مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 26 فروردین / 1403
Search
Close this search box.

خرطوم فیل و دانستنی های شگفت انگیز درباره آن

فیل‌ها از خرطوم برای نفس کشیدن و نوشیدن آب استفاده می‌کنند. به این صورت که ابتدا آب را بالا کشیده و سپس آن را از گلوی خود پایین می‌فرستند. خرطوم فیل مانند دست نیز عمل می‌کند. این دست هم آنقدر قوی است که می‌تواند شاخه‌های پربرگ را با آن‌ها بشکند و هم آنقدر دقیق که می‌تواند میوه‌ای به کوچکی تمشک را با آن بردارد.

خرطوم فیل

فیل جانوری بزرگ جثه و گیاه‌خوار از راسته فیل‌سانان و خانواده فیلان است.

فیل‌ها تنها بازماندگان راسته فیل‌سانان محسوب می‌شوند و امروزه در مناطقی از جنوب آفریقا، جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا زیست می‌کنند. فیل‌ها امروزه تنها شامل ۲ سرده و ۳ گونه می‌شوند.

خرطوم فیل
خرطوم فیل

فیل‌ها در گذشته از تنوع بیشتری برخوردار بودند و شامل ماموت‌ها و فیل‌های راست عاج نیز می‌شدند.

خرطوم فیل
خرطوم فیل

بیشتر ببینیم:

عکس اسب زیبا

عکس پرنده زیبا

عکس از حیوانات زیبا

در پایان پلیستوسن و آغاز هولوسن تنوع این جانوران رو به افول گذاشت و نسل آن‌ها در اروپا، شمال آسیا و آمریکای شمالی به‌طور کامل منقرض شد. گذشته از اندازه بزرگ فیل‌ها، دو چیز دیگر که آن‌ها را از بقیه پستانداران متمایز می‌کند، خرطوم فیل و عاج آن‌هاست. فیل‌ها قادرند روزانه ۶۰ گالن آب و ۲۵۰ کیلوگرم یونجه مصرف کنند.

خرطوم فیلخرطوم فیل‌ ها حاصل اتصال بینی و لب بالایی است. این عضو، استخوان ندارد و دارای مقدار کمی چربی و حدود ۱۵۰۰۰۰ دسته ماهیچه‌ای است. یک یا دو لب انگشت در نوک آن وجود دارد.

خرطوم فیل تقریبا ۱٫۸ متر رشد می‌کند و وزنی حدود ۱۴۰ کیلوگرم دارد.خرطوم فیل

این جانوران از خرطوم دراز خود به عنوان دست استفاده می‌کنند و با آن غذا و آب را در دهان خود می‌گذارند. فیل‌ها با استفاده از خرطوم خود می‌توانند حداکثر تا ۳۵۰کیلوگرم بار را برداشته و جابجا کنند.

از دیگر کاربردهای خرطوم فیل‌ احساس بویایی و همچنین تولید صدا است.

فیل‌ها از خرطوم برای نفس کشیدن و نوشیدن آب استفاده می‌کنند. به این صورت که ابتدا آب را بالا می‌کشد و سپس آن را از گلو پایین می‌فرستند. خرطوم فیل مانند دست نیز عمل می‌کند. این دست هم آنقدر قوی است که می‌تواند شاخه‌های پر برگ را با آن‌ها بشکند و هم آنقدر دقیق که می‌تواند میوه‌ای به کوچکی تمشک را با آن بردارد.

فیل‌ها برای ابراز احساس و تمایل برای تولید مثل، خرطوم‌هایشان را در هم حلقه می‌کنند. فیل‌های مادر، وقت زیادی را صرف لمس و نوازش فرزندان خود با خرطوم می‌کنند. این نوازش فیل برای بچه فیل بسیار مهم است. زیرا بچه‌ای که نوازش نشود به اندازه بچه‌ای که تماس زیادی با مادرش داشته باشد رشد نمی‌کند.

خرطوم فیل
قدرت مکش فیل از قدرت استنشاق و ساختار خرطوم منشا می‌گیرد.

آزمایشات آکواریوم سرعت و قدرت استنشاق فیل را بیشتر نشان می‌دهد.

بذرهای چیا را که از قبل در آب خیس کرده بودند که جریان آب را به وسیله آن مشخص کنند. در این آزمایش فیل در مدت زمان ۱/۵ ثانیه، تقریبا ۴ لیتر مایع را با خرطوم خود جمع کرد.

پژوهشگران محاسبه کردند که سرعت استنشاق فیل ۵۴۰ کیلومتر در ساعت است. برای اینکه یک مقایسه خوب انجام دهیم باید بگوییم این سرعت که بیش از ۳۰ برابر هوای دفع شده در هنگام عطسه انسان (حدود ۱۶ کیلوتر در ساعت) و حتی سریع تر از قطارهای پر سرعت راه آهن ژاپن است. (۳۲۰ کیلومتر در ساعت)

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x