مجله اینترنتی تحلیلک

جمعه/ 4 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
روز ملی شدن صنعت نفت 1402

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲ به همراه پیام تبریک های جدید و مطالب خواندنی

همراهان همیشگی و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز ملی شدن صنعت نفت 1402 را به همراه پیام تبریک های جدید و هرآنچه باید درباره آن بدانید برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید...

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲ به همراه پیام تبریک های جدید و مطالب خواندنی

همراهان همیشگی و عزیز مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲ را به همراه پیام تبریک های جدید و هرآنچه باید درباره آن بدانید برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید…

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت 1402
روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲ مصادف با سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲، ۹ رمضان ۱۴۴۵ و ۱۹ مارچ ۲۰۲۴ است.

آخرین روز اسفندماه در تقویم خورشیدی به نام «روز ملی شدن صنعت نفت» نامیده و گرامی داشته می‌شود. تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در بیست‌ و نهم اسفندماه ۱۳۲۹ خورشیدی، یکی از نقاط عطف تاریخ مبارزاتی ملت ایران برای کسب حق خود و بریدن دست بیگانگان از منابع و سرمایه‌هایش محسوب می‌شود؛ روزی که به‌عنوان یک روز تاریخی در حافظه ملت ایران ثبت شد.

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت 1402
روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

اشغال نظامی ایران در شهریور ۱۳۲۰ خورشیدی و کنترل نظامی و سیاسی متفقین، وضعیت کشور را کاملاً دگرگون کرد. از یک طرف رقابت شوروی، برای نفت ایران افزایش یافت و از سوی دیگر، انگلیسی‌ها خواهان سهم بیشتری از نفت ایران شدند. مقارن با این زمان، تلاش‌هایی هم از طرف آیت‌الله «سید ابوالقاسم کاشانی» و «محمد مصدق» به منظور خارج کردن دست بیگانگان از منابع کشور آغاز شد.

البته اقدام‌های این دو شخص، از طرف قدرت‌های بزرگ بی‌پاسخ نماند. به همین دلیل آیت‌الله کاشانی پس از پنج ماه تعقیب در بیست‌وهفتم خردادماه ۱۳۲۳ خورشیدی به وسیله عده‌ای از افسران انگلیسی و مأموران شهربانی، به بهانه حمایت از آلمان‌ها دستگیر شد و انتخاب او به عنوان نماینده مردم تهران در دوره چهاردهم مجلس شورای ملی نیز مانع آزادی وی از زندان متفقین نشد؛ اما کاشانی در زندان هم از نفت و غارت آن توسط انگلیسی‌ها سخن می‌گفت و اینکه اجازه نخواهد داد، نفت ایران را تاراج کنند.

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت 1402
روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

در غیاب کاشانی، مصدق نماینده اول تهران در مجلس، طرح تحریم نفت را در آذر ۱۳۲۳ به مجلس پیشنهاد کرد و به تصویب رساند که بر اساس آن، هیچ‌یک از مقامات دولتی نمی‌توانستند بدون اطلاع مجلس، بر سر نفت ایران با کشورهای خارجی مذاکره و قراردادی امضا کنند. سرانجام، جنگ جهانی دوم با تسلیم شدن آلمان و ژاپن به پایان رسید و کاشانی پس از ۲۸ ماه زندان در شهرهای رشت، اراک و کرمانشاه در نتیجه اعتراض مردم در بیست‌وچهارم مرداد ۱۳۲۴ از زندان متفقین آزاد شد و به مبارزات سیاسی خود ادامه داد.

در فروردین ۱۳۲۵ خورشیدی بدون اعتنا به قانون تحریم مذاکرات نفت، قرارداد نفتی قوام- سادچکیف، میان ایران و شوروی منعقد شد؛ اما آیت‌الله کاشانی با آن مخالفت کرد. در نتیجه، کاشانی بار دیگر در بیست‌وششم تیر ۱۳۲۵ دستگیر و این بار به بهجت‌آباد قزوین تبعید شد و از ورود او به مجلس پانزدهم نیز جلوگیری به عمل آمد.

خبر دستگیری کاشانی به سرعت در تمام مطبوعات آن زمان منتشر شد و موجی از اعتراض را به دنبال داشت. مصدق در نامه‌ای به نخست‌وزیر «قوام‌السلطنه»، به شدت اعتراض کرد و آزادی کاشانی را خواستار شد. این اقدام مصدق، باعث شد تا کاشانی در نامه‌ای که از تبعیدگاه خویش برای مصدق فرستاد از او تشکر کند. همین نامه، پیمان دوستی و صمیمیت را میان دو مرد سیاسی و روحانی برقرار کرد.

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

تلاش انگلیسی‌ها برای نفت ایران

در نتیجه تلاش‌های کاشانی، مصدق و همینطور نمایندگان اقلیت مجلس پانزدهم، نه تنها قرارداد قوام- سادچکیف در مهر ۱۳۲۶ خورشیدی به وسیله مجلس ملغی شد، بلکه ماده‌ واحده‌ای به تصویب مجلس رسید که دولت‌ها را ملزم می‌کرد، بعد از محروم شدن دست شوروی از منابع نفتی شمال، دست انگلیسی‌ها را هم از منابع نفت‌خیز جنوب قطع کند. انگلیس که به هیچ وجه حاضر نبود از منابع عظیم نفتی ایران دست بکشد، باب مذاکرات با مقامات دولت ایران را گشود تا قرارداد جدیدی را که در تاریخ به قرارداد الحاقیِ گس- گلشائیان مشهور شد، به منظور تأیید و تکمیل قرارداد ۱۳۱۲ خورشیدی تصویب کند.

بر پایه این قرارداد، سلطه انگلیس بر منابع نفتی ایران به مدت ۳۳ سال تمدید می‌شد و همین اتفاق سرآغاز آن شد تا مبارزات همه‌جانبه و گسترده مردم به رهبری مصدق و آیت‌الله کاشانی، علیه این قرارداد آغاز شود. مصدق اگرچه در دوره پانزدهم در مجلس حضور نداشت، اما به کمک نمایندگانی از جبهه ملی مثل حسین مکی، مظفر بقایی و ابوالحسن حائری‌زاده توانست از تصویب آن جلوگیری کند و عمر مجلس پانزدهم به پایان رسید.

محمدرضا پهلوی در این دوره به مقامات انگلیسی اطمینان می‌داد که اگر با اصلاحات او و افزایش اختیاراتش موافقت کنند، قرارداد الحاقی نیز به تصویب خواهد رسید. او بر اعمال نفوذ دربار و ارتش برای جلوگیری از انتخاب نمایندگان مخالف قرارداد در مجلس شانزدهم حساب می‌کرد.

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

تشکیل جبهه ملی برای ملی شدن نفت

با شروع انتخابات و روشن شدن اعمال نفوذهای وسیع در جریان آن، مصدق با عده‌ای از همفکرانش در اعتراض به وضع انتخابات در دربار متحصن شدند. محمدرضا پهلوی با اکراه آنان را در کاخ پذیرفت؛ اما اعتراضشان را به انتخابات قبول نکرد. مصدق و همراهانش در این تحصن، جبهه ملی ایران را پایه گذاشتند که در سال‌های بعد نقش مؤثری در صحنه سیاسی ایران و ملی شدن نفت داشت. البته مصدق و چند تن دیگر از جبهه ملی در انتخابات مجلس شانزدهم، پس از ابطال صندوق‌های تهران و رأی‌گیری مجدد به مجلس راه یافتند.

نمایندگان در کمیسیون نفت در خلال بحث‌های خود از ملی‌ شدن صنعت نفت سخن به‌میان می‌آوردند. هنگام تصویب گزارش کمیسیون نفت، طرحی با امضای ۱۱ تن، مبنی‌ بر ملی‌شدن صنعت نفت به مجلس تقدیم شد اما چون امضای کافی نداشت، مطرح نشد.

رزم‌آرا و نفت ایران

«حاجعلی رزم‌آرا» نخست‌وزیر، تلاش می‌کرد تا راه‌حلی برای خروج از بن‌بستی که کمیسیون نفت برای او به‌وجود آورده بود، به‌دست آورد؛ بنابراین سعی می‌کرد با تمام توان از ملی‌شدن صنعت‌ نفت جلوگیری کند. وی پس از مصوبه بیست‌وششم آذرماه مجلس شانزدهم در سوم دی، در جلسه خصوصی مجلس شرکت کرد و به شدت علیه ملی‌ شدن نفت، سخن راند و در پایان با صراحت گفت: ملی‌کردن صنعت نفت، بزرگ‌ترین خیانت است و دو روز بعد، غلامحسین فروهر وزیر دارایی به مجلس آمد و ضمن مخالفت با ملی‌شدن صنعت نفت، لایحه قرارداد گس- گلشاییان را منتشر کرد.

موضوع منحل کردن مجلس توسط محمدرضا پهلوی، برای باز کردن دست رزم‌آرا نیز در میان طرفداران انگلیس مطرح بود؛ اما محمدرضا پهلوی که دیگر از قدرت گرفتن رزم‌آرا و احتمال سرنگونی خود به دست او، بیمناک شده بود به مخالفان وی پیوست و رزم‌آرا که از مخالفان ملی شدن نفت بود، توسط فداییان اسلام ترور شد.

