سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

مکان‌ هايي در دنيا که بانوان اجازه ورود به آن‌ ها را ندارند

«آنا سلزنوا» يک نويسنده‌ي زن مي‌گويد: در قرن بيست‌ و يک زنان به فضا و اعماق اقيانوس‌ها سفر مي کنند، اما همچنان تا امروز از ورودشان به برخي از مناطق در زمين جلوگيري مي‌شود، مانند:

«کوه آتوس» در يونان

بانوان و حتي حيوانات ماده از ورود به اين کوه که در شمال يونان قرار گرفته است، منع مي‌شوند؛ چرا که «آتوس» کوهي مقدس است و در آن ۲۰ صومعه ارتدکس وجود دارد. براي اين منع ورود زنان دو دليل ذکر شده است: اول) راهبان در اين مکان در حال انجام اعمال عبادي هستند و نبايد توجهشان متوجه مسئله‌ي ديگري شود، دوم) بنا به برخي گفته ها، حضرت «مريم» تنها بانويي است که اجازه ورود به کوه آتوس را دارد.

AndroidOnlineNewsImage

«کوه اومن» در ژاپن

صومعه‌اي در قرن هفتم بر کوه «اومن» در جزيره «هونشو» ژاپن بنا شده که مخصوص مذهب «يامابوشي» و در زبان ژاپني به معني «زاهدان کوه» است. اين مذهب ترکيبي از بوديسم، شينتو و تعدادي از باور‌هاي محلي باستاني است.

منع زنان براي رسيدن يا صعود به کوه به دليل اعتقادات مردم يامابوشي است؛ اما اين ممنوعيت شديد ۱۳۰۰ ساله اکنون کاهش يافته است با اين حال زنان در حال حاضر نيز از مراجعه داوطلبانه به اين مکان خودداري مي‌کنند.
AndroidOnlineNewsImage

باشگاه گلف «بيرينگ تري» در آمريکا

بسياري از بازيکن‌هاي گلف هنوز از پيوستن زنان به باشگاه «بيرينگ تري» جلوگيري مي‌کنند. اين باشگاه در شهر «مريلند» واقع شده و دليل قانع‌کننده‌اي براي اين کار ذکر نشده است.

بيشه «بوهمين» در آمريکا

بيشه «بوهمين» که در «سن فرانسيسکو» واقع شده است از سال ۱۸۷۲ فقط مخصوص مردان است. اين بيشه در ابتدا مخصوص نويسندگان، هنرمندان و پژوهشگران سبک «بوهمين» بود، اما بعدا به يک مکان مخفي براي افراد ثروتمند و قدرتمند تبديل شد.

AndroidOnlineNewsImage

معبد «کارتيکيا» در هند

زنان از ورود به داخل معبد «کارتيکيا» منع نشدند، اما باوري مرسوم در شهر «بوشکار» هند وجود دارد مبني بر اينکه هر زني وارد اين معبد بشود، نفرين مي‌شود.

بر اساس مذهب هندو، کارتيکيا پسر بزرگ خداي هندي «شيوا» (الهه جنگ) است و اسطوره‌هاي هندي مي‌گويند شيوا دو پسر داشت به اسم‌هاي گانيشا و کارتيکيا و آن دو براي مقام خدايي با يکديگر رقابت مي‌کردند، اما بعد از اينکه گانيشا برادرش را فريب داد کارتيکيا مادرش را مقصر دانست، پس بعد از اين داستان هر زني وارد معبد کارتيکيا بشود، مورد لعن و نفرين او قرار مي‎‌گيرد.
AndroidOnlineNewsImage

هتل «يانگ اينکس» در آمريکا

«يانگ اينکس» هتلي در «شيکاگو» است که از زمان‌هاي گذشته با گرفتن مبالغي جزئي به مردان اجاره داده مي‌شد و بيشتر به درد کارگراني مي‌خورد که براي انجام کار و پيدا کردن شغل به اين شهر آمده‌اند. اين هتل همچنان براساس قوانين محلي اجازه ورود به زنان را نمي‌دهد.

پارک آبي «مانسيون» در آلمان

بعد از اينکه در سال ۲۰۱۲ تعدادي از بانوان هنگام بازي در اين پارک صدمه ديدند از ورود زنان به اين مکان جلوگيري مي‌شود!

باشگاه «وايت» در انگليس

باشگاه مردانه «وايت» در لندن، تاريخي قديمي دارد که به قرن هفدهم ميلادي باز مي‌گردد، اين باشگاه يکي از قديمي‌ترين باشگاه‌ها است که در سال ۱۶۹۳ تاسيس شده و هنوز هم وجود دارد و «شاهزاده چارلز» يکي از اعضاي آن است.

سواحل «ملادز» در کومور

در جزيره گراند کومور واقع در ساحل شرقي قاره آفريقا، ساحلي باز براي مردان وجود دارد که زنان از سال ۲۰۱۲ به دلايل مذهبي از ورود به آن منع شده‌اند.

جزيره «اوکينوشيما» در ژاپن

ورود زنان به معبد خدايان دريا در جزيره اوکينوشيماي ژاپن براي قرن‌هاست که ممنوع است و معبد ساخته شده در آن در قرن هفدهم محلي براي برگزاري مراسم مذهبي با هدف اطمينان از عبور ايمن کشتي‌ها بود که زنان حق دخالت در آن را نداشتند.

AndroidOnlineNewsImage

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا