مجله اینترنتی تحلیلک

پنجشنبه/ 3 اسفند / 1402
Search
Close this search box.
گل نخل مرداب

گل نخل مرداب و روش نگهداری و تکثیر آن

نخل مرداب گیاهی علف شکل، نیمه آبزی و بسیار سرسخت است. این گیاه بومی ماداگاسکار، شبه‌ جزیره عربستان و شرق آفریقا بوده و در جنگل‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مناطق مختلف جهان مثل آمریکای جنوبی، نیوزلند یا استرالیا نیز دیده می‌شود.

روش نگهداری نخل مرداب و تکثیر آن

نخل مرداب (Cyperus alternifolius) یا پنجه کلاغی یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی و از اعضای خانواده گیاهان جگنیان است.

نخل مرداب گیاهی علف شکل، نیمه آبزی و بسیار سرسخت است. این گیاه بومی ماداگاسکار، شبه‌ جزیره عربستان و شرق آفریقا بوده و در جنگل‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مناطق مختلف جهان مثل آمریکای جنوبی، نیوزلند یا استرالیا نیز دیده می‌شود.

گل نخل مرداب

این گیاه می‌تواند بین ۴۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر رشد کرده و بسیار زیبا و پرپشت شود.

روش نگهداری نخل مرداب

آبیاری

نخل مرداب عاشق آبیاری است و آبیاری زیاد نه‌ تنها به آن آسیبی نمی‌رساند بلکه گیاه از آن لذت نیز می‌برد؛ دلیل این موضوع این است که نخل مرداب گیاهی نیمه‌ آبزی و در زیستگاه طبیعی خود کنار برکه‌ها و آبراه‌ها رشد می‌کند. پس چندان عجیب نیست که این گیاه برای رشد خود نیاز به آبیاری زیاد داشته باشد.

در مورد آبیاری نخل مرداب گفتنی است که می‌توانید گلدان گیاه را در سینی یا کاسه‌ای پر از آب قرار دهید و دیگر نگران آبیاری آن نباشید؛ چرا که این گیاه مشکلی با در آب ماندن و آبیاری زیاد ندارد و همین مساله، نگهداری از آن را بسیار راحت می‌کند.

بیشتر بخوانید: گل فیکوس الاستیکا و شرایط نگهداری آن

نور مورد نیاز برای نگهداری نخل مرداب

این گیاه زیبا محیط روشن با نور زیاد و غیر مستقیم را دوست دارد چرا که نور شدید و مستقیم آفتاب در طولانی مدت می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه شود. بنابراین بهتر است محلی برای گیاه در نظر بگیرید که نور زیاد، اما غیرمستقیم باشد.

البته می‌توانید این گیاه را در نور مستقیم آفتاب قرار دهید، فقط به شرطی که از آفتاب مستقیم بعدازظهر در امان باشد و در بعدازظهر در سایه بماند.

معمولا این گیاه می‌تواند نور مستقیم خورشید را برای کوتاه مدت تحمل کند، اما در طولانی مدت و نور شدید آسیب می‌بیند. در مورد نور گیاه گفتنی است که نور کم نیز می‌تواند باعث کند شدن رشد گیاه و کم‌پشت شدن آن شود.

گل نخل مرداب

روش نگهداری نخل مرداب

دما و رطوبت مورد نیاز برای نگهداری نخل مرداب

در مورد دما و رطوبت این گیاه نیز باید بدانید که محیطی گرم و مرطوب را دوست دارد و دمایی بین ۱۰ الی ۲۲ درجه سانتی‌گراد برای این گیاه عالی است. در مقابل نخل مرداب از زندگی در هوای سرد و خشک آسیب می‌بیند و نمی‌تواند دمای کمتراز منفی ۹ درجه سانتی‌ گراد را تحمل کند؛ نخل مرداب در مقابل سرمازدگی مقاوم نیست و سرمازدگی می‌تواند باعث از بین رفتن و قهوه‌ای شدن برگ‌های آن شود.

