دهان و دندان

ارتودنسی: رفتارهای اشتباه در کودکی

سلامت (دهان و دندان)

ارتودنسی: رفتارهای اشتباه در کودکی

برخی از عادات غلط در دوران کودکی باعث بوجود آمدن مشکلاتی در فک و دندان ها می شود که با جلوگیری از انجام برخی از این موارد در سنین کودکی می توان تا حد زیادی از ناهنجاری های غیر وراثتیِ دندان ها جلوگیری کرد. و نیاز به انجام ارتودنسی در افراد را کاهش داد. همچنین مراجعه به موقع به دندانپزشک بعد از رویش اولین دندان دائمی از بوجود آمدن مشکلات دندان و نافرم شدن آن ها جلوگیری می کند.

برخی از کودکان دارای عادت های غلطی مانند مکیدن انگشت، جویدن لب، جویدن ناخن و یا فشار دادن زبان به سمت جلو دهان هستند؛ که این کارها باعث می شود دندان ها به صورت نامنظم کنار هم قرار بگیرند و استخوان فک دچار ناهنجاری شود.

ادامه پیدا کردن مکیدن انگشت از زمان نوزادی تا دو یا سه سالگی باعث بوجود آمدن تغییرات اساسی در استخوان فک و دندان ها ی بالایی می باشد. که این عادت غلط باعث می شود، دندان های فک بالا و پایین از یکدیگر فاصله بگیرند و در قسمت جلوی دهان به هم نرسند. که پزشکان به این حالت نیشِ باز می گویند.

نیشِ باز باعث ایجاد مشکلاتی در فرد می شود. این افراد در هنگام بلع دچار مشکل می شوند.

همچنین فشار انگشت مانع از رشد کفِ بینی می شود و نمی گذارد که کفِ بینی به سمت پایین رشد کند و در تنفس نیز اختلال ایجاد می کند. و لب ها نیز در حالت غیر طبیعی قرار گرفته و به هم نمی رسند. ارتودنسی به این افراد کمک شایانی می کند.

مشکلات بالا در کودکانی که عادت دارند لب های پایین خود را می جوند نیز بوجود می آید و باعث فاصله گرفتن دندان ها ی جلو فک بالا شده و آن ها را به طرف بیرون متمایل می کند.

یکی دیگر از عادات غلط، فشار دادن زبان به طرف جلو در هنگام قورت دادن آب دهان است که باعث فاصله انداختن بین فک بالا و پایین می شود.

اگر این رفتارها در کودکی ادامه پیدا کند و تغییراتی در رشد طبیعی فک و دندان ها صورت گیرد، می توان با مراجعه به دندانپزشک و انجام ارتودنسی تا حد زیادی این ناهنجاری ها را برطرف نمود.

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

تومور حاملگی دندان چیست و چه زمانی می توان به دندانپزشک مراجعه کرد؟

نویسنده سلامتی تحلیلک

چند بار در شبانه روز دندان هایمان را مسواک کنیم؟

نویسنده سلامتی تحلیلک

آموزش های ویژه برای رعایت بهداشت دندان کودکان در خانه

نویسنده سلامتی تحلیلک

دیدگاه خود را ثبت کنید