چهارشنبه/ 31 شهریور / 1400

چهل حدیث کتاب نفس المهموم

کتاب نفس المهموم یکی از معتبرترین کتاب ها در زمینه وقایع کربلا و زندگینامه امام حسین علیه السلام نوشته شیخ عباس قمی است. ترجمه این کتاب توسط علامه میرزا ابوالحسن شعرانی تحت عنوان دمع السجوم انجام شده است.

در فصل دوم باب اول این کتاب جلیل القدر چهل حدیث در ثواب گریستن بر مصیبت امام حسین علیه السلام، ثواب لعن قاتلان ایشان و اخباری که در مورد شهادت آن حضرت وارد شده است، بیان شده که این احادیث را خدمتتان تقدیم می داریم. امید که مورد قبول آستان حضرتشان افتد…

حديث پانزدهم

 

حدیث پانزدهم چهل حدیث نفس المهموم

و به سند متّصل از شيخ صدوق از ابن مسرور از ابن عامر از عمّش از ابراهيم بن ابى محمود كه گفت:

«حضرت امام رضا عليه السّلام فرمود كه: محرّم ماهى است كه مردم جاهليت جنگ را در آن حرام مى‌دانستند خون ما در آن ماه حلال شمرده شد و حرمت ما هتك شد و فرزندان و زنان ما اسير شدند و آتش در خيام ما افروخته گشت و هر چه در آنها بود به تاراج رفت و حرمت رسول خدا را دربارۀ ما مراعات نكردند، روز كشته شدن حسين عليه السّلام چشمان ما را آزرده كرد و اشكهاى ما را روان ساخت، عزيز ما در زمين كربلا خوار شد و اندوه و بلا نصيب ما گشت تا روز معيّن؛ پس گريه كنندگان بايد بر حسين عليه السّلام گريه كنند براى اينكه گريه بر او گناهان بزرگ را مى‌ريزد.

آنگاه گفت: چون ماه محرّم مى‌شد پدرم را خندان نمى‌ديدند و اندوه بر وى غالب بود تا ده روز مى‌گذشت و چون روز دهم مى‌شد آن روز روز مصيبت و اندوه و گريۀ او بود و مى‌گفت: اين روزى است كه حسين عليه السّلام در آن روز كشته شد»

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا