یکشنبه/ 3 بهمن / 1400

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان

اختلالات کودکان

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان/ علائم، علل بروز و روش های درمان آن

اختلال ارتباط اجتماعی کودکان نوعی اختلال عصبی رشدی است. کودکان مبتلا به آن در درک و پیگیری قواعد اجتماعی مربوط به ارتباط کلامی و غیرکلامی در موقعیت های روزمره عملکرد ضعیفی دارند، این کودکان مهارت کافی برای تغییر زبان بر اساس نیازهای شنونده یا موقعیت را نداشته و در پیگیری قواعد مکالمه و داستان گویی نیز دچار مشکل هستند.

پیشگیری و برخورد با آزار جنسی کودکان

پیشگیری و برخورد با آزار جنسی کودکان/ بررسی 3 گام اساسی

یکی از مهم‌ترین مباحث مهم در مورد تربیت فرزندان که ذهن والدین را به خود مشغول می‌ کند، آموزش مسائل جنسی است. زمانی که والدین نسبت به آموزش این مسائل غفلت نکنند، می‌ توانند به راحتی اطلاعات جنسی کودک را مدیریت کنند و از بروز آسیب های خطرناک و جدی مثل آزار جنسی کودکان جلوگیری کنند.

نشانه کودک مضطرب

10 نشانه کودک مضطرب و راه های برطرف کردن آن

کودکان همانند بزرگسالان ترس ها و اضطراب های متعددی را در زندگی تجربه می کنند اما طریقه ابراز کردن آن کمی در کودکان متفاوت است. والدین می توانند با توجه به رفتارها و تغیراتی که در آن ها ایجاد شده این اضطراب را تشخیص و با راهکارهای مناسب آن را درمان کنند.

اختلال انفجاری متناوب در کودکان

اختلال انفجاری متناوب در کودکان IED

اختلال انفجاری متناوب نوعی اختلال روانشناختی است که می تواند در تمام گروه های سنی به جز کودکان زیر 6 سال تشخیص داده شود. افراد و کودکان مبتلا به این اختلال دوره هایی از پرخاشگری را به طور متناوب بدون اینکه دلیل قانع کننده ای برای آن وجود داشته باشد، تجربه می کنند.

اختلال تیک در کودکان

اختلال تیک در کودکان

تیک ها حرکات فیزیکی یا صوتی ناگهانی، سریع، مکرر و بدون ریتم و غیرارادی هستند که در انواع مختلف بروز پیدا می کنند. اختلال تیک می تواند به صورت موقتی بروز پیدا کند که در این صورت نیازی به درمان جدی و طولانی ندارد اما بروز دائمی آن می تواند تمام سطوح زندگی کودک را تحت تاثیر قرار دهد از همین رو توجه به نشانه ها و علل بروز برای رفتار صحیح با کودک و درمان به موقع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اختلال هماهنگی رشدی چیست؟

اختلال هماهنگی رشدی چیست؟

اختلال هماهنگی رشدی نوعی اختلال حرکتی در کودکان است. کودکان مبتلا به این اختلال اغلب در انجام وظایف روزمره زندگی خود مثل غذا خوردن، لباس پوشیدن، حفظ تعادل، مسواک زدن و …مشکل دارند. بروز این اختلال در کودکان برای آن ها عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد از همین رو آگاهی از علل و نشانه‌های این اختلال برای  خانواده‌ ها را برای پذیرش بیماری، رفتار صحیح با کودک و درمان به موقع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اختلال حرکات قالبی یا کلیشه ای در کودکان

اختلال حرکات قالبی یا کلیشه ای در کودکان

اختلال حرکات قالبی یا کلیشه ای نوعی اختلال حرکتی در کودکان است که نشانه اصلی آن حرکات برانگیخته تکراری و بی هدف مانند تکان دادن بدن، کوبیدن سر به دیوار و ضربه زدن به خود است. این حرکات می توانند به صورت خفیف تا خیلی شدید در کودک بروز پیدا کنند که در نهایت منجر به صدمات جسمانی می شوند.

اختلال حرکتی

اختلال حرکتی در کودکان و انواع آن

اختلال حرکتی با ناتوانی در انجام عملکردهای روزانه و انجام مهارت های حرکتی و انجام برخی اعمال غیر ارادی مشخص می شود. اختلالات حرکتی شامل اختلال حرکت قالبی، تیک و اختلال هماهنگی مربوط به رشد است. در اختلال هماهنگی مربوط به رشد فرد دست خط بد دارد، مدام وسایل را به زمین می اندازد به اصطلاح کودک بی دست و پایی است.