مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 5 اردیبهشت / 1403
Search
Close this search box.

نهنگ چهارپا

محققان در مصر فسیل گونه جدیدی از نهنگ چهار پا را پیدا کردند که ۴۳ میلیون سال قدمت دارد. محققان احتمال می‌دهند که این فسیل جدید یکی از جدیدترین نمونه‌های نهنگ‌های دوزیست به شمار می‌رود که در آفریقا کشف شده است.

نهنگ چهارپا

نهنگ چهارپا

نهنگ چهارپا
نهنگ چهارپا

محققان در مصر فسیل گونه جدیدی از نهنگی عجیب با چهار پا را پیدا کردند که ۴۳ میلیون سال قدمت دارد. این فسیل در واقع متعلق به دوزیستی است که در صحرای غربی مصر پیدا شده است.

بیشتر بخوانید: قدمت اختاپوس‌ ها از دایناسورها بیشتر است

jpg.68

این فسیل در میان سنگ‌های اواسط دوره ائوسن در واحه الفیوم مصر یافت شد، ناحیه‌ای که قبلا زیر آب بوده و حالا پر از کشفیات ارزشمندی درباره فرگشت نهنگ‌هاست.

این اولین باری نیست که فسیل نهنگ چهارپا کشف می‌شود. با این حال محققان احتمال می‌دهند که این فسیل جدید یکی از جدیدترین نمونه‌های نهنگ‌های دوزیست به شمار می‌رود که در آفریقا کشف شده است.

اسکلت جمجمه این فسیل شبیه «آنوبیس»، خدای پس از مرگ در مصر باستان است که سری مثل شغال دارد. به همین دلیل، دیرینه‌شناسان این تحقیق اسم این جانور را «Amphibious Phiomicetus Anubis» گذاشتند. این گونه جدید از نهنگ‌ها یکی از مهم‌ترین کشفیات برای دیرینه‌شناسی آفریقا و مصر به شمار می‌رود.

محققان احتمال می‌دهند که اولین نهنگ آبزی چیزی حدود ۵۰ میلیون سال پیش در جنوب آسیا تکامل پیدا کرده است. برخلاف اینکه اخیرا فسیل‌های زیادی مرتبط با نهنگ‌ها کشف شده‌اند، همچنان نحوه تکامل آن‌ها در آفریقا معمای بزرگی است.

در حال حاضر، پروژه‌های ارزشمندی در واحه الفیوم مصر در حال اجراست که جزئیات زیادی از فرگشت این جانوران از حیات دوزیستی به آبی در اختیارمان قرار می‌دهند.

محققان در مطالعه خود گفته‌اند که این فسیل جدید به تیره پیش‌نهنگان تعلق دارد. پیش‌نهنگان دسته‌ای از این جانوران هستند که در مسیر تکامل و انتقال نهنگ‌ها از خشکی به دریا قرار می‌گیرند. اجداد نهنگ‌های کنونی از پستانداران گوزن شکلی تکامل یافتند که بیش از ۱۰ میلیون سال روی خشکی زندگی می‌کردند.

نهنگ چهارپا

jpg.70

در مطالعات مشخص شد که این جانور به طور میانگین ۶۰۰ کیلوگرم وزن و سه متر قد داشته و می‌توانسته در خشکی راه برود و در دریا شنا کند. محققان با بررسی آرواره قوی این جانور احتمال دادند که این جانور در زمان حیات خود یکی از شکارچیان بزرگ این ناحیه باشد.

بیشتر بخوانیم:

شگفتی زندگی قورباغه

شگفتی خواب زمستانی

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x