زندگینامه افراد موفق

زندگینامه استاین اریک هاگن / سلطان فروشگاه های زنجیره ای نروژ

زندگینامه استاین اریک هاگن / سلطان فروشگاه های زنجیره ای نروژ

 

استاین اریک هاگن در سال ۲۰۱۰ از سوی مجله فوربز در مقام ۲۵۸ فرد ثروتمند دنیا با حدود ۳.۵ میلیارد دلار ثروت خالص قرار گرفت.

استاین اریک هاگن مرد میلیاردر نروژی و یکی از کارآفرین های بزرگ دنیا است. او بخش عمده ای از ثروت و دارایی خود را از طریق سوپرمارکت های زنجیره ای به دست آورده است. به همین خاطر است که به استاین هاگن لقب «سلطان فروشگاه های زنجیره ای نروژ» را داده اند و بیشتر مردم او را با همین لقب معرفی می کنند.

 کودکی و نوجوانی استاین اریک هاگن

استاین اریک هاگن در تاریخ ۲۲ جولای سال ۱۹۵۶ در نروژ به دنیا آمد. او دوران تحصیل خود را در کیوپمانس اینسیتوتت پشت سر گذاشت که اکنون قسمتی از مدرسه مدیریت نروژ است.

آغاز فعالیت حرفه ای

استاین اریک در دهه ۱۹۷۰ در حالی که تنها یک نوجوان بود با حمایت پدرش توانست فروشگاه های زنجیره ای کالاهای تخفیف دار ریمی را راه اندازی نماید. آن ها در این راه بسیار موفق عمل کردند، به گونه ای که در سال ۱۹۷۷ تصمیم گرفتند که این شرکت را به طور رسمی به ثبت برسانند و در حال حاضر این فروشگاه های زنجیره ای با دارا بودن ۲۷۹ شعبه موفق شده تمام بازار نروژ را پوشش دهد.

استاین هاگن مدیریت این فروشگاه ها را تا قبل از آغاز قرن ۲۱ میلادی شخصا بر عهده داشت تا این که سرانجام تصمیم گرفت این فروشگاه ها را به شرکت سوئدی Ahold و ICA واگذار نماید. او با سرمایه به دست آمده از فروش شرکت ریمی توانست سهام چندین شرکت دیگر را خریداری نماید که از آن جمله می توان به شرکت اورکلا اشاره کرد.

بخوانید!  رفتار افراد موفق از نگاه دنی گارسیا

مالکیت سهام شرکت اورکلا

اورکلا در سال ۱۹۵۴ تاسیس شده و بخش عمده آن از کالاهای مصرفی دارای برند، فلزات، محلول های آلومینیومی، مواد معدنی و سرمایه گذاری های مالی تشکیل شده است.

شرکت اورکلا یک سازمان صنعتی است که در منطقه ای به نام نوردیک واقع در اروپای شرقی، آسیا و ایالات متحده مشغول به فعالیت است. استاین اریک هاگن در حال حاضر رئیس شرکت اورکلا با بیش از ۳۰ هزار کارمند است. درآمد اورکلا در سال ۲۰۰۹ حدود ۵۴ میلیارد کرون نروژ که معادل ۹.۵۶ میلیارد دلار آمریکا است، برآورد شده است. استاین هاگن یکی از مالکان و سهامداران عمده این شرکت محسوب می شود.

ریاست شرکت کانیسا

استاین هاگن در حال حاضر شخصا ریاست شرکت کانیسا را بر عهده دارد. گفته می شود که او اداره تمامی املاک و مستغلات خود را از طریق این شرکت انجام می دهد.

او همچنین یکی از سهامداران عمده شرکت کانیسا است. این شرکت هم یکی از شرکت های سرمایه گذاری نروژی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی، به منظور مدیریت فروشگاه های زنجیره ای ریمی تاسیس شد.

 

خرید سهام شرکت استین انداستورم

استاین هاگن همچنین جزو مالکان شرکت استین انداستورم نیز است. شرکت استین انداستورم یک شرکت خرده فروشی و املاک و مستغلات اسکاندیناویایی است که قدمت زیادی دارد و در سال ۱۷۹۷ تاسیس شده است و در حال حاضر بیش از ۵۲ مرکز خرید در نروژ، دانمارک و سوئد را تحت مدیریت خود دارد.

دفتر مرکزی این شرکت در اسلو نروژ واقع شده و درآمد آن در سال ۲۰۰۶ حدود ۴۰ میلیارد کرون نروژ که معادل با ۷ میلیارد دلار آمریکا است، اعلام شده است.

بخوانید!  آمبرتو بوچینی (Umberto Boccioni) هنرمند برجسته جنبش فوتوریسم

مالکیت سهام شرکت کمپلت

شرکت کمپلت در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده و دفتر مرکزی آن نیز در درساند فجورد واقع در نروژ قرار دارد. شرکت کمپلت زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می کند و با چندین کشور در اروپا همکاری گسترده دارد.

قسمت عمده ای از محصولات این شرکت مربوط به کامپیوتر و قطعات آن می شود ولی کمپلت به تازگی محصولات خود را به بخش عکس، بازی های الکترونیک و Hi-Fi تلویزیون نیز گسترش داده است. این شرکت نروژی نیز یکی دیگر از شرکت هایی است که استاین اریک هاگن یکی از سهامداران عمده آن محسوب می شود.

زندگی خصوصی استاین اریک هاگن

استاین هاگن ازدواج کرده و ۴ فرزند دارد. او هم اکنون ساکن اسلو در نروژ است. گفته شده که استاین اریک هاگن تا چندی پیش صاحب یکی از جزایر کارائیب بوده که آن را فروخته است. لازم به ذکر است که وی مالک یکی از بزرگترین قایق های تفریحی اروپا نیز است.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

زندگینامه خسرو شکیبایی بازیگر و دوبلور بزرگ ایرانی

مهران توفیقی

تجارت اصلی ری کراک فروش همبرگرهای مک دونالد نیست!

زهرا دره شیری

زندگینامه آنتونی رابینز از معروف ترین روانشناسان و مشاوران جهان

مهران توفیقی

دیدگاه خود را ثبت کنید