مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 2 اردیبهشت / 1403
Search
Close this search box.
جبران خلیل جبران

زندگینامه جبران خلیل جبران نویسنده مشهور لبنانی

جبران خلیل جبران نویسنده مشهور لبنانی است که در خانواده ای تهیدست در لبنان به دنیا آمد. وی در اوایل نوجوانی به آمریکا مهاجرت کرد و در آن جا هوش و ذکاوت خود را به همگان نشان داد و تبدیل به یکی از بهترین نویسندگان زمان خود شد.

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک؛ در این مطلب می خواهیم با زندگینامه جبران خلیل جبران نویسنده مشهور لبنانی آشنا شویم.

 

زندگینامه جبران خلیل جبران

43aae0b00a6599df3a54dc2d1b81101151364201

حیات درختان در بخشش میوه است. آنها می بخشند تا زنده بمانند، زیرا اگر باری ندهند خود را به تباهی و نابودی کشانده اند (جبران خلیل جبران)

جبران خلیل جبران (نویسنده مشهور) در سال ۱۸۸۳ در یک خانواده تهیدست در البشری (منطقه ای کوهستانی در شمال لبنان) به دنیا آمد.

مادرش “کامله” زنی هنرمند بود که جبران را از شوهر سوم خود، “خلیل جبران” به دنیا آورد. شوهرش مردی بی‌مسئولیت بود و خانواده را به گرداب تهیدستی کشاند. جبران خلیل یک برادر ناتنی به نام “پیتر”، شش سال بزرگتر از خود و دو خواهر کوچکتر به نام های “ماریانه” و “سلطانه” داشت که در همه‌ زندگی به آنها وابسته بود. از آنجا که جبران در تهیدستی بزرگ ‌شد، از دانش رسمی بی‌بهره ماند و آموزش ‌هایش محدود به دیدارهای منظم با یک کشیش روستایی بود که او را با اصول مذهب و انجیل و زبان های سوری و عربی آشنا کرد. جبران هشت ساله بود که پدرش به دلیل پرداخت نکردن مالیات به زندان افتاد و حکومت عثمانی، همه‌ اموالشان را گرفت و خانواده را آواره کرد.

سرانجام مادر جبران برآن شد تا با خانواده‌اش به آمریکا کوچ کند. در ۲۵ ژوئن سال ۱۸۹۵، جبران در دوازده سالگی با مادر، برادر و دو خواهرش لبنان را ترک و به ایالات متحده آمریکا رفت و در بوستون ساکن شد. پدر بدخوی جبران که در آن زمان از زندان آزاد شده بود، مخالف سفر به آمریکا بود، در نتیجه همان جا در لبنان ماند و به خانواده‌ خود نپیوست. جبران در “بوستون” به مدرسه رفت و هوش و ذکاوت بالایی از خود نشان داد و در دوازده سالگی، یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرد.

khalil gibran 9310556 1 402

♦♦♦ هشدار! تنها به عزم نیاز اگر به معبد درون شوید، هرگز هیچ نیابید. (جبران خلیل جبران) ♦♦♦

اواخر سال ۱۸۹۶ بود که “دینسون هاوس”، بنیان گزار مرکز هنری “بوستون” به کمک یکی از دوستانش با جبران آشنا شد و از او خواست که وارد مرکز آفرینش‌های هنری او شود. ولی جبران یک سال پس از آن به زادگاه خود در لبنان بازگشت تا دانش‌آموختگی را به زبان عربی در کشورش ادامه دهد. وی در آنجا به دبیرستان رفت و آغاز به خواندن دانش اخلاق و مذهب کرد.

جبران در سال ۱۸۹۸ وارد بیروت شد و به مدرسه الحکمه رفت. وی در این دوره، کتاب مقدس را به زبان عربی خواند و با دوستش “یوسف حواییک”، نشریه‌ای به نام “المناره” منتشر کرد که حاوی نوشته‌های آن دو و نقاشی‌های جبران بود.
وی در نوزده سالگی، دوباره راهی “بوستون” شد و پیوند عاطفی شدیدی با یک دختر سراینده به نام “ژوزفین پی بادی” که دارایی سرشاری از ذوق و فرهنگ داشت، پیدا کرد، ولی در همان زمان بود که مادر، خواهر و برادر ناتنی‌اش بر اثر بیماری سل از دنیا رفتند.

♦♦♦ عشق هنگامی که شما را می پرورد شاخ و برگ فاسد شده را هرس می کند (جبران خلیل جبران) ♦♦♦

جبران در آمریکا به نگارگری پرداخت و در سال ۱۹۰۸ وارد فرهنگستان هنرهای عالی در پاریس شد و به مدت سه سال زیر نظر تندیسگر سرشناس، “اگوست رودن” درس خواند. رودن برای جبران، آینده‌ درخشان و تابناکی را پیش‌بینی نمود. زنان دیگری نیز در آینده وارد زندگی جبران شدند که از همه مهمتر، ‌می‌توان به خانم “مری هسکل” و “شارلوت تیلر” اشاره نمود. این دو زن، به ویژه خانم “هسکل”، شاید بیشترین کارآیی را در زندگی فرهنگی، هنری و حتی اقتصادی جبران داشته‌اند.

