مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 1 تیر / 1403
Search
Close this search box.
روز جهانی عکاسی 1403

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳ به همراه عکس های جدید و پیام تبریک

همراهان عزیز و همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی 1403 را به همراه جدیدترین پیام تبریک های زیبا و عکس های چشم نواز برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید...

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳ به همراه عکس های جدید و پیام تبریک

همراهان عزیز و همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳ را به همراه جدیدترین پیام تبریک های زیبا و عکس های چشم نواز برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید…

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی 1403
روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳ مصادف با دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۳، ۱۳ صفر ۱۴۴۶ و ۱۹ آگوست ۲۰۲۴ است.

عکاسی یک هنر است. این هنر در سال ۱۸۳۰ میلادی اختراع شد، البته ده سال بعد به رسمیت شناخته شد و تا امروز که به صنعت تبدیل شده است، این مسئله دارای سیر تکاملی است. ۱۹ آگوست در تقویم بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روز جهانی عکاسی نام گذاری شده است.

این روز را در سال ۱۸۳۹ به افتخار اختراع نخستین روش موفقیت آمیز در ثبت عکس های دائمی و استفاده تجاری از عکاسی (روش داگرئوتایپ) توسط یکی از عکاسان فرانسوی به ثبت رسید.

همین اتفاق منجر شد که بسیاری از هنرمندان و عکاسان این روز را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و با تبریک گفتن، این روز را گرامی بدارند بنابراین به جرأت می توان عکاسی را به عنوان یکی از مهمترین اختراعات بشر در قرن نوزدهم شناخت.

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی 1403
روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

برخی از ژانرهای عکاسی

عکاسی مفهومی

عکاسی مفهومی یک فرم پیشرفته‌تر از ابراز احساسات هنرمندانه است که عکاسی را در زمره هنر‌هایی مانند نقاشی، شعر، موسیقی و… در می‌آورد.

عکس‌های همه سبک‌های عکاسی می‌توانند در این دسته قرار گیرند به شرطی که مفهومی خاص را به بیننده القا کنند.

عکاسی نجومی

در این سبک به وسیله دوربین یا تلسکوپ از آسمان شب عکس گرفته می شود تا اجرامِ آسمانی، صور فلکی، خوشه‌ها و توده‌های صحابی و… به صورت شفاف یا به صورتِ زوم شده در عکس ثبت شوند. این سبک را می‌توان هم علمی و هم هنری به حساب آورد.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی عکس هایی از تمامی خصوصیات سطح زمین، از عوارض و پستی بلندی ها گرفته تا ساخت و سازها و حتی تحرکات نظامی را نیز شامل می شود و معمولا توسط دوربین های مخصوصی که در هواپیماها قرار دارند، تهیه می شوند. از مهم ترین کاربردهای عکاسی هوایی می توان به انواع مطالعات در زمینه های زمین شناسی، راه سازی، محیط زیست و منابع طبیعی، شهرسازی، کشاورزی و از همه مهم تر در بحث های نظامی و امنیتی اشاره کرد.

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی 1403
روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

عکاسی آسمان

عکاسی از آسمان به عکاسی از آسمان یا ابرها گفته می‌شود. البته می‌بایست خاطر نشان کرد که این ثبت عکس از آسمان با عمق میدان‌ها و زوایای متفاوت و در زمان‌های خاصی می‌تواند صورت گیرد.

عکاسی هوا به هوا

عکاسی هوا به هوا نوعی عکاسی است که از هواپیمای در حال پرواز در آسمان عکسبرداری می شود و این در حالی است که عمل عکاسی از طریق هواپیمای دیگری صورت می پذیرد.

عکاسی منظره

عکاسی منظره فضاهای متفاوتی را در جهان نشان می دهد، این فضاها گاه وسیع و بی پایان و گاه میکروسکوپی است. عکس های منظره معمولا وجود طبیعت را به خود جلب می کنند، اما می توانند بر ویژگی های ساخته شده توسط انسان در مناظر نیز تمرکز کنند.

عکاسی طبیعت

عکاسی از طبیعت شامل عکس های متنوعی مانند عکس گرفتن در محیط بیرون و نمایش عناصر طبیعی مانند مناظر، حیات وحش، گیاهان، درختان و گل ها می شود.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش یک ژانر عکاسی است که با مستند کردن اشکال مختلف حیات وحش در زیستگاه طبیعی آنها در ارتباط است.

عکاسی معماری

همانطور که از اسم آن پیداست، عکاسی از ساختمان ها، بنا‌ها و سازه‌های گوناگون و معماری شهری را شامل می‌شود که مهمترین اِلِمان در ثبت این عکس‌ها ذوق و قریحه‌ عکاس است.

عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی را می‌توان زیرشاخه عکاسی خبری دانست که در آن از صحنه‌های ورزشی عکاسی می‌شود. در این سبک، تجهیزات نقشی مؤثر دارند، چون سوژه در حال حرکت است و عکاس هم از صحنه دور است، بنابراین لنز‌های قوی مثل تله و زوم برای عکاس ضروری است.

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی 1403
روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

عکاسی خبری

عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم به عکس‌هایی گفته می‌شود که پیام و هدف اصلی آن‌ها خبررسانی است و آنگونه که کارشناسان رسانه آن را تعریف می‌کنند؛ عکاسان خبری، همان نویسندگان مقاله و مخبران خبر به وسیلهٔ تصویر یا همان عکس هستند.

عکاسی مستند

عکاسی مسنتد از ابتدایی‌ترین انواع عکاسی است که عکاس باید تصویری ارایه کند که به بهترین وجه ممکن نشان‌دهنده‌ حادثه مورد بحث و به شکل کاملا واقع‌گرایانه، بی طرف و راستگو باشد.

عکاسی جنگ

عکاسی جنگ ذهنیت مردم دنیا را نسبت به پدیده جنگ تغییر داد. به کمک عکاسی جنگ، مردم به عمق یک فاجعه جنگی پی می‌برند که این مهم از طریق نوشتار قابل انتقال نیست.

عکاسی خیابانی

ممکن است دشوارترین تعریف از سبک، مربوط به عکاسی خیابانی باشد! این سبک را نمی توان از دیگر سبک‌ها جدا دانست. ولی در کل می توان گفت: این سبک عکاسی عبارت است از عکاسی از روزمرگی هایِ جامعه و اتفاقات ریز و درشتی که نظرِ عکاس را به خود جلب کرده است. عکاسی خیابانی را می‌توان زیرشاخه عکاسی مستند دانست که در آن گاهی با شوخ طبعی و یا لحن کنایه آمیز پیامی سیاسی و یا اجتماعی منتقل می‌شود، که در این حالت به عکاسی مستند نزدیک می‌شود.

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی 1403
روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

پیام تبریک روز جهانی عکاسی

عکاس باشی عزیز
زیباترین لحظات زندگیم را تو ثبت کرده ای.
از اینکه مهمترین خاطراتم را تو جادوانه کرده ای سپاسگزارم

روز عکاسی مبارک

****

هر کسی به نقاشی ها اطمینان ندارد
ولی مردم عکس ها را باور می کنند.

روز جهانی عکاسی مبارک

*****

روز عکاسی و عکاس رو به تمام افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند
چه از کسانی که این هنر شغلشون هست تا کسانی که عکاسی رو دوست دارند
تبریک میگیم
و امیدوارم هر روز پیشرفت کنید
و هر روز عکس های بهتری بگیرید
روز عکاسی مبارک باد.

*****

همه جا هستی اما دیده نمی شوی
ولی آن تصاویر ماندگار تواند که
حضور تو را ثابت می کنند و تو را جاودانه…!

عکاس جان روزت مبارک

*****

لحظه کوتاهی که در قاب کوچک عکس ها ثبت می شود
آنقدر قدرتمند است که می تواند خشم
زیبایی
ظلم
امید
و اندوه نهفته در درون خود را به چشم هایی که نظاره گر آن هستند
منتقل کنند

روز عکاسی مبارک باد

روز جهانی عکاسی ۱۴۰۳

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x