بررسی و آنالیز رنگ فیلم اینسپشن – Inception (تلقین)

فیلم اینسپشن (Inception – تلقین) فیلمی علمی-تخیلی و دلهره‌آور به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان و محصول سال ۲۰۱۰ ایالات متحدهٔ آمریکا است. لئوناردو دی‌کاپریو، الن پیج، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار، کن واتانابه، تام هاردی، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را دارد که با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد، افکار آن‌ها را می‌دزدد. او که در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی است، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، رو به‌ رو می‌شود: «تلقین» یک ایده به ضمیر ناخودآگاه یک شخص.

بیشتر بخوانید: آنالیز و بررسی رنگ فیلم پدرخوانده (The GodFather)

نولان شش ماه بر روی فیلم‌نامهٔ فیلم کار کرد و برادران وارنر در فوریه ۲۰۰۹ آن را خریدند. فیلمبرداری تلقین ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ در توکیو آغاز شد و در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹ در کانادا به پایان رسید. فیلمبرداری این فیلم در شش کشور و چهار قاره انجام شد.

6

بررسی و آنالیز رنگ فیلم اینسپشن (تلقین)

بیشتر بخوانید: زندگینامه کریستوفر نولان کارگردان فیلم های خاص هالیوود

رنگ آبی و خاکستری در فیلم تلقین

در ابتدای فیلم اینسپشن (تلقین)، هنگامی که آریادنی (الن پیج) متوجه می شود که کاب (لئوناردو دی کاپریو) به دستگاه متصل است و خوابیده، می توانید طیف وسیعی از رنگ ها مانند آبی کم رنگ، خاکستری روشن و تغییرات خاکستری های مایل به آبی را مشاهده کنید. خاکستری نماد ثبات و آرامش است و رنگ آبی حقیقت و آزادی است، با این حال، در این جا بیشتر می تواند به معنی افسردگی، گرفتاری یا غم باشد و در طول فیلم می توانید همین رنگ ها را مشاهده کنید. این در مورد بازی با بیننده است. شما را به یک حالت کاذب آرامش می رساند، وقتی در اعماق وجود خود می دانید که این حس درست نیست!

رنگ آبی و خاکستری در فیلم اینسپشن

صحنه هایی که در آن خاکستری و آبی روشن وجود دارد همین معنا را می دهد: ساحل (جایی که بچه ها با مال (ماریون کوتیار) بازی می کنند و همه چیز خوب بود) و قطار (زمانی که او راضی به مرگ می شود و پس از بیدار شدن آنها این کار را می کنند) در نتیجه رنگ های آبی نشان دهنده مرز بین عقل و جنون است و شما نمی دانید چه چیزی واقعی است و چه چیز رویایی، باید بدانید که چگونه آن خط را با دقت لمس کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon a Time In Hollywood)

رنگ سیاه در فیلم Inception

وقتی آریادنی (الن پیج) سوار آسانسور می شود، او در رنگ سیاه غوطه ور است، شما نمی توانید آن طرف دروازه را ببینید، همه چیز تاریکی است، به جز وقتی که سطوح مختلف می گذرد. رنگ سیاه نشان دهنده سکوت، رمز و راز و ترس است. شاید این چیزی است که کاب (لئوناردو دی کاپریو) احساس می کند وقتی بارها و بارها وارد رویای خود می شود، با ترس از تمام خاطراتی که آرزو می کند بتواند تغییر دهد، اما نمی تواند. بنابراین او بارها و بارها از آنها بازدید می کند.

سیاه قدرت است، این احساس او را محو می کند و او را تنها نمی گذارد. سیاه و سفید آریادنی (الن پیج) را پوشانده است زیرا او نمی داند چه چیزی در خارج از این آسانسور پیدا خواهد کرد، این یک راز است، بنابراین تاریکی او را احاطه کرده است. زمانی که کاب (لئوناردو دی کاپریو) سوار آسانسور می شود، بلافاصله روشن می شود. اکنون می توانید ببینید که این یک فلز خاکستری است و در قسمت پشت آن دیواره ای خاکستری کمرنگ قرار دارد. شما می توانید همه چیز را با جزئیات ببینید. این می تواند به عنوان روشنگری توسط آریادنی (الن پیج) درک شود. او اکنون می داند که در رویاهای کاب چیست: مال (همسر سابقش).

