مجله اینترنتی تحلیلک

چهارشنبه/ 30 خرداد / 1403
Search
Close this search box.
آموزش روش رنگ کردن مو در خانه

روش رنگ کردن مو در خانه به همراه نکات کاربردی

یکی از کارهایی که باعث تغییر چهره و زیباتر شدن آن می شود رنگ کردن مو است. در بعضی از موارد برای کم کردن هزینه این کار و رفتن به آرایشگاه بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند موهای خود را در خانه رنگ کنند.

آموزش روش رنگ کردن مو در خانه

یکی از کارهایی که باعث تغییر چهره و زیباتر شدن آن می شود رنگ کردن مو است. در بعضی از موارد برای کم کردن هزینه این کار و رفتن به آرایشگاه بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند موهای خود را در خانه رنگ کنند.

رنگ کردن مو در منزل نکاتی دارد و در صورتی که آن ها را رعایت کنید می توانید موهای خود را به زیبایی رنگ کنید. ما در این بخش از مجله اینترنتی تحلیلک تلاش کردیم تا آموزش روش رنگ کردن مو در خانه را به شما بگوییم پس با ما همراه باشید.

روش رنگ کردن مو در خانه

روش رنگ کردن مو در خانه
روش رنگ کردن مو در خانه

آموزش رنگ کردن موی سر در خانه

برای اینکه نتیجه رنگ کردن مو در خانه بهتر شود قبل از رنگ کردن موهایتان نوک موها را قیچی کنید که موخوره نداشته باشند.

همچنین بهتر است قبل از رنگ کردن قسمت های خشک و آسیب دیده موهایتان را کوتاه کنید زیرا موی خشک و شکننده نمی تواند به خوبی رنگ را در خود نگه دارد و پس از مدت کوتاهی رنگش از بین می رود و موها بد رنگ خواهند شد.

بیشتر بخوانید: آموزش بافت مو جلو سر با عکس

درجه بندی ها را برای روش رنگ کردن مو در خانه بشناسید

رنگ ها از درجه ۱ تا ۱۰ در بازار وجود دارند. رنگ درجه یک موها را تیره تر و رنگ درجه ۱۰ موها را روشن تر می کند. درجه رنگ مو را می توان به صورت زیر نشان داد:

۱- سیاه، ۲- قهوه ای خیلی تیره، ۳- قهوه ای تیره، ۴- قهوه ای، ۵- قهوه ای متوسط، ۶-قهوه ای روشن، ۷- بلوند تیره، ۸- بلوند متوسط، ۹- بلوند روشن، ۱۰ – بلوند پلاتینی روشن.

در برخی از کاتالوگ ها رنگ موی درجه ۱۱و ۱۲ هم وجود دارد که می توان این رنگ ها را با رنگ های اصلی ترکیب نمود تا موها روشن تر شود.

شماره های بعد از ممیز مثلا ۱/۲و۱/۱و۱/۳ نشان دهنده ترکیب رنگ اصلی با رنگ های فرعی هستند.

روش رنگ کردن مو در خانه

زیباتر شدن رنگ مو

رنگ کردن مو در خانه برایتان راحت تر می شود اگر شما چرخه رنگ را بشناسید. باید بدانید که موهای شما ترکیبی از ۳ رنگ اصلی قرمز، آبی و زرد است. رنگ های ثانویه مانند نارنجی، سبز و بنفش از ترکیب رنگ های اصلی به دست می آیند.

تعیین رنگدانه زیرین مو از عناصر و عوامل اصلی رنگ کردن مو است. رنگی که شما بر روی موهایتان می گذارید ممکن است به علت رنگدانه زیرین موهایتان رنگی که می خواهید در نیاید. برای هر رنگ یک رنگ مخالف وجود دارد؛

مثلا در صورتی که رنگ موی شما نارنجی باشد گذاشتن رنگ سبز روی موهایتان، موی شما را قهوه ای می کند یا اگر موی شما حالتی از رنگ زرد به خود گرفته، گذاشتن رنگ بنفش بر روی مو سبب از بین رفتن تون زرد مو می شود. بنابراین بهتر است خنثی کننده های رنگ موی خود را بشناسید.

رنگ کردن موهای سفید

برخی از موهای سفید مانند موهای ریز، کلفت و… اطراف شقیقه در مقایسه با دیگر موهای سفید در برابر رنگ مو مقاوم هستند و یا خیلی سریع رنگ خود را از دست می دهند.

برای موهایی که بسیار سفید شده اند، ابتدا اکسیدان با Vol 20 یا ۳۰ را روی موی سفیدتان قرار دهید و اجازه دهید تا ۵-۷ دقیقه بماند و سپس موها را آبکشی کنید. این کار را از جایی که سفیدترین موها را دارد آغاز کنید و سپس موها را بشویید و کامل خشک کنید.

سپس رنگ یک درجه تیره تر از رنگ مورد نظرتان را روی موها قرار دهید زیرا رنگ به دلیل وجود نداشتن رنگدانه در تار موها روشن تر به نظر می رسد. موهای سفید قدرت جذب بیشتری دارند پس باید زمان گذاشتن رنگ روی مو ۴۵ دقیقه باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت هایلایت و لولایت مو چیست؟

با رنگ کردن مو به موهای خشک هم جان دهید
گذاشتن رنگ بر روی موها سبب خشکی و شکنندگی و ریزش مو خواهد شد. رنگ کردن مو وضعیت طبیعی مو را دچار تغییر می کند و رطوبت موها را از بین می برد. برای اینکه بخواهیم رطوبت کافی را به موهای خشک بازگردانیم باید از اسیدهای چرب طبیعی مانند روغن زعفران استفاده کنیم.

برای این کار در کف دستتان چند قطره روغن زعفران بریزید و روی موهای خشک خود آرام بمالید. این کار اگر مداوم انجام شود رطوبت از دست رفته را به موهای شما بر می گرداند اما موهای شما را چرب نمی کند.

برای شستشو موهایتان از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. موهای رنگ شده خود را قبل از ورود به استخر، با آب بدون کلر بشویید. زمانی که موهایتان خیس است آنها را شانه نزنید. موهایتان را با سشوار خشک نکنید زیرا رطوبت آن از بین می رود.

روش رنگ کردن مو در خانه

روش رنگ کردن مو در خانه
رنگ کردن مو در خانه

رنگ کردن مو در خانه

برای رنگ کردن مو در خانه به شماره اکسیدان توجه کنید

اکسیدان به عنوان تسریع کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به کار می رود و انواع گوناگونی دارد که با نتایج مورد نظر شما و تمایلات سازندگان رنگ ها تعیین می شود.

اکسیدان ۱: رنگ را به طور جزئی باز می کند.

اکسیدان ۲: قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی موهای سفید را دارد.

اکسیدان ۳: با کمترین میزان رنگ قدرت روشن کنندگی زیادی دارد.

استفاده از اکسیدان های با درجه بالا سبب پاک کردن میزان زیادی از سولفور موهایتان می شود، پس توصیه می شود از اکسیدان های با درجه کمتر از ۳۰ استفاده کنید. آمونیاک هم همین خطر را دارد.

آمونیاک ماده ای است که در رنگ موهای دائمی به کار رفته است و سبب جدا کردن کوتیکول مو می شود و به رنگ اجازه نفوذ به داخل مو را می دهد. اگر آمونیاک به کار رفته در رنگ بیش از حد تند باشد، سبب جدا شدن بیشتر پیوندهای سولفور مو و سفت شدن موها و کاهش قطر و وزن مو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ریباندینگ مو چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن

مقدار اکسیدان در رنگ مو

برای رنگ کردن مو در خانه:

 • ابتدا اطراف صورت، اطراف گوش، گردن، پیشانی و… را کرم مرطوب کننده بزنید تا پوست شما رنگ نگیرد.
 • سپس با حوله ای، اطراف گردنتان را بپوشانید، زیرا رنگ باعث التهاب پوست گردن می شود.
 • لباس خود را با یک لباس کهنه تعویض کنید زیرا ریختن رنگ بر روی لباس سبب از بین رفتن لباستان می شود.
 • قبل از رنگ کردن موهایتان حتما دستکش دست کنید.
 • اگر هم پوستتان در حین رنگ نمودن مو لک شد نگران نباشید و با الکل طبی رنگ را از بین ببرید.

روش رنگ کردن مو در خانه

روش رنگ کردن مو در خانه
روش رنگ کردن مو در خانه

در چه ظرفی رنگ ها را مخلوط کنید؟

در یک ظرف غیرفلزی مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را بریزید و به آن اکسیدان اضافه کرده و با قلم رنگ با هم مخلوط کنید تا ترکیبی یکنواخت به دست آید.

برای رنگ کردن مو در خانه از کجای سر شروع کنید؟

اگر موهایتان را تا به حال رنگ نکرده اید و موهای طبیعی و رنگ نشده دارید، دقت کنید که باید به گونه ای موها را رنگ کنید تا روی هر تار مو رنگ کافی وجود داشته باشد.

برای رنگ کردن مو در خانه ابتدا از قسمت های انتهایی و طولی این کار را شروع کنید طوری که رنگ مو با ریشه مو ۵/۲ سانتی متر فاصله داشته باشد یعنی ریشه موها را رنگ نکنید، ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس رنگ را به ریشه مو بزنید.

برای اینکه موها رنگ بگیرند اگر موهایتان نازک است رنگ مو باید ۳۰ دقیقه و اگر موهای ضخیم دارید رنگ مو باید ۴۰ دقیقه روی آن باشد. رنگ کردن مو را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید. برای رنگ کردن موهای خاکستری و سفید بهتر است رنگ را از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است مانند جلوی سر شروع کنید.

