یکشنبه/ 10 مرداد / 1400

گل آنتوریوم و شرایط نگهداری آن

آنتوریوم به دلیل گل‌های رنگارنگ و برگ های زینتی اش در بین مردم جهان محبوب است. گل قرمز رنگ آن براق و چرمی است، طوری که نگاه هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند.

گل آنتوریوم

گل آنتوریوم حدود ۸۰۰ گونه متفاوت دارد که در مکزیک، آمریکا، آرژانتین و اروگوئه کشف شده است.

آنتوریوم
روش نگهداری آنتوریوم

نام‌های دیگر آنتریوم: گل فلامینگو، گل جادویی و یا زبان رنگ شده است.

تاریخچه

در کمتر از ۲۰۰ سال پیش، گل آنتوریوم به کلی متفاوت با آنتوریوم امروزی بود. آنها گل های بزرگتری تولید می‌کردند و در طبیعت بکر جنگل‌های آمازون، دست نخورده باقی مانده بودند. اما در سال ۱۸۰۰ یک مردی به نام “ساموئل دامون”، این گل را به هاوایی برد و به مردم معرفی کرد. تقریبا از سال ۱۹۴۰، پس از تغییرات مختلف گل آنتوریوم امروزی شکل گرفت.

نماد و معنی

گل خاص آنتوریوم نماد مهمان نوازی و خون گرمی است. عده ای باور دارند که این گل خوش شانسی آورده و شیطان را دور می‌کند.
معنی دیگر این گل، شادمانی و خوشحالی است. کافی است یک گل آنتوریوم در باغچه و یا گلدان خود داشته باشید تا تغییر روحیه خود را بهتر احساس کنید.

گل آنتوریوم و شرایط نگهداری
روش نگهداری گل آنتوریوم / گل آنتوریوم قرمز

انواع گل آنتوریوم

گل آنتوریوم انواع مختلفی دارد. برگ گلبرگ‌های او می‌تواند سفید، زرد، قرمز، صورتی، نارنجی یا سبز باشد. علاوه بر این، قد آنتوریوم هم متفاوت است.

شرایط نگهداری گل آنتوریوم

آبیاری
خاک گل آنتوریوم باید کمی مرطوب باشد. قرار دادن گلدان گیاه در سینی مملو از سنگ ریزه و آب، ضمن فراهم کردن زهکشی بهتر سبب افزایش میزان رطوبت محیط نیز می‌شود.
بهتر است بین هر بار آبیاری، اجازه دهید سطح خاک کمی خشک شود. چند سانتی متر رویی را با انگشت خود لمس کرده و اگر خشک بود، گیاه را آبیاری کنید.
در فصل گرم هفته ای دوبار و در فصل سرد هفته ای یکبار آن را آبیاری کنید و در تابستان و بهار هر روز غبار پاشی شود.

اگر آبیاری زیاد باشد برگ هایش زرد می شود و اگر آبیاری کم باشد نوک برگ هایش قهوه ای می شود.

آنتوریوم
روش نگهداری آنتوریوم

نور
چه داخل و چه خارج از خانه، گل آنتوریوم در نور کافی و غیر مستقیم خورشید بهترین رشد را خواهد داشت. آن را از اشعه مستقیم نور خورشید دور نگه دارید، زیرا سبب سوختن برگ هایش می‌شود اما نور غیر مستقیم باعث گلدهی آن می شود.

خاک
گل آنتوریوم خاک درشت دانه با زهکشی مناسب را ترجیح می‌دهد. مخلوط خاک گلدان ارکیده با کمی شن و خزه ذغال سنگ، ترکیبی ایده آل برای آنتوریوم است.

کوددهی
استفاده از کود مایع در طول فصول رشد برای آنتوریوم مفید و توصیه شده است. از کودی دارای مقادیر بالای فسفر استفاده کرده و آن را به نصف میزان توصیه شده رقیق کنید. می‌توانید هر دو هفته یکبار در بهار و تابستان به گل آنتوریوم کود بدهید.

دما و رطوبت
تمام گونه‌های مختلف گل آنتوریوم گیاهانی گرمسیری هستند. این گیاه عاشق رطوبت است و بازه دمایی بین ۱۸ الی ۳۰ درجه سانتی گراد را ترجیح می‌دهد و می‌تواند دمای کمتر از ۱۸ درجه را نیز تحمل کند، اما در دمای ۴ درجه و کمتر از بین خواهد رفت.
اگر در منطقه‌ای معتدل و مرطوب زندگی می‌کنید، می‌توانید بدون نگرانی گلدان آنتوریوم را به خارج از خانه ببرید.
در مناطق خشک – یا در طول ماه‌های خشک زمستان – برای افزایش رطوبت، گیاه را به صورت روزانه مرطوب کنید. شاید بد نباشد اگر در طول ماه‌های خشک سال، از یک دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روش ساخت جزیره برای گلدان در منزل جهت حفظ رطوبت گیاهان

تکثیر گل آنتوریوم

گل آنتوریوم به دو روش تکثیر می‌شود: تقسیم ریشه و یا کاشت قلمه

تقسیم ریشه
خوشبختانه تقسیم ریشه این گیاه کار دشواری نیست. اگر احساس کردید گیاه بیش از حد بزرگ شده و در حال خارج شدن از گلدان خود است، می‌توانید به راحتی آن را به اندازه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و شاهد رشد و سلامت آنها باشید.

برای این کار، گیاه را از گلدان خارج کرده و مقداری از ریشه آن را جدا کنید. بهتر است به دنبال جوانه‌ها و ریشه‌های تازه رشد کرده بگردید، این ها معمولا انشعابات ریشه اصلی هستند. این بخش‌هایی که راحت‌تر از ریشه جدا می‌شوند را جدا کرده و در گلدانی دیگر بکارید. بسته به اینکه چقدر گل آنتوریوم شما بزرگ است، می‌توانید بین ۲ الی ۱۰ گلدان کوچک از آن جدا کنید.

قلمه
۱- یک گل آنتوریوم سالم را برای این کار انتخاب کنید. با یک قیچی تیز و تمیز، حداقل ۱۵ سانتی‌ متر از ساقه را ببرید. این بخش بریده شده باید دارای حداقل ۲ یا ۳ برگ باشد.
۲- یک گلدان سفالی با قطر ۲۵ سانتی‌متر را با خاک مرغوب پر کنید. حدودا سه چهارم گلدان باید با خاک پوشیده شده باشد. گلدانی را انتخاب کنید که حفرات زهکشی متعددی در بخش زیرین خود داشته باشد.
۳- در مرکز خاک، یک حفره به عمق ۸ سانتی متر ایجاد کنید. می‌توانید این کار را با انگشتان خود و یا بیلچه مخصوص انجام دهید.
۴- ساقه را از سطح بریده شده در این حفره قرار دهید. سپس حفره را با خاک پر کنید. اگر برگ‌های پایینی ساقه داخل خاک رفتند و یا سطح آن را لمس کردند، آنها را با انگشت از خاک بیرون بکشید.
۵- خاک را تا زمانی که کاملا اشباع شود، آبیاری کنید. بعد از آن، هر یک روز در میان آبیاری را انجام داده و اجازه ندهید که سطح خاک خشک شود. آنتوریوم در طبیعت، در جنگل‌های پرباران رشد می‌کند، بنابراین همواره رطوبت را ترجیح می‌دهد.
۶- گلدان را در مکانی با نور فیلتر شده و رطوبت بالا قرار دهید. اجازه دهید ریشه تشکیل شده و گسترش پیدا کند. این امر معمولا بین ۴ الی ۶ هفته طول خواهد کشید. زمانی متوجه رشد ریشه خواهید شد که برگ های جدید در ساقه ایجاد شوند یا ارتفاع آن بیشتر شود.

هرس کردن
آنتوریوم گیاهی با طول عمر بالا است مخصوصا اگر از آن به خوبی نگهداری شود. با هرس کردن درست و به موقع آنتوریوم می‌توانید طول عمر آن را بیشتر هم بکنید.

ابزار هرس کردن آنتوریوم
برای هرس کردن گیاه آنتوریوم به لوازم زیر نیاز دارید:
۱-قیچی باغبانی
۲-یک اسپری آب

روش هرس کردن گل آنتوریوم:

در ابتدا باید برگ‌های زرد یا قهوه‌ای را از گیاه جدا کنید. اگر این برگ‌ها به راحتی و با دست کنده نمی‌شوند می‌توانید از قیچی باغبانی استفاده کنید.
بهترین راه برای هرس کردن گل‌های مرده این گیاه، بریدن ساقه گل از انتهای آن و نزدیک به تنه گیاه است. این کار باعث می‌شود تا انرژی گیاه برای این ساقه هدر نرود و صرف گل جدید شود.
سپس یک نگاه کلی به گیاه بکنید و تمام برگ‌هایی که شکل کلی گیاه را به هم می ریزد هرس کنید مانند برگ‌هایی که بیش از حد بلند شده‌اند یا در زاویه‌ای نامتقارن رشد کرده‌اند. مراقب باشید که بیش از حد برگ‌ها را هرس نکنید و حداقل چهار برگ بر روی آنتوریوم باقی بگذارید.
در آخر با کمک یک اسپری آب برگ‌ها و ساقه‌های آنتوریوم را مرطوب کنید.

