مجله اینترنتی تحلیلک

پنجشنبه/ 3 اسفند / 1402
Search
Close this search box.
افزایش هوش مالی کودکان

۱۰ راهکار برای افزایش هوش مالی کودکان

مدارس ما هیچ آموزشی در مورد پول به کودکان نمی‌دهند و چرخه بی سوادی مالی همین طور ادامه پیدا می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم 10 نکته که می تواند به افزایش هوش مالی کودکان شما کمک کند بیان کنیم.

افزایش هوش مالی کودکان

آموزش به کودکان برای رسیدن به ثروت و استقلال مالی در آینده، یکی از مهمترین مسائل در هوش مالی کودکان است. شما می توانید با آموزش های مختلف، سواد مالی کودکانتان را افزایش دهید. متاسفانه سیستم‌های آموزشی موجود، فرزندان ما را از لحاظ مالی شکست خورده بار می‌آورند. مدارس ما هیچ آموزشی در مورد پول به کودکان نمی‌دهند و چرخه بی سوادی مالی همین طور ادامه پیدا می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم ۱۰ نکته که می تواند به افزایش هوش مالی کودکان شما کمک کند بیان کنیم.

افزایش هوش مالی کودکان

۱. توضیح دهید پول از کجا می‌آید

مهم است که کودک بداند پول چطور به‌ دست می‌آید. او باید بداند پول همین‌طوری از کیف مامان و بابا در نمی‌آید! فرزندمان باید بداند که پول در ازای کار کردن به‌ دست می‌آید. ما کار می‌کنیم و پول می‌گیریم. اگر کار نکنیم، خبری از پول نیست. به‌ گفتهٔ «ریچل کروز» (Rachel Cruze) کارشناس مالی و نویسندهٔ کتاب «خانوادهٔ ثروتمند: نسلی برای موفقیت مالی»، مهم است که پیوسته رابطهٔ میان پول و کار کردن را برای کودک توضیح دهیم.

۲. این ۳ اصل را گوشزد کنید: بخشندگی، پس‌انداز، خرج کردن

پس از اینکه مشخص شد پول از کجا می‌آید، نوبت به ۳ اصل اساسی می‌رسد: بخشندگی، پس انداز و خرج کردن پول.

سخاوت و بخشندگی بسیار مهم است؛ زیرا اهمیت کمک به دیگران را به کودک می‌آموزد. این ویژگی گران‌بهایی است. در ادامه به کودک‌تان یاد بدهید بخشی از پولش را پس‌انداز و بخشی را خرج کند. به او گوشزد کنید که وقتی پول تمام شد، همین‌طوری جایگزین نمی‌شود. بی‌تردید کودک‌ اشتباهاتی می‌کند؛ اما چه بهتر که تا وقتی زیر سقف امن خانهٔ ماست، اشتباه کند!

افزایش هوش مالی کودکان

افزایش هوش مالی کودکان
افزایش هوش مالی کودکان

افزایش هوش مالی کودکان

۳. از کودک بخواهید پول نقدش را در ۳ دسته جداسازی کند

کودکان برای درک مفاهیم انتزاعی نیازمند ابزارهایی ملموس هستند. بنابراین تنها به توضیح این ۳ اصل اکتفا نکنید و ابزار لازم را برای تمرین در اختیارشان بگذارید. به‌ جای ۱ قلک، ۳ قلک به او بدهید و روی هر یک برچسب «بخشیدنی»، «پس‌انداز کردنی» و «خرج‌کردنی» بزنید.

هر زمان که کودک‌تان پولی می‌گیرد (پول توجیبی، دستمزد انجام کاری، هدیه و…) او را تشویق کنید پولش را بین ۳ قلک تقسیم کند. به کودک اجازه بدهید، خودش دربارهٔ چگونگی تقسیم‌کردن پول تصمیم بگیرد.

این کار نه‌ تنها اعتماد به نفس کودک را در موضوعات مالی افزایش می‌دهد؛ بلکه فرصتی فراهم می‌کند که بتوانیم با فرزندمان، گفتگویی جدی دربارهٔ مدیریت پول داشته باشیم. با کودک دربارهٔ اینکه می‌خواهد پولش را چطور خرج کند و همچنین دربارهٔ چگونگی تقسیم‌بندی در موقعیت‌های مختلف، مثلا در صورت بروز رویدادی پیش‌بینی‌ نشده صحبت کنید. اما فراموش نکنید که تصمیم پایانی با اوست.

«تی‌آ نیکولا» مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایهٔ «ولث‌بار» دربارهٔ این ترفند این‌طور می‌گوید:

دختر ۸ سالهٔ من می‌داند که باید حساب ۳ صندوق پول را داشته باشد. او معمولا برای مواردی مانند بلیت اردوی تابستانی یا چیزهای دیگری که دوست دارد تجربه‌ کند، پس‌انداز می‌کند. او می‌داند پول خرج‌ کردنی، مربوط به هزینه‌های روزمره مثل خرید شکلات است. ما اهمیت بخشیدن پول را هم به او یاد داده‌ایم. او می‌تواند پولش را به مؤسسات خیریه یا به دیگران بدهد؛ مثلا برای دوستش هدیه‌ای بخرد.

۴. برای افزایش هوش مالی کودکان، آنها را در بحث بودجه‌بندی وارد کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش مسائل مالی به کودکان، درگیرکردن آن‌ها در بحث بودجه‌بندی هزینه‌های خانواده است. این‌گونه آن‌ها مشاهده می‌کنند که ما چطور مسئولانه به قبض‌ها و صورت‌ حساب‌ها رسیدگی می‌کنیم. کودکان به‌ طور ذاتی دوست دارند به پدر و مادرشان کمک کنند؛ بنابراین به فکر فرو می‌روند تا راهی برای کاستن از هزینه‌هایشان پیدا کنند. این بحث‌ها باید خودمانی و بدون تنش باشند؛ حتی می‌توانیم هنگام صرف شام در این‌ باره بحث کنیم. بهتر است بحث شامل یادآوری‌هایی برای پرداخت قبض‌ها یا اقساط بین ما و همسرمان باشد.

اشکالی ندارد اگر کودک‌تان هنوز آن‌قدر بزرگ نشده است که بتواند در بحث شرکت کند. هدف این است که او ببیند خانواده بدون خجالت و نگرانی دربارهٔ مسائل مالی بحث می‌کند.

افزایش هوش مالی کودکان

۵. کودک را از پرداخت‌های آنلاین آگاه کنید

حساب‌ و کتاب و پرداخت اقساط و قبض‌ها کار خوشایندی نیست! می‌توانیم با همراه‌ کردن کوچولویمان کمی حال‌ و هوا را عوض کنیم. شاید گاهی کلافه‌تان کند اما به امتحانش می‌ارزد.

امروزه بسیاری از فعالیت‌ها به‌ شکل دیجیتال انجام می‌شود که کمتر برای بچه‌ها ‌لمس‌ کردنی است. اما آن‌ها می‌فهمند که ما با لمس یا کلیک‌کردن دکمه‌ای، پول پرداخت می‌کنیم و شرکت در این فرایند برایشان جذاب است.

۶. به بچه‌ها پول هدیه بدهید تا بتوانند تصمیم‌هایی مالی بگیرند

هدیه‌ دادن در تولدها و مناسبت‌های دیگر رایج است. می‌توانیم به‌ جای هدیه کالاهای مختلف، پول هدیه بدهیم. به این ترتیب در وقت صرفه‌جویی می‌کنیم؛ دردسر انتخاب هدیه را هم نداریم و مهم‌تر اینکه به تقویت توانایی حساب‌ و کتاب فرزندمان کمک می‌کنیم.

بچه‌ها عادت دارند که به‌ مناسبت رویدادهای ویژه مانند روز تولدشان هدیه‌ای ویژه درخواست کنند. با دادن پول به آن‌ها به‌‌عنوان هدیه، کودک به‌ تدریج درک می‌کند که درخواست‌هایش چه هزینه‌ای دارند!

