دنیای ببرها دنیای حیوانات

زیستگاه و استتار ببرها

زیستگاه ببرها

زیستگاه و استتار ببرها

 

زیستگاه ببرها

در گذشته ببرها در سراسر آسیا از قفقاز و دریای خزر تا سیبری و جزایر اندونزیایی، جاوه، بالی و سوماترا دیده می‌شدند.

در قرن ۲۰ میلادی ببرهای غرب آسیا ناپدید شدند و محل زندگی آن‌ها به باقی مانده‌ی زیستگاه محدود شد. امروزه باقی مانده‌ی زیستگاه ببرها از هند در غرب تا چین و آسیای جنوب شرقی کشیده شده‌ است و شمال محدوده‌ی زیستگاه آن‌ها تا نزدیکی رود آمور در غرب سیبری کشیده شده‌است. امروزه تنها جزیره‌ی بزرگی که زیستگاه ببرها است، سوماترا است.

 

زیستگاه ببر ها
زیستگاه ببر ها

 

بیشتر بخوانید: دو رگه های حاصل از آمیزش شیر و ببر / درباره لایگر و تایگون

ببرها در بازه‌ی دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی از جزیره‌ی بالی، در دهه‌ی ۱۹۷۰ از پیرامون دریای خزر و در دهه‌ی ۱۹۸۰ از جزیره‌ی جاوه ریشه کن شدند.

از دست رفتن زیستگاه، شکار غیرقانونی ببر و خوراک ببرها، همگی فرایندهایی هستند که منجر‌ به خالی شدن جنگل‌ها از ببر و دیگر پستانداران بزرگ در سراسر جنوب و جنوب شرق آسیا شده است.

بیشتر بخوانید: گونه‌ های در حال انقراض ببر

زیستگاه ببر ها
زیستگاه ببر ها

 

زیستگاه ببرها

از ابتدای قرن ۲۰ میلادی زیستگاه تاریخی ببرها تا ٪۹۳ کوچک‌تر شده و برآورد می‌شود که در دهه‌ی ۲۰۰۷-۱۹۹۷ زیستگاه آن‌ها ٪۴۱ کوچکتر شده باشد.

باقی مانده‌ی فسیل ببرها نشان می‌دهد که این جانور در بازه‌ی پلیستوسن و هولوسین در بورنئو و پالاوان در فیلیپین حضور داشته‌ است.

 

فسیل ببر

 

استتار ببرها

ببرها می‌توانند در گونه‌های مختلفی از زیستگاه‌ زندگی کنند. این زیستگاه‌ها حتما باید به اندازه‌ی کافی امکان استتار و دسترسی کافی به آب و شکار داشته باشند.

بخوانید!  گونه‌ های در حال انقراض ببر

 

استتار ببرها
استتار ببر ها

 

ببرهای بنگال در جنگل‌های گوناگونی زندگی می‌کنند و از جمله‌ی آن می‌توان به: جنگل‌های مرطوب، همیشه‌ سبز و نیمه سبز آسام و شرق بنگال، نواحی مردابی کرنای دلتای رود گنگ، جنگل برگ‌ریز نپال و جنگل گیاهان با برگ‌های نوک تیز گهات غربی اشاره کرد.

علاوه بر این زیستگاه‌ها ببرها را گاهی می‌توان در چمنزارها، جنگل‌های تایگا و زیستگاه‌های سنگی هم دید.

 

استتار ببرها
استتار ببر ها

 

در مقایسه با شیرها، ببرها زیستگاه‌های با گیاهان انبوه که استتار در آن آسان‌تر است را بیشتر دوست دارند. در این صورت، تنها زندگی کردن ببرها در مقایسه با گله‌ای زندگی کردن شیرها یک کاستی دانسته نمی‌شود. بنابراین زیستگاه ببرها باید غار یا درختانی با حفره‌های بزرگ یا پوشش گیاهی انبوه که بتوانند در میان پوشش رنگ‌های آن پنهان شوند، داشته باشند.

 

استتار ببرها
استتار ببر ها

 

امیدواریم از این مطلب که به زیستگاه و استتار ببرها اختصاص داشت، لذت برده باشید و برای مطالعه مطالب بعد با ما همراه باشید.

همچنین شما همراهان عزیز می توانید برای مطالعه مطالب دنیای شیرها و دنیای خرگوش ها به بخش دنیای حیوانات مراجعه کنید.

مجله اینترنتی تحلیلک

 

نوشته های مرتبط

نگهداری و مراقبت از خرگوش‌ ها (قسمت دوم)

مونا حیدری

دانستنی‌ های کوتاه و مفید دنیای خرگوش‌ ها (قسمت اول)

مونا حیدری

رفتارشناسی خرگوش‌ ها

مونا حیدری

دیدگاه خود را ثبت کنید