دوشنبه/ 26 مهر / 1400

مکمل های دارویی

مکمل های دارویی

ویتامین ها و املاح شمشير دو لبه!

بيشتر خانواده ها علاقه مند هستند تا انواع ویتامین ها و املاحى مانند كلسيم، آهن و زينک (روى) كافى را در اختيار فرزندشان قرار دهند. برخى به عنوان داروى تقويت كننده رشد، برخى براى افزايش اشتها و برخى به دليل نگرانی از كمبود اين مواد در غذاى فرزندشان و… به داروهاى حاوى ويتامين و املاح گرايش پيدا مى كنند.

از سوى ديگر، هر روز شاهد تبليغات انواع داروهاى مكمل حاوى ويتامين و املاح با ظاهر جذاب و ادعاى تاثير معجزه آسا هستيم.

بنابراين سوال هاى زيادى در اين رابطه در ذهن خانواده ها ايجاد مى شود و در بسيارى از موارد حتي بدون تحويز پزشک، اين قبيل داروها را به قيمت گزاف خريدارى مى كنند و به فرزندشان مى دهند.

اما نكته اساسى اين است كه همانقدر كه كمبود ويتامين و املاح مي تواند مشكل ساز باشد، زياده روى در مصرف آن ها هم عوارض كوتاه مدت و بلند مدت زيادى در بر خواهد داشت.

مصرف ویتامین در کودکان / مکمل های دارویی
مصرف ویتامین در کودکان / مکمل های دارویی

مکمل های دارویی

چه کودکانی نیاز به مکمل دارویی دارند؟

بديهى است كودكان و نوجوانان مبتلا به بيمارى، نيازهاى تغذيه اى خاص دارند و داروهاى مكمل برحسب بيمارى آن ها توسط پزشک معالج تجويز مى شود.

در مورد كودكان و نوجوانان سالم به هيچ وجه نبايد بدون تجويز پزشک داروى مكمل مصرف كرد.

شيرخواران كمتر از دو سال معمولا به داروهاى مكمل حاوى ویتامین دى و آهن نياز دارند. بعد از سن دو سالگی با مصرف غذاى متعادل به طور معمول غير از ویتامین دی نياز به مصرف هيچ نوع داروى مكمل نيست و مصرف بی رويه اين قبيل داروها نه تنها كمكى به كودک و نوجوان نمى كند بلكه سلامت آن ها را به مخاطره مى اندازد.

مصرف ویتامین در کودکان
مصرف ویتامین در کودکان / مکمل های دارویی

مکمل های دارویی

چه نوع مكمل دارويى براى كودكان و نوجوانان توصيه مى شود؟

همانگونه كه نيازهاى غذايى افراد با بكديگر متفاوت است، نياز به مكمل دارويى هم براى هر فرد با فرد ديگر متفاوت است و اين قبيل داروها نبايد به عنوان داروى “تقويتى” و بدون تجويز پزشک مصرف شوند. در اين جا جديدترين توصيه هاى عمومى در اين زمينه را شرح مى دهیم.

ویتامین D

ویتامین
مکمل های دارویی

با توجه به اينكه منبع اصلى توليد ویتامین دى در بدن نور خورشيد است كه بيشتر افراد يا با آن تماس كافى ندارند يا در اثر آلودگى هوا يا استفاده از كرم ضد آفتاب طول موج موثر نور خورشيد به پوست آن ها نمى رسد، تقريبا در همه كشورهاى جهان توصيه به مصرف ويتامين دى به صورت مكمل دارويی است.

ميزان نياز سنين مختلف به ویتامین دى و دستور العمل كشورى مكمل يارى ويتامين دى در تصویر بالا نشان داده شده است.

آهن

كمبود آهن به طور عمده در سنين رشد اتفاق می افتد، بنابراين مكمل دارويى آهن براى سنين زير دو سال و سنين نوجوانى توصيه مى شود.

سن شروع آهن در شيرخواران معمولا بين ٤ تا ٦ ماهگى و برای نوزادان نارس متفاوت است.

شيرخوارانى كه شير خشک هاى حاوى آهن مصرف مى كنند، اگر روزانه حداقل ٧٥٠ سى سى شير دريافت كنند ديگر نيازى به مكمل آهن و ويتامين نخواهند داشت.

فرآورده هاى دارويى جديد آهن به نحوى تهيه شده اند كه بو و مزه خاصى ندارند و باعث مشكل گوارشى يا تغيير رنگ موقت دندان نمى شوند.

مکمل های دارویی

زينک (روى)

بسيارى از خانواده ها داروى مكمل حاوى زينک (روى) را به عنوان داروى اشتهاآور يا موثر در افزايش قد مى پندارند.

هرچند زينک فعاليت هاى متعددى در بدن دارد و براى سلامتى و رشد لازم است ولى خوشبختانه براساس يافته هاى مطالعات بزرگ كشورى، امروزه كمبود آن در كودكان و نوجوانان ايرانى بسيار كم و حدود ٤ درصد است، بنابراين مصرف مكمل دارويى آن بايد فقط در شرايط خاص و با تجويز پزشک باشد.

اين مكمل دارويى براى كمك به درمان بيمارى هاى حاد گوارشی و تنفسى و همچنين برخى بيمارى هاى مزمن توصيه مى شود.

گاهى در برخى سنين كه دوران جهش رشد كودكان و نوجوانان است، انواع مکمل دارویی آن پزشک تجويز مى شود و در غير اينصورت، در افرادى كه دچار كمبود زينک نيستند، مصرف مقادير اضافی آن نه به اشتها كمک مى كند نه به رشد و ممكن است عوارض دراز مدتى هم براى سلامتى در بر داشته باشد.

كلسيم، منيزيم، سلنيوم

به طور معمول مصرف مكمل حاوى اين املاح بايد در شرايط خاص و فقط با تجويز پزشک و در مدت محدود باشد.

روغن ماهى

چون نسبت امگا ٣ و ٦ براى سلامتى اهميت دارد، مصرف مكمل روغن ماهى (امگا٣) بايد فقط با تجويز پزشک و در شرايط خاص باشد.

پودر پروتئين

در شرايط خاص، ممكن است اين قبيل پودرها براى مدت محدود توسط پزشک معالج تجويز شود و در غير اين صورت نبايد استفاده شوند.

با تشکر از پروفسور رویا کلیشادی

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا