آموزش آشپزی

طرز تهیه حلوا آرد گندم

حلوا

حلوای آرد گندم

حلوا یک دسر قدیمی و خوشمزه در ایران است که روش های مختلفی برای پخت آن وجود دارد. با یک آموزش دیگر از پخت حلوا همراهمان باشید.

مواد لازم برای پخت حلوا

آرد سنگک ۲ لیوان

شکر ۲ لیوان

آب ۲ لیوان

روغن نصف لیوان

کره ۵۰ گرم

هل ۴ عدد

گلاب نصف لیوان

زعفران سابیده یک قاشق چای‌خوری

 

طرز تهیه شربت حلوا

برای تهیه‌ی شربت دو لیوان آب و دو لیوان شکر را باهم درون قابلمه می‌ریزیم و حرارت را روشن کرده و اجازه می‌دهیم بدون هم زدن شکر درون آب حل شود و وقتی جوش آمد هل را شکانده و درون آن می‌ریزیم (می‌توانید هل را آسیاب کنید) و زعفران هم به آن اضافه می‌کنیم و حرارت را خاموش می‌کنیم.

طرز تهیه حلوا

در ابتدا شربت را درست می‌کنیم و به‌محض اینکه چند قل زد حرارت را خاموش می‌کنیم و اجازه می‌دهیم خنک شود در ادامه‌ی کار آرد را الک می‌کنیم و درون تابه می‌ریزیم و روی حرارت ملایم مرتب هم می‌زنیم تا خامی آن گرفته شود و هم اینکه تغییر رنگ بدهد. باید مواظب بود که آرد نسوزد.

بعد از گذشت نیم ساعت از تفت دادن آرد حرارت را خاموش کرده و مجدد آرد را الک می‌کنیم و دوباره روی حرارت ملایم می‌گذاریم و سپس کره را به آن اضافه کرده و هم می‌زنیم و بعد روغن را داخل آن می‌ریزیم و مرتب هم می‌زنیم تا به رنگ دلخواه برسیم.

درنهایت قبل از اضافه کردن شربت به مخلوط آرد و روغن روی آن کمی گلاب می‌ریزیم تا داغی آن را بگیرد و سپس شربت را در چند مرحله به حلوا اضافه می‌کنیم و هر بار خوب هم می‌زنیم تا درنهایت حلوا درون ظرف جمع شود.

چندین بار ظرف را حالت گهواره‌ای تکان می‌دهیم تا حلوا روغن پس بدهد و گوشه ظرف جمع شود.

نکات مربوط به تهیه حلوای آرد گندم

درصورتی‌که شربت زیاد بجوشد میزان آن کم می‌شود و باعث خشک شدن می‌شود.

اگر میزان روغن کم باشد حلوا ترک برمی‌دارد.

درصورتی‌ که روغن آن زیاد باشد وقتی حلوا رو درون ظرف می‌کشیم مرتب روغن پس می‌دهد.

اگر بخواهیم حلوای روشن‌تری داشته باشیم آرد را خیلی تفت نمی‌دهیم و از زعفران بیشتری استفاده می‌کنیم تا حلوای مجلسی‌تری داشته باشیم.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

کباب تابه‌ای یک غذای ساده و خوشمزه

زهرا حسنی

طرز تهیه نان خامه‌ای به روش ساده

زهرا حسنی

آموزش آشپزی پخت شیرنی های نوروز؛ طرز تهیه شیرینی مشهدی

فرزانه هاشمی

دیدگاه خود را ثبت کنید