مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 30 اردیبهشت / 1403
Search
Close this search box.
روز 13 آبان چه روزی است؟/ روز 13 آبان 1400

روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

روز 13 آبان روز مهمی برای تاریخ کشور ما محسوب می شود. روز 13 آبان 1400 چه روزی است ؟ در جواب به این سوال باید گفت روز دانش آموز، روز ملی مبارزه با استکبار، تسخیر لانه جاسوسی و تبعید امام خمینی از ایران به ترکیه است.

روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

۱۳ آبان روز ملّی مبارزه با استکبار

در سال ۱۳۵۸ در روز ۱۳ آبان ماه، دانشجویانی که پیرو خط امام خمینی بودند به لانه جاسوسی آمریکا در تهران حمله کرده و آنجا را تسخیر کردند. در تقویم ما روز ۱۳ آبان علاوه بر روز دانش آموز، روز مبارزه با استکبار جهانی نام گذاری شده است.

روز 13 آبان چه روزی است؟/ روز 13 آبان 1400
روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

 

۱۳ آبان ۱۴۰۰ به میلادی چه روزی است؟
۱۳ آبان ۱۴۰۰ به شمسی و قمری چه روزی است؟
۱۳ آبان ۱۴۰۰ چه روزی است

 

تاریخ شمسی پنج شنبه، ۱۳ آبان ۱۴۰۰

 

تاریخ به قمری ‫‫الخمیس‬، ٢٨ ربیع الاول ١۴۴٣

 

تاریخ به میلادی Thursday, November 4, 2021

 

مناسبت ۱۳ آبان ۱۴۰۰ روز دانش آموز

 

روز ملی مبارزه با استکبار

 

تسخیر لانه جاسوسی و تبعید امام خمینی از ایران به ترکیه

روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

 

تبعید امام خمینی به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳

کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند؛ در واقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد. کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگر این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون در ایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس از آن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را به علت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما کاپیتولاسیون در سال ۱۳۰۶، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.

هنوز بیش از ۳ دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال ۱۳۴۲، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌ بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیأت دولت تصویب کرد. چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در ۴ آبان ۱۳۴۳ ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود. در شب ۱۳ آبان ۱۳۴۳، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که ۱۴ سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

روز 13 آبان چه روزی است؟/ روز 13 آبان 1400

روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

 

کشتار بی‌ رحمانه دانش‌ آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷

در جریان مبارزات ملت ایران علیه رژیم طاغوت، صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ تعداد زیادی از دانش‌آموزان برای پیوستن به تظاهر کنندگان با تعطیل کردن مدارس راهی دانشگاه تهران شدند و به جمع دانشجویان پیوستند. با هجوم مأموران شاه به دانشگاه، صدها دانش‌آموز و دانشجو با گلوله‌های آتشین به خاک و خون غلتیدند و به شهادت رسیدند.

تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی ۱۳ آبان ۱۳۵۸

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و … گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزات و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌ مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

روز 13 آبان چه روزی است؟/ روز 13 آبان 1400
روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

امام خمینی‌ (ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌ طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و … ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست.

روز ۱۳ آبان چه روزی است؟/ روز ۱۳ آبان ۱۴۰۰

اما پس از بی‌ ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و… که هیچ‌کدام تاکنون در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی و منشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است و این‌گونه نام روز ۱۳ آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد.

مجله اینترنتی تحلیلک

3.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x