یکشنبه/ 25 مهر / 1400

روستای ماسوله گیلان از شگفتی های زیبای شمال ایران

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک، در این بخش قصد داریم با معرفی اماکن گردشگری ایران در خدمت شما باشیم. امیدواریم که شما عزیزان بتوانید به این اماکن زیبا سر بزنید و خوشحال می شویم که تجربه های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. این مطلب به معرفی شهر ماسوله در استان گیلان اختصاص دارد.

10

روستای ماسوله کجاست

شهر تاریخی ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن (۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان) قرار دارد.

روستای ماسوله به عنوان یک موزه در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اجازه هیچگونه دخل و تصرفی در بافت آن به ساکنین محلی داده نشده، همین موضوع به حفظ زیبایی های آن کمک کرده است.

9

این روستای تاریخی و زیبا علاوه بر جاذبه‌ های طبیعی خود، با قدمت حدود 8 قرن گردشگران تاریخی زیادی را هم به خود جلب کرده به طوری که بسیاری از گردشگران برای بار چندم است که از آن مکان دیدن می کنند.

6

آبشار کوشم ماسوله | آبشار لار چشمه

مناطق گردشگری شمال ایران معمولا آبشارهای زیادی را در خود جای داده اند؛ (مانند آبشار ویسادار و دودوزن) در ارتفاعات جنگل‌ های این روستا هم آبشاری 30 متری وجود دارد که به آن آبشار کوشم می گویند. همچنین در نزدیکی این روستای تاریخی، آبشاری با ارتفاع نقریبی 6 متر در میان درختان، با نام آبشار لارچشمه وجود دارد که گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کرده است.

ماسوله

امام‌ زاده عون بن محمد ماسوله

بقعه‌ امام زاده عون بن محمد حنفیه بن علی علیه السلام (فرزند محمد حنفیه فرزند امام علی علیه السلام) که متعلق به قرن دوم یا سوم هجری قمری است، در این مکان و در مرکز این روستای زیبا قرار دارد.

1

پارک جنگلی ماسوله

این پارک جنگلی، پارکی زیبا به وسعت ۲۰۰۰ هکتار است که در این روستای تاریخی قرار دارد. احداث این پارک جنگلی علاوه بر جذب گردشگران داخلی و خارجی زیاد، کمک زیادی به حفظ گونه های مختلف گیاهی کرده است.

ماسوله
ماسوله در گیلان

قتلگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی در حال فرار به سمت خلخال بود که در سرمای بسیار زیاد این منطقه گرفتار می شود و در واقع یخ می زند. پس از آن یک فرد مزدور و سودجو سر میرزا را از تنش جدا می کند.

موزه مردم شناسی ماسوله گیلان

موزه مردم شناسی از سال 1381 آغاز به کار کرده و قدمت وسایل نگهداری شده در این موزه به 400 سال هم می رسد.

ماسوله

ماسوله
روستای ماسوله گیلان

بیشتر بخوانید:

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا