هوش مالی و راه کارهای حفظ پول

آموزش حفظ پول و نحوه چگونگی خرج و نگهداری آن کاری است که دائماً باید به دنبال آن باشید.

بسیاری از افراد آموزشی در زمینه هوش مالی نمی‌بینند، برای همین است که با توجه به داشتن کار و حقوق باز هم دارای مشکلات مالی هستند. آن‌ها فکر می‌کنند پول بیشتر مشکلاتشان را حل می‌کند، اما علت اصلی فقدان آموزش است.

چند اشتباه که مردم در هنگام خرید انجام می‌دهند:

– تلاش می‌کنند تا کالای ارزان بخرند، به کیفیت آن توجهی ندارند و فکر می‌کنند که موفق‌تر از دیگران عمل کرده‌اند.

– به خاطر ارزان بودن کالایی، آن را خریداری می‌کنند نه به خاطر اینکه به آن نیازی داشته باشند.

– برخی از افراد، چون دیگران کالایی را خریداری می‌کنند آنها نیز تحریک به خرید آن می‌شوند. (بدون اینکه نیازی داشته باشند)

در حقیقت همه این کارها ناشی از هوش مالی ضعیف است.

متاسفانه هنوز هم قشر بی‌شماری از مردم نمی‌دانند که خرید کالاهای گران و با کیفیت برای قشر ضعیف جامعه بهتر و به صرفه‌تر است، چون آنها آنقدر سرمایه ندارند تا بتوانند پس از مدتی دوباره آن جنس را خریداری کنند و در طول یکسال هزینه‌های زیادی را خرج یک چیز مشابه می‌کنند.

 

تابع احساسات خود نباشید

در مدیریت پول و سرمایه خود نهایت تلاش را بکنید. اگر شما دارای حقوق ماهیانه باشید و اشتباهات بالا را انجام دهید، در هر ماه با تمام کردن حقوق ماه قبل به سراغ حقوق ماه بعدی می‌روید و این چرخه ادامه پیدا می‌کند بدون اینکه سرمایه و پس اندازی برای خود ذخیره کرده باشید. هوش مالی بالا یعنی اینکه تصمیمات مالی شما با فکر و هوشمندی بیشتری باشد و اقدامات درستی در جهت بهبود اوضاع مالی خود انجام دهید. هرگاه خواستید کالایی را خریداری کنید از خودتان بپرسید آیا خرید این کالا می‌تواند باعث افزایش جریان مالی‌ام شود؟ به همین سادگی تحولاتی در نحوه خرج کردن و افزایش جریان پولی در زندگیتان خواید دید. حقوق کارمندی فقط یک بسته پولی است که وارد زندگی می‌شود و فاقد هرگونه جریان مالی است. (سرمایه گذاری و …). باید با پس انداز و سرمایه گذاری این جریان مالی را وارد زندگی کنید.

ذهنیت‌های متفاوت نسبت به پول باعث می‌شود که اوضاع مالی افراد متفاوت باشد. موفقیت‌های ما تا حد زیادی در گرو باوری است که دربارهٔ پول داریم. اگر به باورهای غلط و بسته‌ای که درباره پول داریم تکیه کنیم همیشه از عواقب ماندن در این باورها ضرر خواهیم کرد. این باورهای منفی ما هستند که نمی‌گذارند به بالاترین سطح استقلال مالی برسیم.

از اینکه بخواهی در مواقع نیاز پول خرج کنی، نترس، بلکه از زمانی بترس که می‌خواهی حتی ناچیزترین مقدار از پولت را بیهوده خرج کنی. (مؤسس شرکت دوو)

همچنین در هنگام خرید باید مراقب دلالان باشید. در دنیای پول و تجارت در واقع دلالان هستند که کارهایی نظیر فروش، رهن، اجاره و واگذاری‌ها را انجام می‌دهند. هم دلال خوب وجود دارد، هم دلال بد. دلال خوب سر سفره خودش و شما نان می‌گذارد. دلال بد وقتش را صرف می‌کند اما نانی در سفره کسی نمی‌گذارد.

مجله اقتصادی تحلیلک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید