مجله اینترنتی تحلیلک

سه شنبه/ 26 تیر / 1403
Search
Close this search box.
روز اوریگامی 1402

روز اوریگامی ۱۴۰۲ به همراه دانستنی های مفید و جذاب

همراهان عزیز و ارجمند مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز اوریگامی 1402 را به همراه دانستنی های مفید و جذاب  هرآنچه باید درباره آن بدانید برای شما آورده ایم. امیدواریم از مطالعه این مطلب بهره کافی ببرید...

روز اوریگامی ۱۴۰۲ به همراه دانستنی های مفید و جذاب

همراهان عزیز و ارجمند مجله اینترنتی تحلیلک، در این مطلب تاریخ دقیق روز اوریگامی ۱۴۰۲ را به همراه دانستنی های مفید و جذاب و هرآنچه باید درباره آن بدانید برای شما آورده ایم. امیدواریم از مطالعه این مطلب بهره کافی ببرید…

روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی 1402
روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی ۱۴۰۲ مصادف با شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲، ۲۷ ربیع الثانی ۱۴۴۵ و ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳ است.

۲۰ آبان مصادف با ۱۱ نوامبر روز جهانی اوریگامی است. نام دیگر اوریگامی هنر کاغذ و تا است و در چند دهه‌ی اخیر اوریگامی محبوبیت فراوانی بین همه پیدا کرده است.

روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی 1402
روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی ۱۴۰۲

اوریگامی به هنر ایجاد اشکال مختلف با تا کردن کاغذ بدون استفاده از هیچ وسایل جانبی گفته می شود که برای پرورش ذهن و تقویت تمرکز بسیار مفید است.

اوریگامی چیست؟

به هنر خلق طرح های جالب با کاغذ بدون استفاده از وسایل جانبی مثل چسب و قیچی و به کمک تاهای هندسی اوریگامی می گویند. (اُری) به معنی با اندیشه تا دادن و (گامی) به معنی کاغذ است.

اوریگامی به پرورش و هماهنگی ذهن و دست کمک می کند و در آن خوب دیدن، تمرکز ذهن و بکارگیری ظرافت دستان بسیار مهم و مورد توجه است. شکل های اوریگامی تعداد زیادی ازحیوانات، پرندگان، آبزیان، اسباب بازی، دکوراسیون، اشکال هندسی و گرافیکی، معماری، صنعت و … را شامل می شوند.

روش ساخت اوریگامی

در ساخت اوریگامی معمولاً از یک قطعه کاغذ نازک، صاف و مقاوم با ابعاد مختلف استفاده می شود که هنگام تا کردن دچار تغییر شکل نشود. خلاقیت سازنده سبب ایجاد مدلی سه بعدی از تصویر ذهنی می شود. برای اینکه خط تا از کیفیت بالایی برخوردار باشد، بهتر است برای تا کردن کاغذ از میز استفاده کنید.

روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی 1402
روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی ۱۴۰۲

تاریخچه و محل ابداع اوریگامی

حدود سال ۱۰۰ میلادی ساخت کاغذ در چین آغاز شد اما چینی ها تا پانصد سال راز ساخت کاغذ را نزد خود نگه داشته بودند اما سرانجام در قرن ششم میلادی راهبان بودایی که از چین به ژاپن وارد شدند، این صنعت را وارد ژاپن نمودند.

سپس مصرف کاغذ برای کتاب در اروپا نیمه دوم قرن چهاردهم میلادی متداول شد. اولین کارگاه تولید کاغذ در قرن پانزدهم در هرتف ورد انگلستان و در آمریکای شمالی کارگاه تولید کاغذ در سال ۱۶۹۰ ایجاد شد.

برخی افراد معتقدند چینی ها از ماکت های کاغذی برای برای سوزاندن در مراسم تدفین استفاده می کردند بنابراین باید اولین بار تا کردن کاغذ در چین متداول شده باشد. اما این ژاپنی ها بودند که هنرتا کردن کاغذ را تکمیل کرده و از آن خود ساختند.

از این هنر در گذشته به دلیل گران بودن تهیه کاغذ برای مراسم خاص مثل ازدواج استفاده کرده و پروانه های کاغذی نر و ماده که برای تزیین فنجان ها درست می کردند.

اوریگامی در دوره های مختلف تاریخی ژاپن حضور داشته است. اوریگامی مدرن به گونه ای اصولی توسط یک نویسنده ناشناس در دوره موروماچی در قرون چهاردهم تا شانزدهم میلادی نوشته شده است. سپس اریگامی به صورت یک سرگرمی در دوره ادو درآمد و در سال ۱۷۹۷ در ژاپن کتاب “چگونه ۱۰۰۰ مرغ ماهیخوار با کاغذ بسازیم” به چاپ رسید.

اوریگامی در دوره میجی (۱۸۶۸ – ۱۹۱۲) برای آموختن هنر و مهارت کار با انگشتان در برنامه درسی مدارس و حتی مهدکودک ها وارد شد.

برخی ها هم معتقدند هنر تا کردن کاغذ در اسپانیا ابداع شد. در قرن شانزدهم میلادی و یا حتی قبل از آن گنجشک کاغذی اسپانیایی (Pajarita) ساخته شده است. انگلیسی ها نیز با روش های مختلفی دستمال سفره خود را تا می زدند که بعدها این روش ها را روی تا کردن کاغذ امتحان کردند.

روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی 1402
روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز اوریگامی ۱۴۰۲

روز جهانی اوریگامی

۱۱ نوامبر روز جهانی اوریگامی است که هر ساله به شکل های مختلف در کشورها جشن گرفته می شود.

مزیت های بسیار مهم اوریگامی

  • زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده
  • افزایش مهارت دست ها
  • هماهنگی اندیشه و عمل
  • ارزان بودن

فواید اوریگامی برای کودکان

پرورش هوش بچه ها:

اوریگامی به هر دو نیمکره مغز مربوط می شود و و با توانمند کردن هر دو نیمکره مغز به حل مسائل پیچیده کمک می کند و ورزشی مفید برای مغز محسوب می شود.

تقویت تجسم هنری:

ساخته های کاغذی اوریگامی به واقعیت، شباهت زیادی دارد پس سبب پرورش ذائقه بصری کودک که مبنای هنرهای زیبا و گرافیک است، می شود.

تقویت دقت و مهارت کودکان:

در اوریگامی برای ساخت مجسمه های کاغذی لازم است از دستور العمل کار به دقت پیروی شود زیرا امکان گذر کردن از یک مرحله یا حذف مرحله قبلی وجود ندارد. این مهارتی است که لازمه بسیاری از مراحل زندگی برای کودکان است.

تقویت تمرکز:

تا کردن های مکرر و تمرکز بر ساخت یک شکل مشخص سبب افزایش بیشتر تمرکز کودک و همچنین رهایی او از استرس می شود.

افزایش اعتماد به نفس:

اوریگامی اگر به شکل گروهی انجام شود سبب افزایش اعتماد به نفس کودک و تقویت مهارت های اجتماعی او می شود.

افزایش خلاقیت کودک:

اوریگامی به کودکان پیگیری در کار و خلاقیت را آموزش می دهد. در اوریگامی یک تکه کاغذ به دفعات و به شکل های مختلف تا می شود تا شکل های مجسمه کاغذی به دست آید.

آموزش صبر:

با تا کردن های پیاپی کاغذ طبق الگوها و نقشه های موجود، کودکان می آموزند که تا پایان کار ساخت اوریگامی صبور باشند و کار خود را پیگیری کنند.

روز اوریگامی ۱۴۰۲

بیشتر بخوانید:

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x