمله کرم‌های ضدپیری پوست می‌شوند و به جذب بهتر آنها کمک می‌کنند.

 

تونر صورت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

تونر بر پایه آب، پوست را آب‌رسانی می‌کند

تونرهای بر پایه آب سرشار از ترکیبات آب‌رسان پوست هستند. در این تونرها، ترکیباتی مانند عصاره جلبک‌دریایی، آب‌معدنی، اسیدآمینه، هیالورونیک اسید، روغن دانه انگور و روغن ریشه هویج به کار می‌رود.

پوست مانند اسفنج است. وقتی بیش ‌از حد خشک شود، رطوبت‌ رسانی به آن کمی دشوار می‌شود.

بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌ها و ماسک صورت تأثیر چندانی نخواهد داشت.

دلیلش این است که این محصولات درست روی لایه‌ای از سلول‌های مرده پوست می‌نشینند. الکل هم به این مشکل بیشتر دامن می‌زند؛ اما زمانی‌ که پوست شما بعد از استفاده از تونر بر پایه آب، آب‌رسانی شده است و pH متعادلی دارد، سایر محصولات می‌توانند به‌ درون پوست نفوذ کنند و بهتر جذب شوند.

 

تونر pH پوست را متعادل می‌کند

pH طبیعی پوست حدود ۵٫۵ است. با این‌حال آلودگی‌ها، چربی، مواد آرایشی و الکل می‌توانند حالت پوست و pH آن را تغییر دهند؛ به ‌همین ‌دلیل تونرها را طوری طراحی می‌کنند که pH طبیعی پوست را حفظ کنند. pH تونرها معمولا بین ۵ تا ۵٫۵ است.

اگر پوست pH متعادل نداشته باشد، بیش ‌از حد خشک می‌شود.

برای جبران خشکی، پوست باید چربی بیشتری تولید کند یا شما باید از محصولات مرطوب‌کننده بیشتری استفاده کنید؛ اما آن ها هم دوباره pH را تغییر می‌دهند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

حتی pH آب خالص هم ۷ است. بنابراین صرفا تمیز کردن و پاشیدن آب شیر به صورتتان می‌تواند pH آن را از حالت تعادل خارج کند.

بنابراین استفاده از تونر برای متعادل‌کردن pH پوست ضروری به نظر می‌رسد.

 

چطور از تونر صورت استفاده کنیم؟

ابتدا با استفاده از یک پاک‌کننده آرایشی صورتتان را تمیز کنید. سپس با یک پد پنبه‌ای، تونر را با ملایمت روی پوست‌تان بکشید و آن را پاک کنید.

می‌توانید به‌ جای پنبه از کف دستتان استفاده کنید. صبح و شب این کار را انجام دهید. البته اگر پوستتان حساس است و به‌ راحتی تحریک می‌شود، یک بار در روز یا یک روز در میان، این کار را تکرار کنید.

یادتان باشد که تونرها ترکیباتی قوی دارند. اگر از تونرهای مخصوص پوست چرب یا مستعد آکنه استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما هر دو روز یک ‌بار است.

صورت چیست

چرا برخی از پزشکان استفاده از تونر را توصیه نمی‌کنند؟

برخی از متخصصان پوست و زیبایی به‌ دلیل وجود الکل در برخی از تونرها، استفاده از این محصول را توصیه نمی‌کنند. تونرهایی که بر پایه الکل هستند، برای از بین‌ بردن باکتری‌های ایجاد کننده آکنه بسیار مفیدند اما رطوبت پوست را هم از بین می‌برند و آن را خشک می‌کنند. این خشکی پوست می‌تواند آکنه را از آنچه هست، بدتر کند.

با این‌ حال، این را باید در نظر داشت که همه تونرها بر پایه الکل نیستند. تونرهایی که بر پایه آب تولید می‌شوند، هیچ‌ یک از مشکلات مربوط به تونرهای الکلی را ندارند.

 

تونر صورت چه ترکیباتی را باید و چه ترکیباتی را نباید داشته باشد؟

هر نوع تونری که برای پوست‌های خاصی طراحی شده است، حاوی مواد و ترکیبات مشخصی است. با این‌ حال، برخی از مفیدترین ترکیباتی که در تونرها به کار می‌روند و وجود آنها اشکالی ندارد، عبارت‌اند از:

  • گلاب یا عصاره گل رز، برای آبرسانی به پوست
  • عصاره گیاهانی مانند بابونه برای پاک‌سازی و تسکین پوست یا روغن درخت چای برای مبارزه با چربی و باکتری‌ها
  • ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، ویتامین E، ویتامین C
  • سلول‌های بنیادی گیاهی، برای تأمین آنتی‌اکسیدان‌ها و خواص ضدپیری در پوست

برخی از ترکیباتی که نباید در تونر وجود داشته باشد، عبارت‌اند از:

  • الکل که پوست را خشک و ملتهب می‌کند
  • پارابن که برای پوست خطرناک است
  • روغن‌های معدنی که مشکوک به سرطان‌زایی هستند

فراموش نکنید که گاهی ممکن است در فهرست ترکیبات تونر، به‌ جای کلمه الکل از کلمات اتانول، اتیل الکل، متانول، بنزیل الکل، ایزوپروپیل الکل و نظایر آنها استفاده کرده باشند. همه اینها الکل هستند. آنها را به خاطر بسپارید. به‌ طور کلی بهترین تونر، تونر بدون الکل و پارابن است که برای پوست صورت شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا