خواص کینوا و آشنایی با انواع این دانه گیاهی

آشنایی با انواع کینوا و خواص آن

 

شاید اسم کینوا را بسیار شنیده باشید. به خصوص در رژیم های غذایی مخصوص ورزشکاران زیاد این اسم به گوش می خورد اما شاید از خواص آن اطلاعی نداشته باشید. با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

کینوا که همه ما می شناسیم در واقع یک دانه از گیاه Chenopodium quinoa است.

کینوا یکی از محبوب ترین غذاهای سالم در جهان است که فاقد گلوتن است، دارای مقدار زیادی پروتئین و یکی از معدود غذاهای گیاهی است که حاوی مقادیر کافی از هر ۹ اسید آمینه ضروری است. سرشار از فیبر، منیزیم، ویتامین های گروه B، آهن، پتاسیم، کلسیم، فسفر، ویتامین E و آنتی اکسیدان های مختلف و مفید است.

همچنین کینوا محصول مهمی برای امپراتوری اینکا بود. آن ها از آن به عنوان “مادر همه غلات” یاد کردند و اعتقاد داشتند که مقدس است. هزاران سال است که در آمریکای جنوبی مصرف می شود و اخیراً به یک ماده غذایی مرسوم تبدیل شده است.

 

انواع دانه کینوا و طعم آن ها

با کمال تعجب بیش از ۱۲۰ نوع مختلف کینوا وجود دارد. اگر چه خود دانه می تواند در طیف گسترده ای از رنگ ها نمایان شود، اما رایج ترین رنگ های کینوا عبارتند از سفید (کینوا عاجی یا زرد)، قرمز و سیاه. این سه نوع کینوا در طعم و طبخ با یکدیگر متفاوت هستند.  

کینوا سفید پس از پخت و پز دارای بافتی کرکی است. کینوا قرمز و سیاه پس از پخت، شکل و رنگ خودشان را بیشتر از بقیه گونه ها حفظ می کنند. کینوا قرمز همچنین دارای طعم دلچسب تری است و بافتی جوان دارد و نسبت به طعم خاموش و تلخ کینوا سفید، در حالی که مزه کینوا سیاه تا حدودی ترد و کمی شیرین تر از قرمز یا سفید است.

کینوا پس از افزایش محبوبیت در سال ۲۰۱۴ عمدتا به شکل دانه طبیعی خود فروخته شد. اما از آن زمان، بسیاری از محصولات دیگر نیز شروع به ظهور کردند، اکنون برای افراد واقعا شیفته کینوا، چیپس کینوا، ماکارونی کینوا و حتی شکلات کینوا وجود دارد.

آشنایی با انواع کینوا و خواص آن
آشنایی با انواع کینوا و خواص آن

بیشتر بخوانید: دانه کینوا سرشار از مواد مغذی و مناسب برای سن رشد

خواص کینوا

کینوا در مقایسه با اکثر غذاهای گیاهی دارای پروتئین زیادی است. این ماده همچنین حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز شماست و این امر به عنوان یک منبع پروتئین عالی برای گیاهخواران شناخته می شود.

این واقعیت که شاخص گلایسمی کینوا کم است، یکی دیگر از ویژگی های مهم است زیرا انتخاب چنین غذاهایی با کاهش کالری دریافتی ارتباط دارد. اگر چه در حال حاضر هیچ مطالعه ای وجود ندارد که تأثیرات کینوا را بر وزن بدن بررسی کند اما به نظر می رسد که این ماده می تواند بخشی مفید از رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن باشد.

همچنین به محافظت از دستگاه گوارش کمک می کند.

کینوا مواد معدنی بسیار زیادی دارد، اما اسید فیتیک آن می تواند تا حدی از جذب آن ها جلوگیری کند. خیساندن کینوا اسید فیتیک آن را کاهش می دهد.

آشنایی با انواع کینوا و خواص آن

 

مصرف کینوا

کینوا را می توانید به تنهایی مصرف کنید. همچنین جایگزین بسیار خوبی برای برنج است و در تهیه انواع سالاد نیز می توان از کینوا استفاده کرد.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه خود را ثبت کنید