سه‌شنبه/ 30 شهریور / 1400

چهل حدیث کتاب نفس المهموم

کتاب نفس المهموم یکی از معتبرترین کتاب ها در زمینه وقایع کربلا و زندگینامه امام حسین علیه السلام نوشته شیخ عباس قمی است. ترجمه این کتاب توسط علامه میرزا ابوالحسن شعرانی تحت عنوان دمع السجوم انجام شده است.

در فصل دوم باب اول این کتاب جلیل القدر چهل حدیث در ثواب گریستن بر مصیبت امام حسین علیه السلام، ثواب لعن قاتلان ایشان و اخباری که در مورد شهادت آن حضرت وارد شده است، بیان شده که این احادیث را خدمتتان تقدیم می داریم. امید که مورد قبول آستان حضرتشان افتد…

حديث شانزدهم

 

حدیث شانزدهم چهل حدیث نفس المهموم

به سند متّصل از شيخ صدوق-عطّر اللّه مرقده-از طالقانى از احمد همدانى از على بن حسن فضال از پدرش از حضرت رضا عليه السّلام فرمود كه:

«هر كس ترك كند سعى در قضاى حوائج خود را در روز عاشورا خداوند حوائج دنيا و آخرت او را بر آورد و هر كس روز عاشورا روز مصيبت و اندوه و گريۀ او باشد خداوند روز قيامت را روز شادى و سرور او قرار دهد؛ پس چشم او به سبب ما در بهشت روشن شود. و هر كس روز عاشورا را روز بركت خواند و براى خانۀ خود چيزى اندوخته كند خداوند آن چيز را بر وى مبارك نگرداند و روز قيامت با يزيد و عبيداللّه بن زياد و عمر بن سعد-لعنهم اللّه-محشور شود در درك اسفل جهنّم»

 

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا