سه‌شنبه/ 9 آذر / 1400

زندگینامه هفهاف بن مهند راسبی بصری از اصحاب امام حسین علیه السلام

هفهاف بن مهند راسبی بصری در عشق ورزی به امیر مومنان علیه السلام و محبت شاه ولایت و اطاعت از اهل بیت علیم السلام گوی سبقت از دیگران ربوده بود و در جنگ صفین ملازم آن حضرت بود.
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

همراهان همیشگی مجله اینترنتی تحلیلک؛ با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین علیه السلام، در این مطلب زندگینامه هفهاف بن مهند راسبی بصری از یاران ایشان را خدمتتان تقدیم می داریم.

زندگینامه هفهاف بن مهند راسبی بصری

هفهاف بن مهند راسبی بصری

هفهاف بن مهند راسبی بصری از تیره راسب و از قبیله ازد و اهل بصره بود. بنا به نوشته دانشمندان رجالی مردی شیرافکن، کوه کن، تکسوار، نیک سیرت، و از پاکان و شجاعان بصره و از مخلصان جماعت شیعه بود.

هفهاف در عشق ورزی به امیر مومنان علیه السلام و محبت شاه ولایت و اطاعت از اهل بیت علیم السلام گوی سبقت از دیگران ربوده بود و در جنگ صفین ملازم آن حضرت بود.

پس از شهادت امیرالمومنین علی علیه السلام روزگارش را در خدمت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام به سر برد و پس از شهادت آن حضرت ساکن بصره شد، تا اینکه شنید امام حسین علیه السلام از مکه عازم سفر عراق گردیده اند.

زندگینامه هفهاف بن مهند راسبی بصری

در حالیکه بیرون از بصره فضای جاسوسی و رعب و وحشت حاکم بود، هفهاف از بصره بیرون تاخت تا به لشکر امام حسین علیه السلام بپیوندد. هفهاف عصر عاشورا خود را به کربلا رسانید، بر لشکر عمر سعد وارد شد و پرسید: مولایم حسین علیه السلام کجاست؟ گفتند: تو کیستی و کجا بودی؟

گفت من هفهاف بن مهند راسبی بصری هستم، برای یاری حسین علیه السلام آمده ام.

گفتند: ما حسین را کشتیم و از اولاد و اصحاب او جز فردی بیمار و جماعتی از زنان و دختران باقی نگذاشتیم، اکنون گروهی از لشکر عمر سعد به غارت خیمه های حسین هجوم برده اند!

دنیا در نظر هفهاف تاریک شد و آه از نهادش برآمد؛ بعد از شنیدن این خبر به سپاه دشمن هجوم برد و از چپ و راست حمله برد تا اینکه از همه طرف به دستور عمر سعد به او حمله شد و در محاصره قرار گرفت تا اسبش از پای درآمد و پیاده ماند. او پیاده به جنگ ادامه داد تا بر اثر کثرت جراحت به شدت خون آلود و مجروح گشت و جمعی از دشمنان او را محاصره کردند و نزدیک گودال قتلگاه به خاک افتاد و این یار با وفای حضرت نیز در آخرین دقایق بازمانده از آن مصیبت عظیم در لحظه های پایانی به سالار شهیدان پیوست.

ظاهراً هفهاف بن مهند راسبی بصری هنگام شهادت بیش از 50 سال سن داشته است.

امام سجاد علیه السلام در کنار قتلگاه او را دیدند و چنین فرمودند:

درودت باد که هیچ چشمی پس از شجاعت و پاکبازی آل پیامبر کسی را چنین رزمنده و جانباز نیافته است. 

منابع:

1- یارانی از تبار عرشیان، حجت الله سروری، قم: بخشایش، 1391.صص288-289.

2- آینه داران آفتاب، محمدرضا سنگری، تهران: سازمان تبلیغات اسلامی،1386،صص1399-1404.

3- یاران شیدای امام حسین (علیه السلام)، استاد مرتضی آقا تهرانی، قم: باقیات،1385،ص338.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا