مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 9 اسفند / 1402
Search
Close this search box.

حیوانات خطرناک جهان

در این مقاله چند تن از حیوانات خطرناک جهان را به شما معرفی می‌کنیم که حتی گاهی باورش هم سخت است که این جانوران تا چه حد خطرناک و کشنده هستند. با ما همراه باشید و این حیوانات را بشناسید.

حیوانات خطرناک جهان

حیوانات خطرناک جهان

حیوانات همیشه هم ناز و ملوس نیستند. در این مقاله چند تن از حیوانات خطرناک جهان را به شما معرفی می‌کنیم که حتی گاهی باورش هم سخت است که این جانوران تا چه حد خطرناک و کشنده هستند. با ما همراه باشید و این حیوانات را بشناسید.

گاهی اوقات تشخیص بی‌‌خطر بودن یا مرگبار بودن یک موجود پشمالوی بامزه کار آسانی نیست. در واقع بسیاری از بامزه‌ترین مخلوقات موجود در قلمرو حیوانات ممکن است، خطرناک‌ترین قاتل‌ها نیز باشند.

فکر می‌کنید آن ماهی کوچولوی بادکنکی زیبا و دوست‌داشتنی است؟ آیا وقتی می‌خواهید نوازشش کنید، نفس‌تان را در سینه حبس می‌کنید؟ جواب مثبت است. همیشه همین‌طور است. بنابراین در حین این‌که فهرست حیوانات خطرناک جهان را می‌خوانید، این موضوع را به‌خاطر بسپارید.

در ادامه چند مورد از حیوانات خطرناک جهان را بشناسید:

حیوانات خطرناک جهان

 عقرب زرد اسرائیلی

حیوانات خطرناک جهان
حیوانات خطرناک جهان

این عقرب بسیار سمی که عمدتا در شمال آفریقا و خاورمیانه ساکن است، مسئول بیش از ۷۵ درصد از مرگ و میر سالانه‌ی ناشی از نیش عقرب است. اگر چه افراد بزرگسال و سالم معمولا فقط درد بسیاری شدیدی را احساس می‌کنند اما کودکانی که آلوده به سم آن می‌شوند از تب، کما، تشنج و فلج رنج می‌برند و سپس آب در ریه‌هایشان تجمع می‌کند و دچار مشکلات تنفسی می‌شوند و برای همین این جانور در فهرست حیوانات خطرناک جهان جای گرفته است.

حیوانات خطرناک جهان

 زنبور عسل قاتل jpg.48

در سال ۱۹۵۷ یک نگهدارنده‌ی زنبور عسل در برزیل که قصد داشت زنبور عسل اروپایی و آفریقایی را با هم بیامیزد و گونه‌ی جدیدی به وجود آورد، غفلت کرد و تعدادی از زنبورهای او فرار کردند. این زنبور‌های قاتل که بسیار تهاجمی‌تر از همتایان اروپایی‌شان بودند، از آن زمان در کل آمریکا پخش شدند. آن‌ها در بعضی نواحی موجب ترس و وحشت شده‌اند زیرا تمایل زیادی به حرکت بی‌وقفه‌ی گروهی دارند و حتی قربانیانشان را کیلومترها تعقیب می‌کنند. حتما فکرش را هم نمی کردید که یک زنبور در فهرست حیوانات خطرناک جهان باشد.

حیوانات خطرناک جهان

 کرگدن

حیوانات خطرناک جهان
حیوانات خطرناک جهان

مرگ‌ مرتبط با کرگدن‌ها در بسیاری از نقاط جهان اتفاق نادری نیست. این حیوانات با داشتن قدرت بینایی بسیار زیاد، به سرعت از جا می‌جهند و زمانی که در دید آن‌ها باشید، فرار کردن از دست آن‌ها بسیار دشوار است. (مگر اینکه بتوانید سریع‌تر از ۶۴ کیلومتر در ساعت بدوید) شاخ‌ آن را دیدید؟ خب همین کافی است!

حلزون مخروطی
حیوانات خطرناک جهان

یک قطره از سم این موجود کوچولو برای پایان دادن به زندگی ۲۰ انسان کافی است. گاهی اوقات در محاوره با نام حلزون سیگاری از آن یاد می‌شود، چرا که گفته می‌شود زمانی که این موجود شما را نیش بزند، قبل از این‌که از پا دربیایید، فقط وقت دارید یک نخ سیگار بکشید. هرچند انگار اهمیت موضوع هنوز کاملا مشخص نشده‌ است…

باید اضافه کنیم پادزهری برای سم این موجود وجود ندارد!

حیوانات خطرناک جهان

سنگ‌ ماهی
حیوانات خطرناک جهان

این کپه‌ی کوچولو و خطرناک در کف اقیانوس استتار می‌کند و به آرامی منتظر ماهی‌های دیگر می‌ماند که مقابل او شنا ‌کنند، سپس فک خود را با سرعت برق‌آسایی باز می‌کند و شکار خود را می‌بلعد.

همه‌ی این‌ها در کمتر از ۰٫۰۱۵ ثانیه رخ می‌دهد. این ماهی که به عنوان سمی‌ترین ماهی جهان شناخته شده‌ است و روی برآمدگی تیزش حرکت می‌کند، در بهترین حالت پای شما را زخمی خواهد کرد و در بدترین حالت شما را خواهد کشت.

کوسه‌ی بزرگ سفید

حیوانات خطرناک جهان
حیوانات خطرناک جهان

این شکارچی افسانه‌ای به سختی می‌تواند فرق بین خوراکی و غیر خوراکی را تشخیص بدهد. برای فهمیدن این تفاوت از چه روشی استفاده می‌کند؟ نمونه‌ گیری.

آن‌ها گوش لنگر، قایق، تخته‌ی موج سواری، انسان و هر چیزی را که شناور است امتحان می‌کنند. هر چند برخلاف باور عموم آن‌ها در واقع آدم‌خوار نیستند. انسان‌ها بیش از حد استخوانی هستند و پس از اولین گازی که می‌گیرند، معمولا شما را رها می‌کنند تا در آب خونریزی کنید.

حیوانات خطرناک جهان

 بوفالوی آفریقایی

حیوانات خطرناک جهان
حیوانات خطرناک جهان

این حیوان که هرگز اهلی نشده است، بسیار غیر قابل پیش‌بینی است و میانه‌ی خوبی با انسان ندارد. در سراسر آفریقا آن را به عنوان مرگ سیاه می‌شناسند و مسئول بیش‌تر مرگ‌ و میرهای مرتبط با حیوانات بزرگ در این قاره است.

قورباغه‌ی زهرآگین jpg.49

این دوزیست ۵ سانتی‌متری رنگارنگ به اندازه‌ای سمی است که می‌تواند یک ارتش ۲۰،۰۰۰ تایی از موش‌ها را بکشد. این بدان معنا است که با حدود ۲ میکروگرم و یا به اندازه‌ی سر سوزن از سم آن می‌توانید قلب یک حیوان بزرگ را به راحتی از کار بیندازید و موضوع بدتر این‌ که سم این موجود در واقع در سطح پوست او واقع شده‌ است. ابدا نباید این موجود را لمس کنید.

حیوانات خطرناک جهان

 خرس قطبی
jpg.7

برخلاف بسیاری از حیوانات دیگری که در این فهرست قرار دارند، بزرگ‌ترین گوشت خوار جهان ترسی از شما ندارد. این حیوان هیچ شکارچی طبیعی‌ای ندارد و هر چیزی را که حتی کمی گوشتی است، می‌خورد؛ از جمله دیگر خرس‌های قطبی.

 جعبه‌ زیان
jpg.32

این جعبه‌ی مرگ‌بار که سالیانه‌ بیش‌تر از آمار کشتار کوسه، تمساح و سنگ‌ماهی روی هم آدم می‌کشد، عنوان سمی‌ترین حیوان جهان را دارد. زهر او به حدی قوی است که در برخی موارد، درمان فراتر از احیای‌قلبی در چند دقیقه‌ی آخر است.

 شیر آفریقایی jpg.34

در حالی که انسان‌ها به طور کلی در فهرست علاقمندی‌های آن‌ها نیستند، معروف است که برخی شیرها به طور فعالانه‌ای به دنبال شکار انسان هستند. یک مورد معروف، آدم‌خوارهای تی‌ساوو (TSAVO) در سال ۱۸۹۸ است که ۲۸ کارگر راه آهن را در کنیا در طی یک دوره‌ی ۹ ماه دریدند و کشتند.

بیشتر بدانیم: عجیب ترین حیوانات

حیوانات خطرناک جهان

مار بلک مامبا jpg.29

این مار یکی از ترسناک‌ترین موجودات جهان است و حتی برخی از کارشناسان آن را نماد مرگ می‌نامند. در آفریقا منبع اسطوره‌ها و افسانه‌های متعدد است و معروف است که این حیوان بسیار تهاجمی و سریع است و حتی بدون این‌که تحریک شود، حمله می‌کند.

حضور این مار ترسناک در فهرست حیوانات خطرناک جهان واقعا درست است. اگر چه آن‌ها نسبتا خجالتی هستند و به طور کلی به انسان حمله نمی‌کنند، اما زمانی که حمله کنند همه چیز به هم می‌ریزد.

زهر این مار هموتوکسینی است که لخته شدن خون را مختل می‌کند. به عبارت دیگر قربانیان این مار به آرامی می‌میرند، چرا که آن‌ها از هر منفذی که در بدنشان دارند، خونریزی می‌کنند.

 ماهی بادکنکی

حیوانات خطرناک جهان
حیوانات خطرناک جهان

این ماهی به عنوان یکی از سمی‌ترین مهره‌داران در جهان، محبوب‌ترین غذا در ژاپن است. سم این موجود بادکنکی، دیافراگم را از کار می‌اندازد و تنفس شما را متوقف می‌کند اگر آن را به شیوه‌ی صحیح برای خوردن آماده نکنید.

 کفتار jpg.35

در حالی که این شکارچیان ممکن است در طول روز از رویارویی با انسان‌ها برحذر باشند، پس از غروب آفتاب برنامه‌شان تغییر می‌کند.

اگر چه کفتارها به شکار انسان در طول تاریخ معروف هستند، اما این رفتار آن‌ها معمولا در طول جنگ و شیوع بیماری افزایش می‌یابد به این دلیل که میلی قوی به خوردن جسد انسان دارند.

حیوانات خطرناک جهان

 اژدهای کومودو حیوانات خطرناک جهان

اژدهای کومودو درست مانند خرس‌های قطبی، در مورد خوراک خود گزیده‌کار نیست. آن‌ها هر چیزی را می‌خورند؛ از پرندگان گرفته تا گاومیش و انسان و حتی گفته می‌شود که اجساد را از گورهای کم‌عمق بیرون می‌کشند.

این حیوانات شکارچیان اعجاب‌آوری هستند و به صورت پنهانی منتظر می‌مانند تا طعمه نزدیک شود، سپس حمله می‌کنند، گلوی آن را پاره می‌کنند و کنار می‌کشند تا خون آن خارج شود و باز هم مانند خرس قطبی تنها دلیل پایین بودن تعداد انسان‌هایی که توسط این حیوان کشته‌ شده‌اند تعامل محدود است و همچنین این واقعیت که اژدهای کومودو فقط ماهی یک بار باید غذا بخورد.

حیوانات خطرناک جهان

 مگس تسه‌ تسه حیوانات خطرناک جهان

این مگس بزرگ که خون می‌مکد ناقل اصلی بیماری خواب آفریقایی است و بنابراین به طور غیر مستقیم تا یک چهارم از یک میلیون نفر را همه ساله می‌کشد.

بیشتر بدانیم: جگوارهای عاشق در شب

 پلنگ حیوانات خطرناک جهان

بسیاری از حیوانات پس از زخمی شدن فرار می‌کنند و پنهان می‌شوند اما پلنگ این‌طور نیست. زخمی شدن این موجودات خطرناک باعث می‌شود که آن‌ها خطرناک‌تر شوند. علاوه بر این آن‌ها بسیار قوی هستند. هر کسی که شبکه‌ی تلویزیونی دیسکاوری را تماشا کرده باشد، می‌داند که آن‌ها دوست دارند طعمه خود را دور از دسترس پنهان کنند یعنی آنها بزهای کوهی مرده را بالای درخت می‌کشانند.

حیوانات خطرناک جهان

 مار جعفری حیوانات خطرناک جهان

این افعی که مسئول اکثر مرگ و میرهای مربوط به مار در جهان است، مانند مار بلک مامبا از هموتوکسین استفاده می‌کند. متاسفانه بسیاری از گزش‌ها در مناطقی رخ می‌دهد که فاقد تجهیزات پزشکی مدرن است و بنابراین قربانیان به آرامی در طول چندین هفته خونریزی می‌کنند تا زمانی که بمیرند.

 عنکبوت سرگردان برزیلی حیوانات خطرناک جهان

با سمی‌ترین عنکبوت جهان، مطابق با کتاب رکوردهای جهانی گینس، آشنا شوید. چه چیز این مخلوق را تا این حد خطرناک کرده‌ است؟ از اسمش مشخص است، تمایلی که به سرگردان بودن دارد. آن‌ها اغلب در خانه‌ها و ماشین‌های مناطق پرجمعیت، به ویژه در طول روز پنهان می‌شوند. این ترکیب اصلا خوب نیست!

 اختاپوس حلقه آبی حیوانات خطرناک جهان

این موجود تقریبا به اندازه‌ی یک توپ گلف است، اما اجازه ندهید که قد و قامت کوچک آن شما را فریب دهد، چرا که سم آن برای از پا درآوردن ۲۶ فرد بزرگسال کافی است و احتمالا حدس زده‌اید که هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد.

فرض کنید که این حیوان دوست شما را نیش بزند، بهترین کار این است که احیای قلبی را بلد باشید، زیرا می‌توانید مطمئن باشید که در عرض چند دقیقه شخص به طور کامل فلج شده و قادر به نفس کشیدن نخواهد بود. با این حال مادر طبیعت، هیچ رحم و مروتی ندارد و قربانی به مدت چند ساعت بعد از گزش هشیار خواهد بود تا زمانی که سم در بدن او خنثی شود. البته با این فرض که شما یا کس دیگری در بیمارستان، دائما به قربانی تنفس مصنوعی بدهید.

 اسب آبی حیوانات خطرناک جهان

اگر چه آن‌ها بیشتر گیاهخوار هستند، اما بسیار تهاجمی هستند و به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از خطرناک‌ترین حیوانات در آفریقا و جزو حیوانات خطرناک جهان محسوب می‌شوند. گفته می‌شود که آن‌ها بدون این‌که تحریک شوند به انسان حمله می‌کنند تا جایی که حتی ممکن است کل وسیله‌ی نقلیه را منهدم کنند.

 تمساح آب شور jpg.45

تمساح آب شور در راس زنجیره‌ی غذایی قرار دارد و برای همه‌چیز خوار بودنش شناخته شده‌ است؛ از گاومیش گرفته تا کوسه‌ها. این حیوان برای کشتن غذایش از تکنیکی به نام رول مرگ استفاده می‌کند که در آن بی وقفه شکار خود را در آب می‌چرخاند و می‌چرخاند تا زمانی که خفه شود و بمیرد.

حیوانات خطرناک جهان

 فیل آفریقایی حیوانات خطرناک جهان

فیل‌ها که بزرگ‌ترین حیوانات روی خشکی هستند، می‌توانند به شدت تهاجمی و جزو حیوانات خطرناک جهان باشند و حتی یک یا دو کرگدن را لگدمال کنند و بکشند.

آن‌ها ظاهرا توانایی به نمایش گذاشتن حملات خشمگینانه را دارند و حتی در فعالیت‌هایی که کینه‌ توزانه تعبیر شده‌اند شرکت داشته‌ و در این میان حتی تمام روستا را ویران کرده‌اند.

 پشه حیوانات خطرناک جهان

با گذر از یکی از بزرگ‌ترین حیوانات جهان حالا به یکی از کوچک‌ترین حیوانات می‌رسیم. شاید پشه خیلی کوچک باشد اما در گروه حیوانات خطرناک جهان و مرگبارترین موجود زنده است. برآورد شده‌ است که پشه‌ها بیماری‌ها را به حدود ۷۰۰ میلیون نفر در سال منتقل می‌کنند و باعث مرگ ۲ تا ۳ میلیون نفر در سال می‌شوند.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x