دوشنبه/ 8 آذر / 1400

دکوراسیون خانه کوچک

با توجه به کوچک شدن متراژ خانه ها و آپارتمان نشینی و زندگی مدرن ممکن است حسرت خیلی از وسیله ها و چیدمان ها را به دلمان گذاشته باشد، اما دکوراسیون خانه کوچک را می توان خیلی صمیمانه و زیبا چیدمان کرد. اما اگر کوچک و تنگ بودن خانه واقعا آزارتان می دهد و می خواهید احساس بهتری را تجربه کنید، باید حتما دکوراسیون خانه را به شکلی هوشمندانه و کاربردی تر انجام دهید.

اگر دلتان می خواهد بهترین استفاده را از فضای کوچک خانه تان داشته باشید و یا حتی فضای کافی به منظور نگهداری از وسایل و لوازم مختلف خانه در اختیار داشته باشید، هم می توانید این نکات را بخوانید و تا حد زیادی محیط خانه را مرتب تر از آنچه که هست نگاه دارید این مطلب را از دست ندهید و با ما همراه باشید…

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی و معماری داخلی و هر آنچه باید از آنها بدانید

مبلمان بزرگ در دکوراسیون خانه کوچک

با تاکید بر کوچک بودن خانه ها راهکارهایی را ارائه می کنیم که فضاها بزرگ تر دیده شوند و به همین سبب استفاده از مبلمان بزرگ هم تا حدی می تواند به استفاده بهینه و درست فضاهای محدود اطرافتان کمک کند. برای مثال به جای استفاده از تعدادی مبل تک نفره، می توانید از مبل راحتی بزرگ و یک تکه با طراحی مناسب برای نشیمنتان استفاده کنید. با این کار فضای خانه هم بزرگ تر هم مرتب تر و از شلوغی بی مورد فضا، به واسطه مبل ها و صندلی های کوچک و متعدد جلوگیری خواهد شد.

پرده ها در دکوراسیون اتاق کوچک

در دکوراسیون خانه کوچک، پرده ها و دراپه هایی که از سقف آویزان می شوند و تا کف اتاق امتداد دارند نیز می توانند کاربردی هوشمندانه از ارتفاع اتاق ها باشند. حتی اگر در اتاق مورد نظرتان پنجره ای وجود نداشته باشد، می توانید با نصب یک پرده دکوری با طراحی زیبا، جلوه بصری بسیار مناسبی ایجاد کنید. رعایت این نکته در طراحی دکوراسیون می تواند با به وجود آوردن دید بالا به پایین، وسعت اتاق را تا حد زیادی گسترش دهد و برای محیط های کوچک بسیار ایده آل باشد.

دکوراسیون خانه کوچک

دکوراسیون خانه کوچک

استفاده از فضاهای دور از استرس

فضاهای پنهانی در بالای اتاق ها و بالای کابینت های آشپزخانه وجود دارند که محل های مناسبی برای ساختن قفسه ها و کمدها و طبقات است. استفاده از قفسه های باز در اتاق ها، بسیار کاربردی و شیک خواهد بود و می تواند به عنوان کتابخانه هایی از کف تا سقف اتاق، برای قرار دادن کتاب ها، وسایل تزئینی و کلکسیونی ساخته شوند.
همچنین اگر می خواهید فضای اتاق را به دو بخش مجزا تقسیم کنید و در یک طرف آن برای خودتان پرایوسی بیشتری ایجاد نمایید، می توانید از قفسه کتاب ها استفاده کنید. با این کار علاوه بر آنکه حجم زیادی از کتاب ها و وسایل را در این قفسه ها جای خواهید داد، می توانید اتاق را نیز به بخش های مجزا تفکیک کنید.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون منزل به سبک مینیمال

کاربری دوگانه در دکوراسیون اتاق کوچک

اگر بتوانید از برخی فضاها و وسایل به کار رفته در اتاق، استفاده ای دوگانه داشته باشید، بسیار بهتر است. به عنوان نمونه، اگر به اتاق خواب بیشتری در خانه نیاز دارید، به جای استفاده از مبل های حجیم، بزرگ، زشت و ناراحت، از کاناپه های راحتی استفاده کنید و اتاق نشیمن خانه را تبدیل به محیطی راحت برای مهمان ها نمایید تا در مواقع ضروری بتوانند روی آنها به استراحت نیز بپردازند.
همچنین اگر بخشی از زیر پله خانه بدون استفاده مانده است می توانید از فضای آن برای قرار دادن ماشین لباسشویی و تعبیه یک دستشویی کوچک استفاده کنید؛ یا یک میز کار کوچک برای خودتان یا بچه هایتان، در کنار ماشین لباسشویی قرار دهید. هر کدام از بخش های خانه می تواند چنین کاربری های ساده اما چند گانه ای داشته باشند که با هوشمندی می توانید انتخابشان نمایید.

دکوراسیون خانه کوچک

توجه به دیوارها در دکوراسیون اتاق کوچک

میزهای کنار تخت، یا هر نوع میزی که در کنار دیوارها قرار داده می شوند و بدون کاربردی مفید، صرفا به محلی برای انباشت وسایل و نامرتب شدن اتاق تبدیل می شوند را کنار بگذارید. به جای استفاده از چراغ های رومیزی از چراغ های دیواری استفاده کنید. همچنین می توانید تاقچه های کوچکی در کنار تخت خوابتان و روی دیوار تعبیه کنید و وسایل الکترونیکی کوچک یا دیگر لوازمتان را روی آنها قرار دهید تا نیازی به میزهای دست و پا گیر نداشته باشید.
تا جایی که می توانید قفسه ها و کمدهای دیواری را جایگزین اثاثیه بزرگ اتاق کنید. در ضمن یک آینه با اندازه مناسب هم روی دیوار اتاق نصب کنید تا فضای آن را بزرگ تر نشان دهید. همچنین این آینه ها باعث می شوند که با بازتاب نور در اتاق، محیط روشن تری داشته باشید. بنابراین حتی اگر فضای کافی برای نصب آینه در اتاق ندارید، روی سطح کنسول، قفسه کتاب یا کمدها نیز می توانید آنها را نصب کنید و از مزایایی که برایتان ایجاد می کنند بهره مند شوید.

اهمیت رنگ ها در دکوراسیون اتاق کوچک

اتاق های کوچک خانه باید به شکلی کاملا مناسب و با به کارگیری رنگ هایی ملایم، حسی از راحتی و آرامش را به ساکنین آن منتقل کنند. سعی کنید از یک طیف رنگی مشخص برای اتاق های مختلف خانه استفاده کنید تا یکپارچگی رنگی در محیط کوچک خانه حفظ شود. به عنوان مثال می توانید از رنگ های نزدیک به سفید، برای تمام دیوارها، سقف و کفپوش های خانه استفاده نمایید و از تنوع رنگی غیرضروری در بخش های مختلف منزل خودداری کنید.
پوشش پنجره ها و پرده ها باید رنگ های روشن و سرزنده ای داشته باشند و تا حد ممکن ساده و بدون طرح و نقش های پیچیده باشند. همچنین بهتر است که این پرده ها تا حد ممکن رنگ هایی نزدیک به طیف رنگی دیوارها داشته باشند. به یاد داشته باشید که پیوستگی و یکپارچگی رنگی در خانه ها و محیط های کوچک یک اصل الزام آور و حیاتی در دکوراسیون است.

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی منزل به سبک دکوراسیون روستیک

کنار گذاشتن وسایل غیر ضروری

بهتر است فضای خانه های کوچک در تمام شرایط مرتب و به هم ریخته نباشد. سعی کنید هر وسیله ای که در خانه کوچکتان بدون استفاده است را کنار بگذارید و از وسایلی که جای کمی را اشغال می کنند اما می توانید تعداد قابل توجهی از وسایل هایتان را در آن جا دهید، استفاده کنید. این مسئله یکی از چالش برانگیزترین نکاتی است که در خانه های کوچک با اتاق های محدود با آن مواجه هستیم. برای حل این موضوع همیشه قانون 90-90 را به خاطر داشته باشید.
بر اساس این قانون، اگر وسایلی از خانه را به مدت 90 روز مورد استفاده قرار ندادید و حدس می زنید که در 90 روز آینده هم به آنها نیاز نخواهید داشت، حتما این وسایل را کنار بگذارید و از محیط خانه خارج نمایید. درست است که بسیاری از این وسایل را در زمان های مشخص و به صورت فصلی و موردی ممکن است استفاده کنیم، با در نظر گرفتن تمام این جوانب، این قانون ذکر شده را در پس زمینه ذهن خود داشته باشید. به این ترتیب با وجود تمام سختی و دشواری دل کندن از برخی وسایل و اثاثیه، می توانید آنها را از فضای محدود خانه حذف کنید و چیدمان و نظم محیط زندگی خود را بهتر حفظ نمایید.

دکوراسیون خانه کوچک

دکوراسیون خانه کوچک

میزهای دایره ای در دکوراسیون خانه کوچک

در صورتی که به دنبال خرید میزهای اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی برای دکوراسیون خانه کوچک خود هستید، سعی کنید از میزهای دایره ای استفاده کنید. این نوع میزها به واسطه لبه های گردی که دارند، می توانند فضای بیشتری از اتاق را در اطراف خودشان در اختیارتان قرار دهند. شکل دایره ای این نوع میزها دسترسی بهتری برایتان ایجاد می کند و از آنجا که پایه این نوع میزها معمولا در وسط آنها قرار دارد، فضای کمتری از کف اتاق را می پوشاند.
همچنین با استفاده از میزهای دایره ای، تعداد افراد بیشتری می توانند دور آن بنشینند و برای پذیرایی، انجام بازی ها و دور هم نشینی ها مناسب هستند. اگر همچنان به کارگیری میزهای مکعبی را ترجیح می دهید، بهتر است از میزهایی استفاده کنید که دارای قفسه یا کشوهایی در اطراف خود هستند و بخشی از وسایل ریز و درشت اتاق را در خود جای می دهند.

آشپزخانه در دکوراسیون خانه کوچک

آشپزخانه یکی دیگر از مهم ترین بخش های منزل است که باید به صورت کاربردی طراحی شود. برای آشپزخانه در دکوراسیون خانه کوچک بهتر است تعداد کابینت هایتان را افزایش دهید تا بتوانید وسایل آشپزخانه را به راحتی درون کابینت ها بچینید همچنین برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک بهتر است از رنگ های روشن و نورپردازی مناسبی استفاده نمایید.

دکوراسیون خانه کوچک

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی منزل به سبک دکوراسیون مدیترانه ای

این ها چند روش کاربردی برای چیدمان و دکوراسیون خانه کوچک شماست تنها به نکته ای خیلی دقت داشته باشید که در هر شرایطی خانه هایتان را مرتب و به دور از بی نظمی نگه دارید و با وسیله های اضافی پر نکنید.

امیدواریم از مطالعه این مطلب که به دکوراسیون خانه کوچک اختصاص داشت، لذت برده باشید.

مجله اینترنتی تحلیلک

اسکرول به بالا