شنبه/ 15 بهمن / 1401
بازی درمانی اوتیسم

اختلالات کودکان

بازی درمانی اوتیسم

بازی درمانی اوتیسم/ بازی های مفید برای کودکان اوتیسم

یکی از روش های ارتقا دادن مهارت های فردی و اجتماعی و تکنیک های درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم بازی درمانی است. در بازی درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم مهارت های اجتماعی را می آموزند و یاد می گیرند چگونه با دیگران همکاری کرده و حقوق سایرین را رعایت کنند. به همین دلیل نیاز است تا اطرافیان و خانواده کودک اوتیسم برای بهبود کیفیت فرد مبتلا و خودشان این بازی ها را بیاموزند.

10 نشانه افسردگی در کودکان

۱۰ نشانه افسردگی در کودکان

همه کودکان و نوجوانان گاهی غمگین یا کم‌ انرژی هستند و این حالات، بخشی طبیعی از دوران رشد آن ها به حساب می‌آید، اما اگر کودکی غمگین یا خشن است، دیگر از چیزی لذت نمی‌برد و این حالت روزهای پی‌ در‌پی ادامه دارد، شاید نشانه ابتلای او به اختلال افسردگی باشد.

پیشگیری و برخورد با آزار جنسی کودکان

پیشگیری و برخورد با آزار جنسی کودکان/ بررسی ۳ گام اساسی

یکی از مهم‌ترین مباحث مهم در مورد تربیت فرزندان که ذهن والدین را به خود مشغول می‌ کند، آموزش مسائل جنسی است. زمانی که والدین نسبت به آموزش این مسائل غفلت نکنند، می‌ توانند به راحتی اطلاعات جنسی کودک را مدیریت کنند و از بروز آسیب های خطرناک و جدی مثل آزار جنسی کودکان جلوگیری کنند.

اختلال تیک در کودکان

اختلال تیک در کودکان

تیک ها حرکات فیزیکی یا صوتی ناگهانی، سریع، مکرر و بدون ریتم و غیرارادی هستند که در انواع مختلف بروز پیدا می کنند. اختلال تیک می تواند به صورت موقتی بروز پیدا کند که در این صورت نیازی به درمان جدی و طولانی ندارد اما بروز دائمی آن می تواند تمام سطوح زندگی کودک را تحت تاثیر قرار دهد از همین رو توجه به نشانه ها و علل بروز برای رفتار صحیح با کودک و درمان به موقع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

7 نشانه بیماری روانی در کودکان

۷ نشانه بیماری روانی در کودکان

تشخیص اختلالات روانشناختی در کودکان دشوار است، زیرا رشد نرمال و طبیعی دوران کودکی فرایندی شامل تغییر و تحول است. به علاوه، علائم یک اختلال ممکن است با توجه به سن کودک متغیر باشد و کودکان ممکن است نتوانند توضیح دهند که چه احساسی دارند یا چرا رفتار خاصی دارند. از همین رو باید نسبت به هر نوع تغییر رفتار کودکان هوشیار بود.

علت اوتیسم چیست

آشنایی با ۷ علت اوتیسم

اختلال طیف اتیسم یکی از حادترین و سخت ترین اختلالات کودکان است که طیف گوناگونی از علت‌ ها را به خود متوجه می ‌کند و نمی توان علت واحد و مشخصی را به آن اختصاص داد. در حال حاضر، علت اوتیسم هنوز شناخته شده نیست و یک دلیل خاص نمی‌ توان برای آن مشخص کرد. با توجه به پیچیدگی بیماری اوتیسم و این حقیقت که علایم اوتیسم و شدت آن متفاوت است ، دلایل احتمالی زیادی وجود دارد.

چرا فرزندم شاد نیست؟ 6 دلیل غمگینی کودک

چرا فرزندم شاد نیست؟/ ۶ دلیل غمگینی کودک

ناشادی و غمگینی کودکان یکی از دغدغه های اصلی امروزه پدر و مادرهاست و اغلب والدین به دنبال دلیل مشخصی برای این احساسات کودک خود هستند تا بتوانند آن را رفع و سلامت فرزندشان را حفظ کنند. اما به صراحت می توان گفت که برای پیدا کردن علت غمگینی کودک والدین نباید به جایی بیرون از خود مراجعه کنند چرا که تنها علت ناشاد بودن فرزندان رفتارهای غلطی است که خودشان در مواجهه با کودک انجام می دهند.

نشانه کودک مضطرب

۱۰ نشانه کودک مضطرب و راه های برطرف کردن آن

کودکان همانند بزرگسالان ترس ها و اضطراب های متعددی را در زندگی تجربه می کنند اما طریقه ابراز کردن آن کمی در کودکان متفاوت است. والدین می توانند با توجه به رفتارها و تغیراتی که در آن ها ایجاد شده این اضطراب را تشخیص و با راهکارهای مناسب آن را درمان کنند.

غلبه بر اختلال ADHD کودکان با نقاشی و گل بازی

غلبه بر اختلال ADHD کودکان با نقاشی و گل بازی

متخصصان روان‌شناسی کودکان در یک پژوهش جالب، موفق شده‌اند با استفاده از نقاشی و گل بازی، میزان تاب‌آوری را در کودکان دچار اختلال نقص توجه/بیش فعالی بهبود ببخشند و از این طریق، بیماری آنان را کنترل نمایند.

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان/ علائم، علل بروز و روش های درمان آن

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان نوعی اختلال عصبی رشدی است. کودکان مبتلا به آن در درک و پیگیری قواعد اجتماعی مربوط به ارتباط کلامی و غیرکلامی در موقعیت های روزمره عملکرد ضعیفی دارند، این کودکان مهارت کافی برای تغییر زبان بر اساس نیازهای شنونده یا موقعیت را نداشته و در پیگیری قواعد مکالمه و داستان گویی نیز دچار مشکل هستند.