افزایش هوش مالی کودکان

افزایش هوش مالی کودکان
افزایش هوش مالی کودکان

۷. پول توجیبی بدهید اما نه بی‌حساب‌وکتاب

مانند هر آدم دیگری بچه‌ها هم برای انجام امور گوناگون مثل هزینهٔ اردوی گروهی مدرسه به پول نیاز دارند. تعیین مقدار مشخصی به‌ عنوان پول توجیبی برای بچه‌ها خوب است؛ اما بهتر است کودک‌مان را طوری بار بیاوریم که بتواند پول را خودش به‌ دست بیاورد. این کار به آن‌ها نشان می‌دهد آدم‌ها چطور کسب درآمد می‌کنند.

می‌توانیم پرداخت پول توجیبی را منوط به انجام مجموعه‌ای از کارها در پایان هفته کنیم. اگر در پایان هفته برخی از کارها انجام نشده باشند، از پول توجیبی او کم می‌شود.

افزایش هوش مالی کودکان

۸. به او یاد بدهید چطور پول توجیبی‌اش را خرج کند

کودک باید بداند که هر چند می‌تواند بخشی از پولش را صرف تفریح و خوش‌گذرانی کند؛ اما بخشی از آن را هم باید به تأمین برخی نیازهای ضروری اختصاص دهد. با گذر زمان و افزایش سن بچه‌ها می‌توانیم در این زمینه جدی‌تر برخورد کنیم.

روشن کنید که پول توجیبی باید چه مواردی را پوشش دهد؛ هزینه‌هایی مانند تغذیهٔ مدرسه، میان‌ وعده، بازی رایانه‌ای، فعالیت فوق‌ برنامهٔ مدرسه، هزینهٔ رفت‌ و آمد به مدرسه. در مورد بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانیم لباس یا دیگر موارد مهم‌تر را هم به فهرست اضافه کنیم. همیشه این موارد را بنویسید تا جای تردید و بد فهمی نماند.

اگر می‌دانید پس‌ انداز فرزندتان دارد به مقداری که در نظرش است، نزدیک می‌شود، خوب است کمی پول اضافه به او بدهید! این کار لذت پس‌انداز را برای او بیشتر می‌کند. همچنین او را به‌ خاطر خرج‌ نکردن پولش برای افزودن به پس‌ اندازش تشویق کنید.

۹. از خرابکاری فرزندتان برای آموزش بهره بگیرید

برای مادر و پدرهای زیادی پیش می‌آید که کودک‌شان همهٔ پولش را صرف خرید چیپس و پفک می‌کند و روز بعد انتظار دارد مامان و بابا برایش پفک بخرند. چه باید کرد؟ وا ندهید! به‌جایش از این فرصت برای آموزش مالی او استفاده کنید.

برای کودک توضیح دهید که وقتی پول تمام می‌شود، دیگر تمام شده! شاید برایتان دشوار باشد؛ اما در درازمدت به او می‌آموزید که بر اساس داشته‌هایش گام بردارد؛ موضوعی که در مدیریت پول نکته‌ای کلیدی است.

افزایش هوش مالی کودکان

افزایش هوش مالی کودکان
افزایش هوش مالی کودکان

افزایش هوش مالی کودکان

۱۰. روش مدیریت پول خودتان را زیر نظر بگیرید

بچه‌ها پیوسته در حال مشاهدهٔ رفتار ما و فراگیری هستند. اگر ما ولخرج باشیم، بیشتر از داشته‌هایمان هزینه کنیم و پیوسته نگران پول باشیم، بچه‌ها هم همین روش را در پیش گرفته و نتیجه می‌گیرند که پول چیزی‌ است کمیاب که بسیار اهمیت دارد!

اگر ما بیش از درآمدمان خرج کنیم، بچه‌ها گمان می‌کنند این روش طبیعی مدیریت پول است و همه همین‌طور عمل می‌کنند. اگر ما به‌ دلیل رفتار و خرج‌های اشتباه، پیوسته نگران کم‌آمدن پول‌مان باشیم، فرزندمان هم همین روش را پی می‌گیرد. ما به‌عنوان مادر یا پدر، می‌توانیم با اصلاح خودمان الگوی خوبی برای فرزندمان باشیم.

 

بیشتر بخوانید:

آموزش هوش مالی به کودکان را جدی بگیرید

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x