بیشتر بخوانید: اولاپلکس تراپی مو چیست؟

آبکشی را جدی بگیرید

برای جلوگیری از ریزش مو پس از رنگ کردن موها، موهایتان را با آب سرد یا آب ولرم آبکشی کنید.

رنگ کردن ابروها و مژه ها حساسیت زا است

رنگ کردن ابرو با رنگ مو به این علت که رنگ مو مواد شیمیایی بسیاری در خود دارد، می تواند باعث حساسیت شدید شود.

برای رنگ گرفتن موی زبر چه کنیم؟

اگر موهایتان بسیار زبر و در برابر رنگ مقاوم است، قبل از رنگ کردن موهایتان را نرم کنید زیرا لایه های کوتیکول با نرم کردن، رنگ را بهتر جذب می کنند.

رنگ نگرفتن مو

موهایتان را بدون تست رنگ نکنید و به رنگ های روی جعبه زیاد اعتماد نکنید.

اگر تا به حال از رنگ مو استفاده نکرده اید و یا مارک خاصی از رنگ مو را انتخاب کرده اید، قبل از رنگ کردن موهای خود قسمتی از رنگ را برای اینکه بفهمید به آن حساسیت دارید یا نه، روی گردن یا کنار گوش بگذارید.

اگر با علائمی مانند قرمزی، تورم، التهاب و… روبرو شدید و روی پوستتان احساس ناراحتی نمودید به این رنگ مو حساسیت دارید و باید به سرعت رنگ را بشویید. برای انتخاب رنگ مورد نظرتان به رنگ روی جعبه اطمینان نکنید و از آرایشگرتان بخواهید تا یک رنگ مناسب هماهنگ با پوستتان برای شما انتخاب کند.

هنگام رنگ کردن مو در خانه این اشتباهات را مرتکب نشوید

قبل از رنگ کردن مو در خانه باید موهایتان تمیز و عاری از هر گونه چربی یا کثیفی باشد تا بهتر رنگ بگیرد پس چند ساعت قبل از رنگ کردن مو، موهایتان را با شامپو بشویید اما از نرم کننده استفاده نکنید. هنگام رنگ اگر موها مرطوب باشد بهتر است زیرا موهای خشک رنگ را مدت کوتاه تری در خود نگه می دارد.

کدام رنگ مو را انتخاب کنید؟

 • رنگ هـای شـرابی، مسـی، شـاه بلوطی، فنـدقی و آجری برای افرادی با پوست تیره مناسب است.
 • رنگ موهای بـلوند خاکـستـری یـا صدفی، قهوه ای مات، بـلونـد دودی و های لایت آبی یا قرمز برای افرادی با پوست روشن مناسب است.
 • رنگ موهای شـیـری، گـلبـهـی، مسـی، کـرم نـخـودی، قهوه ای، فندقی و عسلی برای افرادی با پوست های گندمگون و برنزه مناسب است.
 • رنگ موهای کرم گلی، زیتونی تیره و قهوه ای تیره برای افرادی با پوست های صورتی و سرخ مناسب است.
 • رنگ موهای آبی خاکستری، آبی تیره، قهوه ای و مشکی برای افرادی با چشم های آبی مناسب است .
 • رنگ موهای طلایی، فندقی، مسی و قهوه ای سوخته برای افرادی با چشم های کهربایی مناسب است.

رنگ کردن مو در خانه باعث سفیدی مو می شود؟

از مهم ترین علت های سفیدی مو ژنتیک است. برخی افراد به طور ژنتیکی موهایشان زودتر سفید می شود اما موی بعضی دیگر دیرتر سفید می شود. از علت های سفید شدن موها بعضی از بیماری های خاص مثل بیماری های غدد داخلی، بیماری های سیستم عصبی، شوک های جسمی و روانی و… نیز می تواند باشد که با بهبود و یا درمان بیماری، مو رنگ طبیعی خود را به دست می آورد اما موهایی که قبلا رشد کرده اند، سفید می مانند.

رنگ کردن به موها آسیب می زند؟

استفاده از رنگ مو به دفعات کم به موها آسیب نمی زند و عوارضی ندارد اما رنگ کردن مو به دفعات زیاد جنس موهای شما را خراب می کند و اگر طی سال موهایتان را زیاد رنگ کنید که ریشه موها آسیب ببینند دچار ریزش مو نیز خواهید شد. پس بهتر است سالی بیش از پنج یا شش بار موهایتان را رنگ نکنید.

رنگ کردن بیش از این حد موها سبب خراب شدن جنس موهایتان، از بین رفتن طراوت و شادابی موهایتان و به وجود آمدن موخره می شود.

 

 

مجله اینترنتی تحلیلک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x