سه‌شنبه/ 4 آبان / 1400

شرایط نگهداری گل کروتون

گل کروتون / Codiaeum Variegatum

کروتون گیاهیست که به حساس بودن معروف است. نگهداری از این گیاه به تجربه و حرفه ای بودن شما بستگی دارد.

گل کروتون
گل آپارتمانی کروتون

رنگ برگ های کروتون سبز، زرد و قرمز است. این گیاه زیبا متعلق به اقیانوسیه است و برگ های وحشی رنگارنگی دارد.

کروتون گیاهی همیشه سبز و سمی است و نگهداری از آن کمی دشوار است.

بیشتر بخوانید: گیاهان آپارتمانی سمی برای کودکان و حیوانات

شرایط نگهداری گل کروتون

آبیاری
گیاه کروتون گیاهی گرمسیری است و رطوبت را دوست دارد. اگر چند سانتی متر رویی خاک خشک بود آن را آبیاری کنید.
در صورت خشک بودن هوای منزل، چند وقت یکبار آن را اسپری کنید. این کار به حفظ سلامت برگ ها کمک می‌کند.
آب بیش از حد پوسیدگی ریشه را در پی خواهد داشت، در حالی که آبیاری کم نیز باعث خشک شدن این گیاه رطوبت دوست می‌شود. می‌توانید برگ های جدیدتر گیاه را به عنوان شاخصی برای تعیین میزان نیاز گیاه به آب در نظر بگیرید، به گونه‌ای که اگر برگ شروع به پژمرده شدن کرد یعنی کم‌آب است و باید سریعا آبیاری شود.

نور
گل کروتون نور کامل خورشید را ترجیح می‌دهد اما نور داغ خورشید باعث سوختن برگ های آن می شود. اما بعضی از انواع آن نیز هستند که می‌توانند در سایه نسبی رشد خوبی داشته باشند. میزان نور دریافتی به طور مستقیم بر کیفیت و تراکم رنگ برگ های گیاه تاثیر می‌گذارد. پس اگر دوست دارید گیاه رنگ هایی شاداب و قوی داشته باشد، باید آن را در شرایط نوری خوبی قرار دهید.

یک مکان ثابت را برای گیاه درنظر بگیرید. کروتون جابجایی را دوست ندارد.

گل کروتون

خاک
بهترین رشد کروتون در خاکی است که ضمن داشتن زهکشی مناسب برای عبور دادن آب‌های اضافی، بتواند هنوز کمی رطوبت را در خود حفظ کند. وجود رطوبت برای کروتون ضروری است. اگر خاک بیش از حد آب را درون خود نگه دارد، زمینه‌های اساسی برای فاسد شدن ریشه را برای گیاه فراهم می‌کند.

رطوبت و دما
بهتر است آن را در مکانی مرطوب قرار دهید و یا با روش های مصنوعی رطوبت هوای اطراف گیاه را تامین کنید. (ساخت جزیره) بهترین راه، قرار دادن کالاتیا در حمام و یا آشپزخانه است.
یک راه مناسب برای حفظ طراوت کروتون قرار دادن آن در مکان خنک است. به عنوان یک گیاه گرمسیری، کروتون از بودن در هوای گرم لذت می‌برد. اگر در دمای کمتر از 12 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد، برگ های آن قهوه‌ای رنگ می‌شوند. بهترین دما برای کروتون، دمایی نزدیک و یا کمتر از 26 درجه است. کروتون نمی‌تواند در دمای بیشتر از این دوام بیاورد.

بیشتر بخوانید: بیماری های نخل شامادورا

کوددهی
این گیاه تقریبا به کود زیادی نیاز دارد. بهترین کودی که می‌توان برای این گیاه تهیه کرد، کودی با سطح نیتروژن پایین، آرام تجزیه شونده و گرانوله است. در واقع کودی با مقیاس NPK 18-3-6 برای کروتون عالی است. این کود را در فصل بهار و زمانی که هوا رو به گرم شدن می‌رود بر روی سطح خاک گیاه پراکنده کنید و اجازه دهید به مرور زمان تجزیه شود.

