مجله اینترنتی تحلیلک

یکشنبه/ 30 اردیبهشت / 1403
Search
Close this search box.
گیاه یشم

گیاه یشم / روش نگهداری و بررسی مشکلات آن

گیاه یشم شاخه ای / این گیاه که به دلیل شباهت نام لاتین آن به گالیوم، شخصیت ارباب حلقه ها، هابیت هم نام دارد، دارای برگ های زرد و نارنجی است.

گیاه یشم Jade

در حدود ۱۴۰۰ گونه از گیاه یشم وجود دارد که از لحاظ اندازه، رنگ و ضخامت برگ ها متفاوت هستند. یشم گیاهی مقاوم است و نگهداری از آن کار سختی نیست.

انواع گیاه یشم

در ادامه برخی از انواع رایج گیاه یشم را معرفی می کنیم.

گیاه یشم

گیاه یشم پرنده آبی

گیاه یشم پرنده آبی برگ های مدور و گوشتی دارد. برگ های آن سبز روشن و لبه های آن سرخ بوده و به همین دلیل از گیاهان دیگر متفاوت است. این گیاه به صورت وحشی هم موجود است.

گیاه یشم سه رنگ

یشم سه رنگ حدودا ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر رشد کرده و می تواند به میزان وسیع کشت شود. سه رنگ اصلی آن عبارتند از سفید، سبز و زرد. این گیاه در اوقاتی از سال گل های صورتی می دهد.

گیاه یشم شاخه ای

این گیاه که به دلیل شباهت نام لاتین آن به گالیوم، شخصیت ارباب حلقه ها، هابیت هم نام دارد، دارای برگ های زرد و نارنجی است. این گونه می تواند با گونه بونسای هم شباهت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بونسای چیست؟ / روش نگهداری بونسای

گیاه یشم با برگ های موج دار

همانطور که از نام این گونه پیداست، برگ های آن به سمت اطراف رشد کرده و چین دار می شوند. این برگ ها سبزرنگ بوده و می تواند تا ۱۲۰ سانتی متر رشد کند.

گیاه یشمی آفتابی

این گیاه زیبا و محبوب با برگ های بیضی سبز و زرد با لبه های سرخ بسیار دیدنی است. این گونه در مقایسه با گونه های دیگر مقاوم تر است. همچنین رشد بسیاری نداشته و برای مکان های کوچک مناسب است.

گیاه یشم

نحوه رشد و نگهداری گیاه یشم

در ادامه به روش های نگهداری از این گیاه اشاره می کنیم.

آبیاری
در تابستان هفته ای یک بار گیاه را آبیاری کنید. این گیاه در زمستان هر دو سه هفته یک بار به آبیاری نیاز دارد.

هرگز نباید این گیاه را بیش از حد آبیاری کنید، در صورتی که چنین کاری انجام دادید باید به آن زمان دهید تا آب اضافی را جذب کند. بهتر است برای اطمینان از نیاز به آبیاری خاک را بررسی کنید. زمانی که خاک خشک شد، به آن آب بدهید.

نور

گل یشم یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری در قسمتی از خانه با نور مستقیم است. زیرا برای سالم ماندن و پیشگیری از آسیب و رشد نکردن، به نور خورشید نیاز دارند. به طور کلی گیاه یشم باید روزانه چهار ساعت نور خورشید دریافت کند یا کل روز را در یک نقطه آفتابی باشد.

دما

گیاهان بشم در دماهایی مانند ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت رشد کرده و نور مستقیم خورشید را ترجیح می دهند. از آنجایی که این گیاه تحمل سرما را ندارد در برابر سرما و انجماد مقاوم نیست.

زمانی که دما به کمتر از ۵۰ درجه فارنهایت برسد، بهتر است گیاه را در مکان گرم قرار دهید. همچنین می توانید برای مدت کوتاه آن را در دمای بالاتر از ۷۵ درجه فارنهایت قرار دهید.

سمی بودن یشم

گیاه یشم برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است. لمس یا خوردن این گیاه می تواند عوارض بیماری زا داشته باشد. عوارضی چون تهوع، خستگی و خارش و سوزش.

بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری گل فردوس

آفت ها و مشکلات گیاه یشم

آفت ها

شپشک آردی آفت گیاه یشم است که بین ساقه و برگ های گیاه قرار می گیرد. این آفت از شیره گیاه تغذیه کرده و ترشحات چسبناک به جا می گذارد.

برای حل مشکل آلودگی شپشک آردی، به دفعات گیاه را با الکل تمیز کنید تا از شر این حشرات رها شوید. در موارد شدید باید گیاه را از بین ببرید.

مشکلات

یکی از مشکلات موجود در این گیاهان ریزش برگ هاست. زمانی که برگ ها شل و آویزان می شوند، یعنی گیاه در حال از بین رفتن است. دلیل اصلی آن آبیاری بیش از حد در فصل زمستان است. به جای آبیاری بیش از حد گیاه در ماه های سرد، آن را اسپری کنید.

در تابستان پس از آبیاری گیاه، آن را در مکانی قرار دهید تا آب اضافی زهکشی شده و ریشه گیاه فاسد نشود.

گیاه یشم

تکثیر گیاه یشم

شاخه سالم و بدون بیماری یا لکه قهوه ای را بیابید و با چاقوی تیز آن را جدا کنید. اندازه این شاخه حداقل شش تا دوازده سانتی متر باشد تا بتواند در گلدان دیگر ریشه کند.

