پیگیری تب در کودک

همان طور که قبلاً گفتیم تب بیماری نیست و تنها نشانه‌ای از بیماری یا حالت زمینه‌ای است. این بیماری ممکن است عفونی، روماتیسمی، دوره‌ای و یا … باشد.

اگرچه تب موجب نگرانی والدین کودک می‌شود، اما شواهدی که تأیید کند تب بالا موجب آسیب به مغز شده است وجود ندارد، مگر در موارد نادر “تشنج پایدار” که ناشی از تب اتفاق افتاده باشد.

تب ممکن است هیچ نشانه‌ای نداشته باشد و غالباً توسط مادر یا پدر با احساس گرمای بیشتر در بدن کودک، تشخیص داده شود.

بی‌حالی، احساس سرما، احساس گرما، گرگرفتگی، لرز، احساس خستگی و تحریک‌پذیری ممکن است وجود داشته باشد؛ اما اغلب علائم بیماری زمینه‌ای بیشتر مشهود است.

تب اولین نشانه دفاع در برابر بیماری های عفونی برای پزشک و والدین و شروع کننده درمان است؛ بنابراین باید به عنوان یک پدیده طبیعی و قابل پذیرش، مورد توجه و احترام قرار گیرد.

تب موجب کاهش تولید مثل میکروب ها و افزایش دفاع در برابر آن‌ها خواهد شد.

در موارد زیر پیگیری دلیل و درمان تب مهم، فوری و جدی است

تب در نوزادان

تب در شیرخواران زیر سه ماه

تب در یک کودک واقعاً بدحال و بیمار و بی‌قرار

تب با احتمال مننژیت با علائم سردرد شدید، استفراغ، گیجی، سفتی عضلات گردن، لکه های پوستی

تب طول کشیده

تب بالای ۴۰ درجه

 

تب ضررهای جدی هم دارد

نارسایی قلبی (در بیمار قلبی یا کم‌خونی)، نارسائی تنفسی، امکان تشنج در چهار درصد از کودکان و کودکان دارای سابقه تشنج، احتمال آسیب جنینی در مادر تب‌دار و…

بخوانید!  بغلی شدن نوزاد / بررسی یک باور غلط و غیر علمی

مدیریت درمان

مصرف مایعات اولین قدم درمانی است. استامینوفن با مقدار مناسب، هر چهار ساعت و ایبوبروفن در کودکان بالاتر از شش ماه با مقدار مناسب، هر هشت ساعت، کاربردی ترین درمان های تب هستند.

احتمال آسیب کبدی در مصرف استامینوفن و عوارض گوارشی و کلیوی در ایبوبروفن وجود دارد، اما در مصرف مناسب معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌شود.

در مطالعات جدید مصرف شیاف دیکلوفناک با دوز مناسب در کاهش تب تأثیر دارد.

مراقب افزایش دوز دارو باشید. هرگز از آسپرین برای کاهش تب استفاده نکنید.

برای پیگیری تب همیشه نیاز به مراجعه به اورژانس نیست، اما سه روز صبر کردن هم ممکن است خطرناک بوده و منجر به آسیب های جدی به سلامتی کودکان گردد. تب نیاز به مدیریت درمانی مناسب دارد. وقتی عامل اصلی ایجاد تب درمان شود، مشکل تب هم حل خواهد شد.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه خود را ثبت کنید