گل آنتوریوم و شرایط نگهداری
روش نگهداری آنتوریوم

تعویض گلدان

زمانی که آنتوریوم تمام حجم گلدان خود را پر کرد و ریشه‌های هوایی متعددی در گیاه ظاهر شد، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.
معمولا لازم است هر دو سال یکبار آنتوریوم را به گلدانی بزرگتر منتقل کنید. فراموش نکنید که گیاه باید به گلدانی کمی بزرگتر منتقل شود، این اختلاف اندازه با گلدان قدیمی نباید نهایت بیش از ۵ سانتی‌متر باشد.
حدود یک سوم از گلدان جدید را با خاکی تازه پر کنید، سپس گیاه را در آن قرار داده و باقی خاک را اضافه کنید. خاک جدید باید گیاه را دقیقا به اندازه‌ای که قبلا در خاک بوده است پوشش دهد. پس از اینکه تعدادی ریشه هوایی در بالای خاک ایجاد شدند، به آرامی باقی خاک را بریزید و آن ریشه‌های تازه را نیز با خاک بپوشانید. معمولا ظاهر شدن این ریشه‌ها چند هفته‌ای طول می‌کشد.

معطر بودن
بعضی از انواع آنتوریوم معطر هستند و بویی شیرین دارند.

سمی بودن
تمام بخش‌های آنتوریوم به علت داشتن کریستال کلسیم اگزالات سمی هستند. اگر پوست دست شما با شیره این گیاه تماس پیدا کند خارش، التهاب و سوختگی را در پی خواهد داشت.
اگر پوست خیلی حساسی دارید، در تماس با آنتوریوم مواظب باشید و یا از دستکش استفاده کنید.

می‌توان ساقه آنتوریوم را برید، در ظرف آبجوش انداخت و از بخور آن برای درمان گرفتگی مفصل و آرتروز و روماتسیم استفاده کرد.

آفات و بیماری های گل آنتوریوم

آنتوریوم نیز در معرض ابتلای آفات رایج برای گیاهان آپارتمانی است مانند: شته، شپشک، کنه، تار عنکبوتی و مگس سفید.
روغن‌های مخصوص باغبانی و صابون‌ها در درمان این آفات به شما کمک خواهند کرد.

قرار گرفتن گیاه در کنار پنجره و دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی و یا در هوایی خشک سبب سوختن برگ های آن خواهد شد.
در موارد نادر ممکن است ریشه‌های قارچی، زنگ زدگی یا لکه‌های برگی نیز در گیاه ایجاد شوند.

2

مشکلات و بیماری های گل آنتوریوم

علت پژمرده شدن برگ‌های آنتوریوم چیست؟

  • کوددهی بیش از حد

کوددهی افراطی می‌تواند گیاه را دچار خفگی کرده و سبب پژمرده یا زرد شدن برگ های آن شود. اگر برگ‌های بخش پایین‌تر گیاه زرد و پژمرده شده و نوک آنها قهوه‌ای رنگ شد، یعنی کوددهی زیاد برای گیاه نامطلوب بوده است.
در این شرایط میزان کود را به حداقل برسانید. بهتر است خاک اطراف ریشه را به خوبی بشویید تا باقی مانده کودهای قبلی از آن پاک شوند. برای شستن خاک، باید آن را تا زمانی که آب از زیر آن خارج شود، آبیاری کنید.

  • آبیاری بیش از حد

خاک آنتوریوم باید همواره کمی مرطوب باشد، اما خیس و غرقاب بودن برای آن ایده‌آل نیست. آبیاری بیش از حد آنتوریوم به زرد و پژمرده شدن برگ های قدیمی‌تر منجر خواهد شد.
برای درمان این معضل، آبیاری را کاهش دهید، طوری که خاک فقط کمی مرطوب شود. گیاه را به مکانی با نور کمتر ببرید و اجازه دهید بهبود پیدا کند.

  • کنه تار عنکبوتی

کنه تار عنکبوتی تار تولید نمی‌کند. این آفات به قدری ریز هستند که تا زمان بروز مشکل در گیاه، متوجه حضور آنها نخواهید شد. زرد، پژمرده و بی‌حال شدن گیاه می‌تواند نتیجه حضور این آفات باشد. برای درمان، ابتدا گیاه را از سایر گیاهان جدا کرده و سپس با آب و صابون به خوبی مناطق درگیر را شستشو دهید.

