دنیای حیوانات

دنیای شیرها قسمت پنجم (رابطه با انسان و رفتارشناسی شیرها)

دنیای شیرها قسمت پنجم - رفتارشناسی شیرها - رابطه شیرها با انسان

دنیای شیرها قسمت پنجم (رابطه با انسان و رفتارشناسی شیرها)

 

رابطه با انسان

به طور معمول، شیرها به انسان به چشم طعمه نگاه نکرده و حمله نمی­‌کنند. با این وجود گاهی خبرهایی در مورد حمله­‌ی شیرها به انسان­‌ها را شنیده‌­ایم.

برخی از دلایل حمله­‌ی شیرها به انسان که در آفریقا گزارش شده‌ است:

* گذاشتن پسماندهای غذایی در نزدیکی خانه­‌ها و جلب توجه کفتارها و به دنبال حضور کفتارها، جلب توجه و حضور شیرها
* کم شدن طعمه و ناچاری شیرها برای حمله به دام‌­های اهلی و گله‌­داران
* گاهی هم شیرها به دلیل ناتوانی‌­های جسمی و ناتوانی در کشتن طعمه‌های دیگر، به خوردن انسان روی می­‌آورند. بیشتر شیرهای پیر و بیمار برای حمله و خوردن انسان اقدام می­‌کنند.

 

رفتارشناسی شیرها

با اینکه بیشتر گربه­‌سانان شکارچیان تنهایی هستند اما شیرها به طرز عجیبی اجتماعی بوده و به صورت گروهی زندگی می­‌کنند.

شیرها اغلب وقت خود را به استراحت می­‌گذرانند و نزدیک ۲۰ ساعت در روز فعالیتی ندارند. شیرها در زمان استراحت رفتارهای بسیار اجتماعی و پیشرفته­‌ای از خود نشان می‌­دهند.

مالیدن سرها به هم و لیس زدن یکدیگر رایج­‌ترین حرکت ارتباطی شیرها است. مالیدن سرها به یکدیگر همان نوازش صورت و گردن شیر دیگر است. این رفتار در واقع نوعی خوش‌­ آمد گویی و احترام تلقی می‌شود، زیرا این رفتار بیشتر بعد از برگشت اعضای گله به گروه و برگشت شیرها از نبرد انجام می­‌شود.

 

بیماری در شیرها

 

رفتار لیس زدن شیرها به نظر می­‌رسد که رفتاری دو‌ سویه است و طرف مقابل از این رفتار لذت می­‌برد. همچنین لیس زدن سر و صورت و گردن می­ تواند به این دلیل باشد که خود شیر نمی­‌تواند این بخش­‌ها را در بدن خود لیس زده و تمیز کند.

بخوانید!  تحلیل تکنیکال سهام مبین (مبين انرژی خليج فارس)

 

 

به طور متوسط آن­‌ها ۲ ساعت در روز راه می ­روند و ۵۰ دقیقه غذا می‌خورند.

شیرها طیف وسیعی از صداهای مختلف از خود تولید می­‌کنند که شامل خر­خر، فش‌­فش، دندان­‌قروچه، میو­میو، سرفه و غرش‌کردن است. شیرها اغلب در شب غرش می‌­کنند و به دلیل تارهای صوتی قدرت‌مندی که دارند، بلندترین غرش در میان گربه­‌سانان را دارند. صدای غرش‌­های آن­‌ها از ۸ کیلومتری قابل تشخیص است.

 

دنیای شیرها قسمت پنجم - رفتارشناسی شیرها - رابطه شیرها با انسان

 

فعالیت­‌های آن‌­ها بیشتر در طول شب و قبل از طلوع خورشید است. فعالیت­‌های آن‌­ها شامل معاشرت­‌های درون‌گروهی، تمیز کردن خود و تخلیه‌ی شکم است. همچنین در این زمان احتمال شکار بیشتر است. آن­‌ها در شب­‌هایی که ماه کامل است فعالیت زیادی ندارند، به دلیل اینکه نور ماه احتمال شکار موفق را از آن­‌ها می­‌گیرد، شیرها هم ترجیح می‌­دهند با این شرایط اصلا به شکار نروند.

 

بیماری در شیرها

 

 

بیماری در شیرها (برای علاقه­‌مندان به بحث تخصصی)

گونه­‌های مختلفی از کنه بیشتر شیرها را آلوده می­‌کند. مانند بیشتر جانوران، مناطق آلوده در بدن شامل گوش‌­ها، گردن و کشاله­‌ی ران می شود.

مگس گزنده (حشرات بسیار ریزی که با خون پستانداران تغذیه می­‌کنند) باعث از بین رفتن تعدادی از شیرها و همچنین مهاجرت عده‌­ای از آن‌­ها شده‌ است.

به دلیل داشتن تغذیه‌­ی گوشت‌­خواری، چندین گونه کرم کدو (کرم پهن بلندی که باعث ایجاد عفونت کرم کدو می‌­شود) در روده‌های این جانوران شناسایی شده‌ است.

شیرها به ویژه در اسارت می­‌توانند به بیماری­‌های زیر دچار شوند:

ویروس هاری سگ‌­سانان (این ویروس جانوران عضو سگ‌­سانان، راسویان، کفتارها و برخی گربه‌­سانان را آلوده می­‌کند. این ویروس با پن‌لوکوپنی که تنها گربه‌­ها را آلوده می‌­کند، تفاوت دارد. این بیماری باعث شد بسیاری از شیرهای در اسارت، علایم عصبی مانند حمله‌های ناگهانی پیدا کنند. در زمان این همه‌­گیری، تعداد زیادی از شیرها، به دلیل سینه پهلو (پنومونی) و التهاب مغز (آنسفالیت) تلف شدند)

بخوانید!  معرفی تخت سلیمان / آثار باستانی همراه با طبیعت شگفت انگیز

ویروس نقص ایمنی گربه‌­سانان (ویروسی که می­‌تواند گربه­‌های خانگی را مبتلا کند. عامل پدید آوردن ایدز گربه‌­ای است)

التهاب صفاقی عفونی گربه­‌سانان (پریتونیتیس واگیردار گربه­‌سانان که اغلب درمان ناپذیر و کشنده است)

بیماری مشمشه (بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناک مشترک بین انسان و دام)

 

بیشتر بخوانید

دنیای شیرها (قسمت اول)

دنیای شیرها (قسمت دوم)

دنیای شیرها (قسمت سوم)

دنیای شیرها (قسمت چهارم)

 

در این نوشته به بیان مطلب دنیای شیرها قسمت پنجم (رابطه با انسان و رفتارشناسی شیرها) پرداختیم و در مطلب بعدی به ادامه دنیای شیرها می پردازیم.

 

مجله اینترنتی تحلیلک

نوشته های مرتبط

معرفی کتاب «آزادی حیوانات» نوشته پیتر سینگر

مونا حیدری

دنیای شیرها قسمت ششم (دانستنی ­‌های کوتاه و مفید درباره شیرها)

مونا حیدری

دنیای شیرها (قسمت دوم)

مونا حیدری

دیدگاه خود را ثبت کنید