رنگ سیاه در فیلم اینسپشنرنگ سیاه در فیلم اینسپشن

بررسی و آنالیز رنگ فیلم اینسپشن (تلقین)

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم یادگاری ( memento )

رنگ های گرم در فیلم اینسپشن

رنگ های گرم یا خاکی غالب می شوند: قهوه ای، قرمز سوخته، بژ، همه رنگ هایی که از خمیر بر می آیند. آنها خانه ای را که مال (ماریون کوتیار) در آن بود و همچنین خانه ای که مال و کاب در آن زندگی می کردند را نشان می دهند، هر دو از طیف رنگ قهوه ای و بژ برخوردار هستند. به نظر می رسد اینها خاطراتی است که کاب در آن در آرامش یا خوشبختی به سر می برد، اما او در آن زمان نمی داند چه چیزی رخ می دهد.

رنگ های گرم در فیلم اینسپشن

قهوه ای نشان دهنده گرما و نشان دهنده نیاز به رفاه، از نظر جسمی و عاطفی است. شاید لباس هایی که از رنگ قهوه ای هستند بیشتر غالب باشند زیرا هدف این است احساس ناراحتی از محیط را منتقل کنند.

4

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم تلقین ( Inception )

در اتاق هتل سطل زباله یا حتی شامپاین به رنگ بژ یا قهوه ای روشن است. این به این معناست که صحنه شاد، پایدار و پیش بینی کننده است، با توجه به اینکه همه اوقات دیگر شاهد وجود این رنگ بودیم که کاب را نسبتاً خوشحال نسان می دهد. با این وجود، مال (ماریون کوتیار) ظاهراً لباسی کاملاً متضاد، شرابی تیره، رنگ خون، خطر، خشم و کینه به تن دارد. این یک ناسازگاری ایجاد می کند: باید یک صحنه شاد باشد، اما اینطور نیست؟ اتفاقی رخ داده است و ناخودآگاه همه از قبل آن را می دانند.

3

آریادنی یک روسری زرد پوشیده است. این رنگ نماد تمایل به آزاد بودن و همه آنچه شامل تکامل است، می شود. پس ممکن است نمادی از کنجکاوی آدریادنی باشد؟ همچنین او نمادی جهانی برای محافظت در برابر محیطی است که می تواند به بدن او آسیب برساند.

بیشتر بخوانید: بررسی و آنالیز رنگ فیلم مکس دیوانه جاده خشم (Mad Max: Fury Road)

بررسی و آنالیز رنگ فیلم اینسپشن – Inception (تلقین)

 

رنگ سبز در فیلم تلقین

وقتی کاب فرزندان خود را برای آخرین بار در خواب می بیند، رنگ های مختلفی از رنگ سبز و نارنجی است که با نور آرام بخش زرد رنگی احاطه شده اند. رنگ سبز نماد طبیعت، زندگی و امید است. کودکان در بیرون با سبز احاطه شده اند زیرا آنها تنها چیزی هستند که کاب را به بازگشت به واقعیت و بازگشت به سوی خانواده اش سوق می دهد، به جای اینکه در کنار همسرش در یک رویای ابدی بماند تا او را زنده نگه دارد.

9

در نتیجه

می توانیم ببینیم که چگونه هماهنگی ساده چند رنگ و تنوع لباس می تواند دیدگاه یک فیلم را تغییر دهد و چگونه این موارد می توانند ناخودآگاه بر روان انسان تأثیر بگذارند. آیا کارگردان به طور فعال و هدفمند همه آنچه را که درک می شد منتقل می کرد؟ واقعاً نمی توانیم مطمئن باشیم. اما چیزی که همیشه به ما آموخته شده این است: در هنرهای سمعی و بصری هیچ چیز تصادفی نیست.

بررسی و آنالیز رنگ فیلم اینسپشن (تلقین)

اینسپشن یکی از آن فیلم هایی است که برای همیشه به خاطر خواهید سپرد. نه تنها احساس می کنید باید چند بار آن را تماشا کنید بلکه در واقع می خواهید. یک فیلمنامه نابغه، به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان، داستانی عمیق درباره چگونگی ذهن انجام کارهای شگفت انگیز را روایت می کند. عمل شروع، در این مورد، کاشتن ایده در ذهن کسی است اما انجام آن به گونه ای که هرگز نمی دانند چگونه به آنجا رسیده است و در واقع احساس می کنند که خودشان به آن فکر کرده اند.

بررسی و آنالیز رنگ فیلم اینسپشن (تلقین)

بازیگران بسیار شگفت انگیز بودند و جلوه هایی که فیلم کشف کرد واقعاً مسحور کننده بودند. پالت رنگ تا حدودی غم انگیز و شبیه شهر بود. رنگ های تیره خاکی مانند قهوه ای و خاکستری با یک مقیاس آبی، بژ و سفید برای یک طرح رنگی کاملاً هوشمند و تیز ترکیب شده اند.

 

امیدواریم از این مقاله بهره کافی برده باشید و با نگاهی متفاوت فیلم اینسپشن (تلقین) را ببینید و از دیدن آن لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار داغ

آخرین مطالب

اسکرول به بالا