خاک مناسب برای نگهداری نخل مرداب

نخل مرداب در خاک‌های معمولی گلدان به‌ خوبی رشد کرده و سطح pH خاک آن نیز باید چیزی بین ۵.۵ تا ۶.۵ باشد. همچنین می‌توانید برای این گیاه خاکی غنی با ترکیب دو قسمت پیت ماس، یک قسمت ماسه و یک قسمت لوم بسازید. این خاک به‌ خوبی رطوبت را درون خود حفظ کرده و برای نگهداری نخل مرداب بسیار عالی است. جالب است بدانید این گیاه را می‌توانید به‌جای خاک درون آب نیز نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: گل پاچیرا / روش نگهداری و بررسی مشکلات این گیاه

کوددهی

در طول نگهداری نخل مرداب برای رشد بهتر آن در طول فصل رویش می‌توانید هفته‌ای یک‌بار به آن کود بدهید. به‌ این‌ منظور کود استاندارد گیاهان خانگی انتخابی مناسب است.

تعویض گلدان در طول نگهداری نخل مرداب

اگر گیاه خود را درون گلدان کاشته‌اید تقربیا سالی یک‌بار باید گلدان آن را تعویض و با گلدان بزرگتری جایگزین کنید تا گیاه فضای کافی برای رشد داشته باشد. ضمن اینکه لازم است همزمان با تعویض گلدان خاک آن را نیز تعویض کنید. برای این کار کافی است گلدانی با اندازه یک سایز بزرگتر انتخاب کرده و خاک تازه‌ای برای گیاه فراهم کنید. سپس گیاه را از گلدان قدیمی خود خارج کرده و خاک و کثیفی‌های اطراف ریشه را به‌ دقت تمیز کنید. در نهایت گیاه را به گلدان با خاک جدید منتقل کنید.

در نظر داشته باشید در صورتی که گلدان گیاه تعویض نشود، ریشه گیاه فضای کافی برای رشد را نخواهد داشت و رشد آن متوقف می‌شود، پس برای رشد مداوم نخل مرداب حتما حواستان به تعویض به‌ موقع گلدان آن باشد.

هرس کردن

یکی از نکات مهم در نگهداری نخل مرداب، هرس کردن درست و به‌ موقع آن است؛ چرا که این گیاه سرعت رشد و گسترش زیادی دارد و در صورتی که از آن غافل شوید ممکن است تمام فضای باغچه شما را اشغال کند. همچنین باقی ماندن برگ‌های ضعیف یا مرده روی گیاه می‌تواند باعث ضعیف شدن یا مرگ آن شود، بنابراین باید برگ‌های مرده یا تغییر رنگ یافته را نیز از روی گیاه هرس کنید.

گل‌دهی

نخل مرداب از تیر تا اوایل مهر گل‌هایی سبز رنگ می‌دهد که به‌ صورت خوشه‌ای در لبه برگ‌ها و در بین برگ ها رشد می‌کنند. این گل‌ها در نوع خود زیبا هستند و پس از مدتی و بعد از طی کردن دوران بلوغ، قهوه‌ای می‌شوند. در مورد گل‌های نخل مرداب باید درنظر داشته باشید که گل‌های این گیاه دلیل جذابیت این گیاه نبوده و بیشتر برگ‌های سبز و چتری آن هستند که جلوه زیبایی به آن داده‌اند.

گل نخل مرداب

روش نگهداری نخل مرداب

سمی بودن یا نبودن گل نخل مرداب

تا به امروز گزارش خاصی از ایجاد مسمومیت از طریق خورده شدن برگ‌های این گیاه وجود نداشته است، اما در هر صورت این گیاه به‌ عنوان گیاهی با درجه مسمومیت کم طبقه‌بندی می‌شود. متخصصان می‌گویند خورده شدن برگ‌های این گیاه می‌تواند باعث ایجاد اسهال یا استفراغ شود؛ بنابراین بهتر است این گیاه را از دسترس حیوانات خانگی و کودک خود دور نگه دارید.

بیشتر بخوانید: گل دراسنا و شرایط نگهداری انواع آن

بیماری‌ها و آفات در طول نگهداری نخل مرداب

یکی از مهم‌ترین آفاتی که در طول نگهداری نخل مرداب آن را تهدید می‌کند، کنه‌های تار عنکبوتی هستند. این حشرات می‌توانند در زیر برگ‌های گیاه شروع به تکثیر شدن کرده و شیره گیاه را بنوشند. کنه‌های تار عنکبوتی از خود ردی سفید رنگ مثل تار عنکبوت به جا می‌ گذارند و در صورتی که کنترل نشوند به‌سرعت گیاه را از بین خواهند برد. اگر کنه‌های تار عنکبوتی به گیاه شما حمله کردند برای خلاصی از دست این حشرات می‌توانید از اسپری روغن نیم استفاده کنید.

گل نخل مرداب

روش تکثیر گل نخل مرداب

این گیاه را می‌توانید به روش‌های کشت بذر، تقسیم ریشه یا قلمه زدن تکثیر کنید.

تکثیر نخل مرداب از طریق تقسیم ریشه

تکثیر نخل مرداب از طریق تقسیم ریشه کاری ساده است. برای این کار گیاه بالغ را از درون خاک خارج کنید. سپس با چاقویی تیز و تمیز توپی ریشه را به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را جداگانه درون خاک بکارید. توجه کنید که هر قسمت به اندازه کافی ریشه و ساقه داشته باشد و گیاه را بیش‌ از حد کوچک نکنید.

تکثیر نخل مرداب از طریق کاشت بذر

برای تکثیر از طریق کاشت بذر کافی است، بذرهای گیاه را درون خاکی مرطوب بکارید و به طور مرتب آبیاری کنید تا خاک گیاه همیشه مرطوب بماند و خشک نشود. بعد از چند هفته می‌توانید جوانه‌های تازه گیاه را مشاهده کنید.

تکثیر نخل مرداب از طریق قلمه زدن

تکثیر نخل مرداب از طریق قلمه زدن ساده‌ترین و موثرترین روش است و خیال شما از موفقیت‌ آمیز بودن نسبت به دو روش یاد شده تا حد زیادی راحت خواهد بود. به‌ این‌ منظور کافی است یک ساقه سالم و قوی را انتخاب کنید و حدود ۱۰ سانتی‌متر از آن را ببرید. سپس برگ‌های نیمه پایینی ساقه را به‌ طور کامل هرس کنید و ساقه را درون آب قرار دهید. بعد از چند هفته قلمه‌ها ریشه داده و رشد جدید گیاه را مشاهده خواهید کرد. در آن زمان اگر ریشه‌ها به اندازه کافی بزرگ شده باشند، می‌توانید قلمه‌ها را به گلدان منتقل کنید.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری گل سنگ و تکثیر این گیاه زیبا

گل نخل مرداب

 

سوالات پر تکرار شما در مورد نگهداری نخل مرداب

چرا برگ‌های نخل مرداب زرد می‌شود؟

نور نامناسب دلیل اصلی زرد شدن برگ‌های نخل مرداب است. این گیاه به نوری زیاد و کامل نیاز دارد، اما نور مستقیم خورشید می‌ تواند در طولانی مدت به آن آسیب زده و برگ‌های آن را بسوزاند؛ این مشکل خود را با زرد شدن نشان می‌دهد. از سوی دیگر نور کم نیز می‌تواند گیاه را پژمرده و ضعیف کرده و باعث ریزش برگ‌های آن شود.

چرا برگ‌های نخل مرداب قهوه‌ای می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم این گیاه علاقه زیادی به آب دارد و قهوه‌ای شدن برگ‌های آن نشانه‌ای از کم آبی است. در صورتی که خاک این گیاه کمی خشک شود، گیاه آسیب می‌بیند و لبه برگ‌ها شروع به قهوه‌ای شدن خواهند کرد. ضمن اینکه این قهوه‌ای شدن در طول زمان به بقیه برگ‌ها سرایت می‌کند. بنابراین مراقب باشید خاک گیاه حتی به میزان کم نیز خشک نشود.

منبع: گلستان

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x