پس از بریدن شاخه، حتما یک تا دو هفته اجازه دهید تا محل بریدگی ترمیم یابد. در صورتی که گیاه را در حالت خیس بکارید، از آن قسمت بیمار شده و رشد نمی کند. می توانید با هورمون رشد فرایند ریشه دهی را تسریع کنید. سپس با انگشت یا مداد در خاک چاله ایجاد کرده و شاخه گیاه را در آن قرار دهید. گیاه را آبیاری نکنید تا زمانی که رشد کند. (دو تا سه هفته)

تعویض گلدان

معمولا تعویض گلدان گیاه یشم لازم نیست، مگر اینکه خاک ناسالم بوده و کپک بزند. می توانید گیاه را برای چند سال در یک گلدان قرار دهید. از آنجایی که تعویض گلدان و عادت کردن به گلدان جدید فرایند رشد را کند می کند، پس توصیه نمی شود.

نکات مهم درباره یشم

چرا گیاه یشم زرد می‌شود؟

آبیاری بیش از حد مهم‌ترین دلیل زرد شدن گیاه یشم است. این مساله باعث پوسیدن ریشه‌های گیاه و در نتیجه عدم توانایی گیاه در جذب مقدار کافی آب از خاک است.

دلایل دیگری نیز مانند کم‌آبی، کوددهی نامناسب، آفات، بیماری‌ها، نور نامناسب و استرس‌های دمایی نیز ممکن است باعث زرد شدن برگ‌های گیاه یشم شود. البته باید توجه کنید که برگ‌های گیاه نیز مانند هر موجود زنده دیگری عمر محدودی دارند و بعد از مدتی زرد شده و می‌ریزند که مشکل خاصی نیست. همچنین برخی از گونه‌های یشم نیز به صورت طبیعی برگ‌های زردی دارند و رنگ طبیعی آن‌ها زرد است.

چرا برگ‌های گیاه یشم می‌ریزد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث ریزش برگ‌های گیاه یشم شود. یکی از این دلایل خیس بودن یا خشک بودن بیش از حد خاک این گیاه است. در این حالت ریشه‌های گیاه آسیب دیده و دیگر نمی‌تواند انرژی لازم برای برگ‌ها را تامین کند که در نتیجه برگ‌های گیاه می‌ریزند. همچنین گاهی برخی آفت‌ها ممکن است به گیاه حمله کنند و با نوشیدن شیره گیاه آن را ضعیف کنند. نور کم و آبیاری بیش از حد کم نیز می‌تواند گیاه را ضعیف کند و توانایی گیاه را برای حفظ برگ‌هایش کم کند.

چرا گیاه یشم کم پشت می‌شود؟

زمانی که گیاه نور کافی را دریافت نکند شروع به پراکنده و کم کردن شاخه و برگ‌های خود می‌کند. این یک واکنش دفاعی است و به دو دلیل انجام می‌شود. اولا اینکه گیاه بتواند انرژی کمی که دریافت می‌کند را مدیریت کند و دوم اینکه نور کم باعث می‌شود گره بین برگ‌ها بیش از حد کشیده شود تا گیاه خود را به بالا‌تر و سمت نور برساند که در نتیجه گیاه کم پشت و لخت می‌شود.

گیاه یشم

چطور گیاه یشم را پر پشت کنیم؟

برای پر پشت کردن گیاه یشم باید یک روش هرس درست را برای آن انجام داد. جهت هرس کردن گیاه یشم از بالای گره‌های قهوه‌ای رنگ روی ساقه اقدام کنید. ساقه گیاه را از این قسمت با یک قیچی یا چاقوی تیز و تمیز قطع کنید. پس از مدتی از این قسمت دو شاخه جدید رشد خواهد کرد. بنابراین شاخه‌ای را انتخاب کنید که نزدیک به میانه گیاه باشد تا با هرس کردن آن و رشد شاخه‌های جدید، گیاه پر پشت و متراکم‌تر شود.

چرا ساقه‌های گل یشم قهوه‌ای می‌شود؟

این مساله به خاطر یک بیماری مشهور به نام پوسیدگی ریشه است. این بیماری به خاطر وجود قارچ‌ها در خاک رخ می‌دهد. قارچ‌هایی که به خاطر آبیاری بیش از حد، زهکشی نامناسب خاک و تخلیه نامناسب آب، درون خاک رشد می‌کنند. در این شرایط گیاه دیگر نمی‌تواند مواد مغذی را از درون خاک جذب کند و زندگی گیاه به خطر می‌افتد و البته که ساقه‌های گیاه قهوه‌ای رنگ و نرم می‌شود.

چرا برگ‌های گیاه یشم قرمز می شود؟

اصلی‌ترین دلیل قرمز شدن برگ‌های یشم، دریافت نور بیش از حد است. به صورت کلی این گیاه به محیطی نورگیر و نور تقریبا زیاد نیاز دارد اما در صورتی که میران نور بیش از حدی دریافت کند و مدت زیادی را در آفتاب قوی و مستقیم بماند مانند انسان‌ها دچار آفتاب سوختگی می‌شود که این مساله خود را با رنگ قرمز برگ‌ها نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری گل لیندا / تکثیر گل اپارتمانی لیندا

منبع: گلستان

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x