زندگینامه جبران خلیل جبران

“ماری هسکل”، مدیر مدارس بوستون بود که مسئولیت پشتیبانی از جبران را پذیرفت و او را دوباره راهی مدرسه کرد. جبران از همان زمان نوجوانی، به میدان هنر و شعر و نویسندگی گام نهاد. در پانزده سالگی، مدیر گاهنامه‌ی “الحقیقه” شد و در شانزده سالگی، نخستین سروده‌ی او در روزنامه‌ “جبل” به چاپ رسید و در هفده سالگی، چهره‌ بزرگانی چون “عطار” و “ابن سینا” و “ابن خلدون” و برخی دیگر از حکما و نویسندگان پیشین را نقش کرد. او پس از پایان دانش آموختگی رسمی خود، برای تکمیل هنر نقاشی به پاریس رفت و طی دو سال سکونت در فرانسه، افزون بر آشنایی با مکتب‌های گوناگون هنر نقاشی، کتابی با عنوان “الارواح المتمرده” (روان‌های سرکش) نوشت و در “بیروت” به چاپ رساند.

جبران در سال ۱۹۰۵، چکیده‌ای از نوشتارهای خود را در مورد موسیقی در روزنامه “المهاجیر” چاپ کرد. پس از آن، مجموعه‌ای از سروده‌های خود را در کتابی عربی زبان با عنوان “گریه، خنده و توفان ها” منتشر نمود که این کتاب به تازگی با نام “رویا (منظره)، توفان و محبوب” به زبان انگلیسی برگردان شده است.

در سال ۱۹۰۶، جبران، کتاب “spirit Brides” خود را که دربرگیرنده‌ی داستانهای کوتاه بود، به چاپ رساند و یک سال پس از آن، دومین سری از همین مجموعه را با عنوان “spirits Rebellious” در دسترس خوانندگانش قرار داد. او که در این زمان در پاریس سرگرم یادگیری نقاشی بود، پس از چند سال آموزش در فرانسه دوباره به بوستون سفر کرد. جبران در سی و پنج سالگی، نخستین کتاب انگلیسی زبان خود را به پایان رساند و با نام “مرد دیوانه” در دسترس هواداران خود نهاد.

kahlil gibran 1280x720 1

♦♦♦ اگر کار و کوشش با محبت توام نباشد پوچ و بی ثمر است، زیرا اگر شما با محبت به تلاش برخیزید، می توانید ارواح خویش را با یکدیگر گره بزنید و آنگاه همه شما با خدای بزرگ پیوند خورده اید( جبران خلیل جبران) ♦♦♦

زمانی که اخبار ناگوار از مرگ خواهر و برادر جوان و بیماری مادر به او رسید، به میهن بازگشت و پس از دو سال سکونت در میهن، باز سفری به پاریس کرد تا از هنرمندان آن سرزمین، به ویژه “رودن”، لطائف فنون صورتگری را بیاموزد. “رودن” که سروده و نقاشی را در جبران به کمال یافت، او را با “ویلیام بلیک” سراینده و نقاش انگلیس در قرن هجدهم بیشتر آشنا کرد و نام “ویلیام بلیک قرن” را بر جبران خلیل جبران نهاد.

جبران در این سفر، با بزرگانی چون “روستاند”، “دبوسی” و “مترلینگ” آشنا شد و از ذوق و اندیشه‌ی آنان بهره‌های فراوان برد. جبران در سال ۱۹۱۰ بار دیگر به آمریکا رفت و در نیویورک در خیابان دهم دفتری را بنا کرد که سالها مکان گردهمایی نویسندگان و سرایندگان و هنرمندان عرب و دوستان و شیفتگان آمریکایی او بود. بهترین و پخته ‌ترین سروده‌ها و نقاشی‌های او در این دوران بیست و یک ساله‌ی سکونت در آمریکا شکل گرفت و به صورت کتابها و نمایشگاه های گوناگون به جهانیان نمایش داده شد و جبران را در زمانی کوتاه به اوج نام‌آوری رساند.

آثار جبران خلیل جبران

وی در این سال، گنجینه‌ی “آن سوی خیال” را منتشر کرد. “بالهای شکسته”، تنها داستان بلند او در مورد عشق، در سال ۱۹۱۲ در نیویورک به زبان عربی چاپ شد. با وجود همه‌ی این نوشته‌ها و تلاش‌‌های هنری، هنوز موقعیت جبران به عنوان یک نویسنده در جامعه پابرجا نشده بود تا اینکه در سال ۱۹۲۳ با انتشار کتاب “پیامبر” و استقبال فراوانی که در سراسر دنیا از این کار شد، او موقعیت هنری خود را تثبیت کرد. در همین سال بود که “مری هسکل” – زنی که جبران، رابطه‌ی عاطفی ژرفی با او داشت – به “جورجیای” آمریکا سفر کرد تا به طور کامل، از زندگی جبران بیرون رود. دیگر نام جبران خلیل جبران برای همه‌ مردم دنیا شناخته شده بود و او همچنان به نویسندگی خود ادامه می‌داد.

 

آثار جبران خلیل جبران

از جبران روی هم رفته شانزده کتاب به زبان های عربی و انگلیسی بر جای مانده ‌است که به ترتیب سال انتشار بر این پایه ‌اند:

 • به زبان عربی:
  ۱. موسیقی (۱۹۰۵م.)
  ۲. عروسان دشت (۱۹۰۶م.)
  ۳. ارواح سرکش (۱۹۰۸م.)
  ۴. اشک و لبخند
  ۵. بالهای شکسته
  ۶. کاروانها و توفانها
  ۷. نوگفته‌ها و نکته‌ها
 • به زبان انگلیسی:
  ۸. دیوانه
  ۹. نامه‌ها
  ۱۰. ماسه و کف
  ۱۱. پیشتاز
  ۱۲. خدایان زمین
  ۱۳. سرگردان
  ۱۴. مسیح، فرزند انسان
  ۱۵. پیامبر
  ۱۶. باغ پیامبر

در سال ۱۹۳۱، وی دیده از جهان فرو بست و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

امیدواریم از مطالعه زندگینامه جبران خلیل جبران لذت برده باشید.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x