مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 4 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
روز جهانی آب 1403

روز جهانی آب ۱۴۰۳ به همراه مطالب مفید

در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی آب 1403 را به همراه مطالب مفید و خواندنی برای شما آورده ایم. 22 مارچ برابر با 3 فروردین از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی آب نام‌گذاری شده است .

روز جهانی آب ۱۴۰۳ به همراه مطالب مفید

همراهان ارجمند و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی آب ۱۴۰۳ را به همراه مطالب مفید و خواندنی برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید…

روز جهانی آب ۱۴۰۳

روز جهانی آب 1403
روز جهانی آب ۱۴۰۳

روز جهانی آب ۱۴۰۳ مصادف با جمعه ۳ فروردین ۱۴۰۳، ۱۱ رمضان ۱۴۴۵ و ۲۲ مارچ ۲۰۲۴ است.

۲۲ مارچ برابر با ۳ فروردین از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی آب نام‌گذاری شده است .

رشد فزاینده جمعیت و افزایش مصرف آب، قطع بی رویه درختان جنگل ها و تغییر اکوسیستم طبیعت، رشد شهرسازی و افزایش صنایع آلوده کننده آب، شیوه های نامناسب و غیراصولی کشاورزی، احداث سدهای مخزنی و ایجاد دریاچه های مصنوعی همگی از عوامل نابودی چرخه منظم آب در سطح جهان است که نوعی تهدید جدی برای جامعه بشریت محسوب می شوند.

روز جهانی آب ۱۴۰۳

روز جهانی آب 1403
روز جهانی آب ۱۴۰۳

روز جهانی آب ۱۴۰۳

 

در سال ۱۹۹۲ و در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل که در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد، موضوع روز جهانی آب رسما مطرح شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه ۲۱ سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند.

علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی NGO ها مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پررنگ تر می‌کند. همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌ آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسائل را در مورد منابع آبی منعکس می‌کند. بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ را با عنوان “آب برای زندگی” معرفی کرده است.

این دهه با هدف جهانی ‌”تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب” آغاز شد که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شود. از سال۱۹۹۳هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد.

روز جهانی آب ۱۴۰۳

 

روز جهانی آب 1403
روز جهانی آب ۱۴۰۳

روز جهانی آب ۱۴۰۳

 

جایگاه آب در اسلام

“هو الذی انزل من السماء ماء لکم منه شراب و منه شجر فیه تسیمون”( نحل/۱۰)

«خدایی که آب را از آسمان فرو فرستاد که از آن بیاشامید و درختان پرورش دهید تا از میوه آن بهره مند شوید  به برگ آن حیوانات خود را بچرانید.»

بدون شک منافع آب صرفا نوشیدن انسان و روییدن درختان و گیاهان و مصرف چهار پایان نیست، بلکه بنیان حیات بر آب نهاده شده است.

چنانچه در آیه ای دیگر آمده است:

“و هو الذی خلق السموات و الارض فی سته ایام و کان عرشه علی الماء…”( هود/۷)

«و او خدایی است که آسمان و زمین را در فاصله شش روز آفرید و عرش با عظمت او بر آب قرار یافت.»

در آیات یاد شده خداوند تبارک و تعالی ضمن بیان فوائد آب، ارزش والا و اهمیت آن را به انسانها می‌فهماند.

و در آیه دیگری حق تعالی دنیا را به آب تشبیه کرده است:

“و اضرب لهم مثل الحیوه الدنیا کماء انزلنه من السماء…”( کهف/۴۵)

«(ای رسول ما برای امت) زندگی دنیا را برای آنها به آبی تشبیه کن که از آسمان فرو می فرستیم.»

در روایات آمده که شخصی از امام صادق (ع) پرسید: آب چه طعمی دارد؟ امام (ع) نخست فرمودند: به منظور یاد گرفتن، سوال کن، نه به منظور بهانه جویی! سپس اضافه فرمودند: «طعم آب، طعم حیات و زندگانی است» خداوند می فرماید: “و جعلنا من الماء کل شیء حی.»

روز جهانی آب ۱۴۰۳

 

روز جهانی آب 1403
روز جهانی آب ۱۴۰۳

روز جهانی آب ۱۴۰۳

 

وضعیت منابع آب در ایران

ایران جزو کشورهای کم آب و خشک و دارای منابع آب محدود است. حجم نزولات جوی نسبت به خشکی های کره زمین به ازای هر کیلومتر مربع ۸۳۰ هزار متر مکعب است، در حالی که این میزان نسبت به وسعت خشکی های ایران تنها ۲۵۰ هزار مترمکعب است. از طرف دیگر کلیه آب های موجود در ایران قابل استفاده نیست و درصد بالایی را آب های شور تشکیل می دهند، که روز به روز بر میزان آنها افزوده می شود. از سویی برداشت بی رویه آب های زیرزمینی شیرین از طریق چاه های عمیق و نیمه عمیق باعث کاهش میزان آب شیرین و افزایش آب های شور می شود.

در نتیجه حاصل خیزی زمین های کشاورزی کاهش می یابد و تبدیل به زمین های شور می گردند؛ و چون تبدیل آب های شور به شیرین به دلیل هزینه زیاد، مقرون به صرفه نیست، بنابراین باید با استمرار صرفه جویی عمومی، برنامه ریزی دقیق، استفاده بهینه از آب، جلوگیری از هدر رفتن منابع موجود، تصفیه مجدد پسابها و به کارگیری مجدد آنها، کمبود آب را جبران کرد.

روز جهانی آب ۱۴۰۳

 

اهمیت آب در جهان و خاورمیانه:

اکثر کشورهای جهان جهت تامین آب سرمایه گذاری های زیادی کرده و با ایجاد سیستم های گوناگون از به هدر رفتن آن جلوگیری می کنند. در کشورهای خاورمیانه نیز، جنگ بعدی را جنگ بر سر آب می دانند. به طور مثال کشورهای سوریه و عراق با ترکیه، رژیم اشغالگر قدس با فلسطینیان ساکن در کرانه رود اردن همواره تامین آب مورد نیاز خود کشمکش دارند.

منطقه خاورمیانه جزو مناطق کم آب دنیا است ولی نرخ رشد جمعیت آن از بالاترین نرخ های رشد است؛ از سوی دیگر با پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی و بالا رفتن میزان نمک آب های موجود و آلودگی روز افزون آنها، مساله آب به یکی از چالش های جدی و خطرناک منطقه تبدیل شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x