هرس کردن
کروتون باید برای از بین بردن بخش‌های ناسالم و مرتب شدن ظاهری هرس شود. برگ‌ها و شاخه‌های مرده باید از منشا اصلی خود جدا شوند، اما برگ هایی که بیش از حد رشد کرده‌اند کافی است تا بالای ساقه خود بریده شوند.
هرگز بیش از یک سوم ارتفاع ساقه را در یک مرحله هرس کردن از بین نبرید. قبل از هرس مجدد، اجازه دهید گیاه باز هم رشد کند.

گلدهی
این گیاه گل‌هایی زرد و ستاره‌ای شکل می‌دهد که بر روی خوشه‌های بلندی بین برگ‌های گیاه آویزان می‌شود اما این گل‌ها به شدت کوچک هستند که شاید هیچ‌گاه به چشم نیایند. زیبایی اصلی این گیاه به خاطر برگ های آن است.

سمی بودن
شیره این گیاه در صورت تماس با پوست می‌تواند باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی یا خارش شود. همچنین بلعیدن برگ‌های کروتون نیز می‌تواند باعث ایجاد اشکال در سیستم گوارشی، استفراغ یا اسهال شود. مصرف کم این گیاه نمی‌تواند آسیب جدی ایجاد کند اما در صورت مصرف حجم زیادی از آن می‌تواند کشنده باشد.

بیشتر بخوانید: 11 گیاهان آپارتمانی سمی برای کودکان و حیوانات

اگر حیوان خانگی شما پس از خوردن برگ های کروتون دچار احساس ضعف، بی‌حالی و تهوع شد او را سریعا به دامپزشکی ببرید.

گل کروتون

علت ریختن برگ های کروتون

رطوبت ناکافی و استرس‌های دمایی از مهم‌ترین دلایل ریزش برگ‌های کروتون است. این گیاه از مناطق گرمسیری آمده است بنابراین به محیطی بیش از حد خشک یا سرد عادت ندارد و این مساله باعث ریزش برگ‌های گیاه می‌شود.

همچنین کمبود منابع غذایی و انرژی نیز می‌تواند باعث ریزش برگ‌های کورتون شود. عواملی مانند نور کم، آبیاری کم یا آبیاری بیش از حد که باعث پوسیدن ریشه‌های گیاه شود می‌تواند گیاه را با کمبود انرژی و ریزش برگ مواجه کند.

علت زرد شدن برگ های گل کروتون

اصلی ترین دلیل آبیاری اشتباه است. آبیاری کم و یا زیاد می‌تواند باعث زرد شدن و ریزش برگ‌های گیاه کروتون شود. یک آبیاری صحیح می‌تواند باعث پیشگیری از این اتفاق شود.

چگونه گل کروتون را رنگین‌تر کنیم؟

گیاهی که در نور زیاد یا نور کم باشد نمی‌تواند رنگ‌های خود را حفظ کند. آبیاری کافی و کوددهی به موقع نیز عوامل دیگری هستند که باعث سالم‌تر شدن گیاه و رنگین‌تر شدن آن می‌شود.

چرا برگ‌های گیاه کروتون قهوه‌ای می‌شود؟

اگر برگ‌های گیاه کروتون قهوه‌ای و ترد شود نشانه‌ای از آبیاری نامناسب و کمبود رطوبت است. این موارد می‌تواند به گیاه آسیب بزند و برگ‌ها از لبه شروع به قهوه‌ای شدن می‌کنند و به تمام برگ سرایت می‌کند. اما اگر این قهوه‌ای شدن به صورت لکه‌هایی بر روی سطح برگ ظاهر شود نشانه‌ای از بیماری گیاه است.

گل کروتون

منبع: گلستان

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا