۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) روز جهانی رقص

روز جهانی رقص یک جشن جهانی رقص است که توسط کمیته رقص مؤسسه بین‌المللی تئاتر (ITI)، همکار اصلی هنرهای نمایشی یونسکو ایجاد شده‌ است. در تقویم این روز ۲۹ آوریل، معادل ۹ اردیبهشت ماه تعیین شده است.

روز جهانی رقص

 

درباره روز جهانی رقص

۲۵ سال پیش، یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل، به تعیین چنین روزی تصمیم گرفت.

این رویداد هر ساله در ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت)، یعنی سالگرد تولد ژان ژرژ نووره (۱۸۱۰–۱۷۲۷)، خالق باله مدرن برگزار می‌شود. در این روز تلاش می‌شود تا از طریق رویدادها و جشنواره‌هایی که در سراسر جهان برگزار می‌شود مشارکت و آموزش رقص را تشویق کند. یونسکو رسماً ITI را به عنوان سازندگان و برگزار کننده این رویداد به رسمیت می‌شناسد. هدف از این نام‌گذاری ارج نهادن به رقص به عنوان زبانی جهانی است؛ زبانی که انسان‌ها را در صلح و دوستی به هم نزدیک می‌کند.

همه ساله، از زمان ایجاد آن در سال ۱۹۸۲، یک شخصیت رقص برجسته برای نوشتن پیام برای روز جهانی رقص انتخاب می‌شود. ITI همچنین یک رویداد پرچمدار را در یک شهر میزبان منتخب ایجاد می‌کند که در آن اجراهای رقص، کارگاه‌های آموزشی، پروژه‌های بشردوستانه و سخنرانی‌های انجام شده توسط سفیرها، مقامات، شخصیت‌های رقص و پیام برگزیده نویسنده برای آن سال برگزار می‌شود.

روز جهانی رقص/ 9 اردیبهشت

بیشتر بخوانید: امشب به جشن آتش و رقص شعله ها بیا / زردی من از تو سرخی تو از من

این روز برای کسانی که می‌توانند ارزش و اهمیت هنر رقص هنری را ببینند، جشن می‌گیرند و به عنوان یک بیدار کننده برای دولت‌ها، سیاستمداران و نهادهایی عمل می‌کنند که هنوز ارزش آن را برای مردم نشناخته‌اند.

بخوانید!  تئاتر برادوی فعالیت خود را آغاز می کند

 

۹ اردیبهشت (روز جهانی رقص)

کمتر فرهنگی را می‌توان یافت که رقص خاص خودش را نداشته باشد و این هنر و فعالیت شورانگیز آدمی در آن والا و محبوب به شمار نیاید. تنوع فرهنگی پس از شاخصه‌ای مانند زبان، از جمله در رقص‌های متفاوت و رنگارنگ اقوام و ملت‌ها جلوه یافته است. راه دوری نرویم،‌ رقص‌های لری و کردی و آذری و گیلکی خودمان و تفاوت‌های غنابخش آن ها نمونه‌های خوبی در این زمینه‌اند.

29 آوریل - 9 اردیبهشت (روز جهانی رقص)
۲۹ آوریل – ۹ اردیبهشت (روز جهانی رقص)

 

از دیگر سو،‌ ‌تنها با رجوعی به اشعار و متن‌های دور و نزدیک می‌توان دریافت که رقص از چه اهمیت و کششی در فرهنگ ما برخوردار است. در این متن‌ها توصیف‌ها و ستایش‌های متفاوتی می‌توان دید از انواع رقص‌ها؛ از سماع و رقص‌های مذهبی گرفته تا رقص‌های ناشی از شوریدگی و به وجد‌آ‌مدن غیرآیینی انسان‌ها. اشعار مولوی انباشته از توصیف رقص است.

29 آوریل - 9 اردیبهشت (روز جهانی رقص)
۲۹ آوریل – ۹ اردیبهشت (روز جهانی رقص)

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه خود را ثبت کنید