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

ملی شدن صنعت نفت

پس از رزم‌آرا، دیگر هیچ‌یک از نمایندگان وابسته به انگلیس، یارای مقابله با نهضت ملی‌شدن نفت را نداشتند. از این‌رو کمیسیون نفت، پیشنهاد ملی‌شدن صنعت نفت در سراسر کشور را پذیرفت و طرحی را به مجلس تقدیم کرد که در آن آمده بود: نظر به این‌که ضمن پیشنهادهای واصله به کمیسیون نفت مبنی بر ملی‌شدن صنعت نفت در سراسر کشور مورد توجه و قبول کمیسیون قرار گرفته و از آنجا که وقت کافی برای مطالعه در اطراف اجرای این اصل باقی نیست، کمیسیون مخصوص نفت از مجلس شورای ملی تقاضای دو ماه تمدید می‌کند.

بدین ترتیب در فضای سیاسی و اجتماعی بسیار حساس آن روزگار در بیست‌وچهارم اسفند ۱۳۲۹ خورشیدی، ماده‌واحده‌ای راجع به ملی‌شدن صنعت نفت ایران از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت و چند روز بعد در آخرین روز سال؛ یعنی بیست‌ونهم اسفندماه، مجلس سنا مصوبه مجلس را تأیید کرد.

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت 1402
روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

پیام تبریک روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

تحریم نفتی ناکام ایران در جریان نهضت ملی شدن نفت ثابت کرد
علّت تحریم ها نه بمب هسته ای است و نه حقوق بشر.

سالروز ملی شدن صنعت نفت مبارک

***

نه دنبال بمب اتم بودیم و نه نابودی اسراییل،
فقط چون می گفتیم نفتمان مال خودمان باشد، انگلیس و آمریکا ما را تحریم نفتی کردند.

سالروز ملی شدن صنعت نفت، یادآور شکست اولین تحریم نفتی ایران گرامی باد.

****

تاریخ گواهی داد که بی وجود متکبران انحصارطلب نیز چرخ های صنعت می چرخد.

روز ملی شدن صنعت نفت مبارک باد.

***

به بهانه اینکه به یک کشور نفت داده شده است، نباید به هیچ کشور دیگری امتیاز داد چرا که این دور باطل تمامی نخواهد داشت
(دکتر محمد مصدق)

****

دست هایمان را گرفته بودند تا بپذیریم که نمی توانیم بر دو پای خویش بایستیم؛
چشم هایمان را بسته بودند تا نبینیم؛
گوش هایمان را بسته بودند تا نشنویم؛
زبان هایمان را بسته بودند تا نگوییم.
ماه که برای همیشه پشت ابرها نخواهد ماند و جرقه های آتش زیر خاکستر، کراوات های رنگی شان را خواهد سوزاند.
شناسنامه های تاریخی مان شاهدند که ما جز با چشم های خودمان نخواهیم دید و جز با گوش های خودمان نخواهیم شنید.
ما نه مزدور به زوریم،
نه مأمور معذور،
تا آنها بیاموزندمان چگونه راه برویم،
چگونه بنشینم و چگونه برخیزیم!

روز ملی شدن صنعت نفت مبارک باد

****

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

شما مردان روزهای خجسته پیروزی و استقامتید.
چاه های نفت جنوب، نام ملتی را بر زبان می آورند که بی همتی حاکمانشان را به همت خود خریدند.
شما مردمان همیشه سرورید و مدتی است دشمن، خواب اشک های شکست خود را برای شما می بیند و مدتی است آسمان قبیله یلان را ستاره ای دیگر برآمد؛ به تماشای ستاره، بر بام ها برآیید و از حق خود دفاع کنید که پیروزی برای شماست.

روز ملی شدن صنعت نفت مبارک باد.

****

زمانی بغض ها در گلو شکسته بود.
زمانی استکبار، خون شهر را به شیشه داشت.
فرق خون و نفت علم به اندازه آگاهی مردمان شهر است.

روز ملی شدن صنعت نفت مبارک باد.

***

واپسین جرعه شوکران زمستان، جاری بود؛ اما بهار، قصد آمدن نداشت.
میرنوروز، در گوش مردی گفته بود تا از پشت دروازه های شهرتان عَلَم همتی نبینم، گام بر نمی دارم و جان نمی آرم و شهر دانست که دیار سلطه دیوان، شهر بهار نیست.

روز ملی شدن صنعت نفت مبارک باد.

***

روز ملی شدن صنعت نفت ۱۴۰۲

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x