مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 30 اردیبهشت / 1403
Search
Close this search box.
سدوم مورگانیانوم / دم الاغی

سدوم مورگانیانوم یا گیاه دم الاغی و شرایط نگهداری از آن

گیاه مورگانیانوم عضوی از گیاهان خانواده کراسیولاسیا است و دارای بیش از 350گونه مختلف است. این گیاه زیبا اصالتا متعلق به مکزیک است.

سدوم مورگانیانوم یا گیاه دم الاغی

گیاه مورگانیانوم عضوی از گیاهان خانواده کراسیولاسیا است و دارای بیش از ۳۵۰گونه مختلف است. این گیاه زیبا اصالتا متعلق به مکزیک است.

نام های دیگر این گیاه که رایج هستند: گیاه دم الاغی، دم اسب، دم گوسفند و گیاه دم میمون 

این گیاه خاک سبک و نور زیاد را می پسندد.

در ادامه به بررسی روش نگهداری گیاه مورگانیانیوم یا دم الاغی می پردازیم. با تحلیلک همراه باشید.

سدوم مورگانیانوم / دم الاغی

معرفی سدوم مورگانیانوم

اگر شرایط مناسب و ایده آل آنها فراهم شود بین ماه های خرداد تا شهریور به گل خواهد نشست که رنگ گل های آن از سفید، زرد، صورتی، قرمز تا بنفش متفاوت خواهد بود.

این گیاه جزو ساکولنت هایی تپل و گوشتی است که در زبان انگلیسی به دم الاغ هم معروف است.

دلیل نام گذاری به این اسم هم آویزان شدنش از لبه گلدان است.

این گیاه برای پرورش در گلدان های آویز بسیار مناسب است ولی شما می توانید آن را در گلدان کوچک هم بکارید و با استفاده از قیم آن را نگهداری کنید.

رشد این گیاه می تواند به اندازه ای باشد که درازی آن به ۶۰ سانتی متر هم برسد.

سدوم مورگانیانوم
شرایط نگهداری سدوم مورگانیانوم

به صورت خلاصه باید گفت که این گیاه به محیطی با نور زیاد و آبیاری کم با دمای اتاق رشد بسیار خوبی خواهد داشت ولی در ادامه به صورت کامل شرایط نگهداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: انواع گل ساکولنت / روش نگهداری و تکثیر

آبیاری

گیاه به آبیاری متوسط نیاز دارد و حتما در فصل بهار و تابستان به دقت سدوم را آبیاری کنید ولی بین دو آبیاری حتما اجازه دهید تا خاک گلدان تا عمق ۴ سانتی متری خشک شود. در فصل زمستان باید آبیاری به مراتب کمتر از تابستان باشد.

زهکشی خاک و خود گلدان برای این گیاه بسایر مهم است به صورتی که در زمان آبیاری آب اضافه از زیر گلدان باید خارج شود. در صورت نداشتن زهکشی مناسب باعث پوسیدگی ساقه و ریشه خواهد شد.

نور

مورگانیانوم به مکانی با نور زیاد و فیلتر شده نیاز دارد؛ بهترین نقطه در خانه پشت پنجره است.

درست است که این گیاه نور مستقیم را به خوبی تحمل می کند ولی بهتر است در زمان آفتاب ظهر در نور فیلتر شده قرار داشته باشد.

اگر ساقه های گیاه شما سبز کمرنگ شده است (که در حالت نرمال باید آبی سبز باشد) نشان دهنده این است که نور دریافتی گیاه شما بسیار زیاد بوده و آن را به محلی با نور کم منتقل کنید.

خاک

همانند هر کاکتوس و ساکولنت دیگری به خاک با زهکشی بالا نیاز دارد تا رشد بسیار خوبی داشته باشد چون محیط باتلاقی را به هیچ وجه دوست ندارد.

سعی کنید ph خاک حدود ۶ و اندکی اسیدی باشد. شما می توانید مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته و یا از خاک های آماده مخصوص کاکتوس هم استفاده کنید.

گیاه سدوم مورگانیانوم

کوددهی

همانند هر گیاه دیگری آن را باید در طول فصل رشد که از بهار تا اواخر تابستان است تغذیه کنید، شما می توانید از کودهای کامل برای تغذیه این گیاه استفاده کنید.

اگر گیاه شما جوان است حتما کودهایی که مقدار نیتروژن کمتری دارند استفاده کنید. کود حتما به شکل آبیاری به گیاه خود بدهید.

دما

گیاه سدوم مورگانیانوم برای دوره رشد خود دمای بالا را دوست دارد، همچنین در زمستان نیز با کمی سرد شدن هوا رشد خود را خواهد داشت ولی در کل دمای بالا را دوست دارد.

تعویض گلدان گیاه سدوم مورگانیانوم

به هیچ وجه تعویض گلدان را زود انجام ندهید و زمانی که گیاه شما نیاز واقعی به تعویض گلدان داشت این کار را انجام دهید چون با تعویض گلدان بی موقع باعث جلوگیری از رشد گیاه خواهید شد.

سعی کنید اگر محیط گلخانه ای برای این گیاه ندارید تعویض گلدان آن را در فصل های گرم سال انجام دهید. برای این کار شما ابتدا اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته بزنید، تا گیاه به راحتی از گلدان خارج شود.

خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و در این هنگام هر گونه ریشه مرده، خشک شده و گندیده را هم از گیاه جدا کنید.

توجه داشته باشید گلدان جدیدی که انتخاب می کنید فقط یک سایز بزرگتر از گلدان اصلی باشد. سپس گلدان را با خاک تازه و مخصوص کاکتوس پر کنید. گیاه را برای ۱ هفته یا بیشتر آبیاری نکنید، تا خطر پوسیدگی ریشه ها کم شود.

تکثیر سدوم مورگانیانوم

شما می توانید تکثیر سدوم مورگانیانوم را به دو روش بذر و قلمه ساقه و برگ انجام دهید که ساده ترین و بهترین روش قلمه برگ است.

برای تکثیر گیاه به این روش قلمه، برگ های نسبتا جوان از آن را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و تمیز جدا کنید توجه داشته باشید که حتما برگ را با دمبرگ آن ببرید.

می توانید برگ را برای مدتی در محل تمیزی بگذارید تا محل زخم آن خشک شود و یا می توانید آن را بلافاصله بکارید. ولی بهتر آن است که حتما گیاه را به مدت ۲۴ ساعت در یک محیط قرار دهید با این کار احتمال گرفتن قلمه شما بالا خواهد رفت و سپس گلدانی کوچک را با خاک مخصوص کاکتوس پر کنید و قلمه ها را به خاک منتقل کنید.

تکثیر سدوم مورگانیانوم
شما می توانید دانه ها برگ را روی خاک قرار دهید و محیط را برای مدتی مرطوب نگهداری کنید تا دانه ها شروع به ریشه زدن کنند و پس از ریشه دار شدن دانه های برگ آنها را به گدانی کوچک با خاک کاکتوس منتقل کنید.

تکثیر سدوم مورگانیانوم به روش تقسیم بوته

برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند، سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از داخل آن درآورید. با احتیاط گیاه را به ۲ یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید.

بیشتر بخوانید: گل شفلرا و شرایط نگهداری این گیاه آپارتمانی

منبع: گل من و تو

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
1 سال قبل

سلام من این گل را اویزان گذاشتم ساقه اش زرد شد. ورشدش متوقف شد. کسی میدونه چرا؟

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x