بیشتر بخوانید: کاشت و نگهداری گل نرگس / نکات مهم درباره خاک و کود مناسب

آیا آنتوریوم برای داخل خانه مناسب است؟

آنتوریوم یک اپی فیت است. یعنی در طبیعت به صورت گیاهی هوازی بر سطح گیاهان دیگر رشد می‌کند. خوشبختانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی، ماندگاری بالایی داشته و به نگهداری کمی برای ادامه زندگی خود نیاز دارد. آنتوریوم، یکی از گیاهان منتخب ناسا در زمینه تصفیه کنندگی هواست.
یکی از بهترین گیاهانی است که می‌توانند هوای درون خانه را تصفیه کرده و به افزایش کیفیت آن کمک کنند. برگ‌های بزرگ و سبزرنگ آنتوریوم، آمونیاک، فرمالدهید، تولوئن و زایلن را از هوا حذف کرده و بنابراین برای محل کار بسیار مناسب است؛ بخصوص برای قرار گرفتن در اطراف پرینتر، دستگاه کپی و چسب‌ها.

تعویض گلدان آنتوریوم

بهتر است هر دو سال یکبار تعویض شود.

چرا گیاه آنتوریوم گل نمی دهد؟

یکی از رایج‌ترین دلایل عدم گلدهی آنتوریوم، میزان ناکافی نور ورودی است. آنتوریوم می‌تواند در نور کم رشد کرده و حتی برگ‌های بسیار زیبایی تولید کند، اما اگر نور زیاد و غیرمستقیم خورشید به آن نتابد، گل نخواهد داد.

آنتوریوم باید در نقطه‌ای قرار بگیرد که در تمام طول روز بتواند نور فیلتر شده و پراکنده خورشید را به خوبی دریافت کند. تنها چند ساعت تحت نور خورشید قرار گرفتن برای آن ایده‌آل نیست. اگر در منزل یا محل کار خود چنین نقطه‌ای ندارید، می‌توانید از لامپ‌های مخصوص استفاده کنید. آنتوریوم باید روزانه ۹ ساعت تحت نور این لامپ ها قرار بگیرد.

آبیاری نیز یکی دیگر از دلایل در گلدهی آنتوریوم است. ابتدا باید آن را به خوبی آبیاری کرده و اجازه بدهید آب اضافی از زیر گیاه خارج شود. سپس زیر گلدانی را تخلیه کنید. با انگشت یا سیخ چوبی، میزان رطوبت خاک را بسنجید. اگر کمی خشک بود، گیاه را آبیاری کنید. اجازه ندهید آنتوریوم کاملا خشک شود.

چه کودی برای آنتوریوم مناسب است؟

کود مخصوص گیاهان گلدار برای آن مناسب است. کود انتخابی باید مایع و غنی از فسفر باشد. فسفر، عدد میانی نوشته شده بر روی کودهاست. این کود را رقیق کرده و در حالت طبیعی، ماهی یکبار ضمن یا بعد از آبیاری به گیاه اضافه کنید. اما اگر قصد دارید گیاه را برای گلدهی تشویق کنید، بهتر است این کار را هفتگی انجام دهید.
گفتیم که آنتوریوم در طبیعت به صورت اپی فیت زندگی می‌کند. چون در آن شرایط خاکی ندارد تا عناصر ضروری خود را از آن دریافت کند، بنابراین کمبود منابع معدنی را از طریق دریافت آب باران، باقی مانده گیاهان یا سایر اجزای جنگل تامین می‌کند. در این حالت، میزان منابع دریافتی آن بسیار کم بوده و مانند گیاهی که در خاک کاشته شده است، به صورت دائم از حضور آنها بهره مند نیست.
حال هدف این است که برای حداکثر کردن گلدهی، طبیعت اصلی را برای گیاه شبیه سازی کنیم. بدین شکل که هر هفته مقدار کمی کود به گیاه بدهیم تا انرژی آن برای تشکیل گل افزایش یابد. اگر قصد دارید این روش را امتحان کنید، باید کود را تا ۱۰ الی ۲۰ درصد قدرت خود رقیق کنید تا به گیاه آسیب نرسد. این متد “هفتگی، هفتگی” نام داشته و دقیقا همان چیزی است که آنتوریوم برای گلدهی به آن نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در مورد کود تقویتی گیاهان آپارتمانی

منبع: گلستان

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

منتخب سردبیر

اسکرول به بالا